Loading...

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

"Dziecko z chorobą nowotworową - problemy psychopedagogiczne" B. AntoszewskaWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2008
Liczba stron: 268
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788373087521

Co roku w Polsce ponad tysiąc dzieci dowiaduje się, że ma nowotwór. Dla rodziców nie ma nic gorszego niż choroba dziecka, zwłaszcza gdy dotyczy schorzeń uważanych przez większość społeczeństwa za nieuleczalne. Oczywiście dzięki nowym metodom leczenia i szybkim rozwojem medycyny, szansa na wyzdrowienie jest bardzo duża i warto mieć świadomość, że nowotwór to nie wyrok o czym zapominają zrozpaczeni rodzice szkraba.

„Dziecko z chorobą nowotworową” Beaty Antoszewskiej to publikacja przybliżająca nam niełatwy temat, jakim jest choroba nowotworowa u dzieci. W sytuacji gdy rodzice lub opiekunowie dowiadują się o diagnozie stają przed niełatwym zadaniem. Walką o każdy dzień, próbą zachowania równowagi wtedy, gdy życie wywróciło się do góry nogami oraz ciągły stres mogą przerosnąć każdego. Zarówno rodzice jak i dzieci przechodzą przez różne etapy godzenia się ze świadomością, że choroba dotknęła właśnie ich rodzinę. Okres zaprzeczania, buntu, bezsilności, pogodzenia się z sytuacją to tylko niektóre stadia, przez jakie przechodzą. Co w takim momencie odczuwa dziecko i  jak odbiera zatroskaną minę rodziców? Czego się najbardziej obawia i jak można mu pomóc przetrwać najgorsze chwile?
Lektura podzielona została na dziewięć rozdziałów. Z każdego z nich dowiemy się ciekawych i interesujących informacji, które pomogą nam lepiej zrozumieć specyfikę choroby nowotworowej oraz psychologiczne skutki  tego schorzenia. Poznamy m.in. stałe elementy choroby, takie jak ból, lęk czy ograniczenie aktywności. Częste przebywanie w szpitalu, skomplikowane, często mało przyjemne zabiegi, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami czy obawa przed nieznanym często wywołują szereg niekorzystnych konsekwencji, które rzutują na rozwój dziecka, postrzeganie siebie i motywację do walki z chorobą. Szalenie istotne jest, aby wiedzieć z jakimi problemami borykają się dzieci, aby można było im pomóc. Dodatkowo książka dostarczy nam informacji o najczęściej występujących nowotworach i krótko je scharakteryzuje. Oprócz tego dowiemy się jak dzieci postrzegają siebie oraz jak choroba wpływa na sytuację osobistą, rodzinną czy szkolną dziecka.
Książka została napisana przystępnym językiem, przez co nie ma trudności w zrozumieniu jej przez osoby zawodowo niezwiązane z medycyną, psychologią czy pedagogiką. Duży plus za liczne tabelki, wykresy i przejrzysty tekst, co znacznie ułatwia przyswojenie informacji. Bibliografia na końcu książki zachwyca ilością materiałów źródłowych z jakich korzystano przy opracowywaniu tej publikacji i daje pewność, że informacje w niej zawarte są  rzetelne i wszechstronnie opracowują omawiane zagadnienie.
„Dziecko z chorobą nowotworową” to lektura, która przybliża nam szereg trudności, z jakimi stykają się rodzice oraz dzieci przewlekle chore. Polecam ją serdecznie wszystkim zawodowo zajmującym się tym zagadnieniem oraz osobom, które w swoim otoczeniu mają dziecko z chorobą nowotworową. Z pewnością łatwiej po tej lekturze będzie zrozumieć co czuje, czego się obawia i jak mu pomóc. Polecam!!!
Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

12 komentarzy:

 1. ważna książka na trudny temat. powinni więcej takich pisać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przebrnę. Wiem to z góry..:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Varia - zgadzam się z Toba całkowicie. Polecam i pozdrawiam:)

  pisanyinaczej - myślę, że pomoże ona wielu osobom poradzić sobie w niełatwych sytuacjach. pozdrawiam:)

  MONIKA SJOHOLM - rozumiem Cię doskonale. Ostatnio miałam zajęcia na onkologii dziecięcej i przeżywałam to bardzo. Książka z pewnością jest adresowana do osób, które zmagają się z chorobą dziecka lub zajmują się tym zawodowo. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie ksiażki są ważne, dobrze, że wychodzą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie lubię czytać takich książek, ale dobrze że wydawnictwa tego typu książki wydają.Uważam, że jest to pomoc przede wszystkim dla rodziców tych chorych maluchów. Ja w każdym razie nie planuję przeczytania tego typu książki z wiadomych powodów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Scathach - masz rację. Powinno być więcej takich publikacji. Pozdrawiam!!

  Izuś - każdy z nas boi się choroby nowotworowej, większość nawet nie chce o tym czytać, słuchać czy rozmawiać. Jednak podobnie jak Ty uważam, że takie książki są wartościowe i dobrze, ze wydawnictwa je wydają. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że tematyka robi wrażenie i pomimo tego, że nigdy nie spotkałam się z chorobą nowotworową wśród dzieci, z chęcią przeczytałabym tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nowotwór to jedna z najgorszych chorób, zwłaszcza wśród dzieci. Naprawdę dobrze, że są pisane książki o tej tematyce; na pewno będą one jakąś opoką dla rodziny chorego.

  OdpowiedzUsuń
 9. LadyBoleyn - serdecznie zapraszam do lektury:). Cieszę się, że chcesz ją przeczytać, choć lektura nie należy do najłatwiejszych pod względem poruszanych zagadnień. pozdrawiam!!

  MirandaKorner - to prawda. Powinno być więcej tak dobrych i rzetelnych opracowań na ten temat. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chętnie przeczytałabym tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Penny Lane - polecam. Nie jest to łatwa lektura, ale z pewnością warta przeczytania. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń