Loading...

środa, 25 maja 2011

"Chiński nowy wspaniały świat i inne opowieści czasów globalizacji" Jeffrey N. WasserstromWydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: 04/2010
Liczba stron: 212
Format: 150 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324212989

Z czym kojarzą się nam Chiny? Jakie jest pierwsze nasze skojarzenie? Pola ryżowe, handel, Mao i jego czerwona książeczka, komunizm a może medycyna chińska? Każdy z nas ma inne spojrzenie na ten ogromny, bardzo zaludniony kraj. „Chiński nowy wspaniały świat i inne opowieści czasów globalizacji” autorstwa Jeffrey’a Wasserstrom to lektura warta przeczytania, która w lekki, miejscami zabawny sposób pomoże nam zrozumieć jakie przemiany zaszły na przestrzeni lat i co się zmieniło w tym mocarstwie.  

Jeffrey Wasserstrom, wnikliwy historyk na Uniwersytecie Kalifornijskim i z zamiłowania sinolog, podjął się próby spojrzenia na Chiny i na „wielką transformację”. W przyjemny sposób pokazał jak dawniej czczone komunistyczne symbole dziś powoli stają się przeszłością i odchodzą w niebyt. Autor zastanawia się co byłby gdyby przewodniczący Komunistycznej Partii Mao powstałby z martwych i zobaczył zmiany jakie zaszły od czasu, kiedy żył i rządził krajem. Tysiące kawiarenek internetowych, mocne zmiany w sferze kulturalnej i gospodarczej i wiele księgarń, w których na próżno szukać małej czerwonej książeczki. Jednak jak podkreśla autor Chiny odniosły znaczący sukces  i będziemy mogli prześledzić drogę jaką musiały pokonać, aby znaleźć się w obecnej sytuacji. Nie zabraknie zabawnych sytuacji z codziennego życia Chińczyków, które lepiej pozwolą nam zrozumieć mentalność tych ludzi.

Całość napisana jest bardzo przystępnie. Nie ma tu zawiłych, nudnych opisów, ale praktyczne informacje i ciekawostki, które z pewnością zainteresują każdego. Książkę czyta się wyjątkowo dobrze i szybciutko. Liczne czarno-białe ilustracje świetnie komponują się z tekstem i pozwalają jeszcze dokładniej poznać prawdziwe, współczesne Chiny.
Książka „Chiński nowy wspaniały świat i inne opowieści czasów globalizacji” jest zbiorem tekstów, będących niezwykle osobistym spojrzeniem na intensywne przemiany jakie zachodzą cały czas w Chinach. Z pewnością pomoże nam wszystkim zrozumieć ten kraj, kulturę i obyczaje znacznie lepiej niż pokazują nam to media. Zapraszam wszystkich na niezwykłą podróż do Chin jakich jeszcze nie znacie. Pozdrawiam!!
Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Chiny - kraj, który zawsze chciałam odwiedzić. To może chociaż za pomocą literatury...?:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już książkę o współczesnych Chińczykach, teraz chętnie uzupełnię swoją wiedzę na ten temat Twoją propozycją, bo to wyjątkowo ciekawa tematyka.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. z Chinami szczególnej więzi nie czuję, ale może po odpowiedniej lekturze się to zmieni.
  właśnie skończyłam czytać książkę o Korei, co też sądziłam, że wrażenia na mnie nie zrobi, a tu pełna niespodzianka, więc i w tym przypadku nie mówię "nie". trzeba odkrywać nowe lądy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że książka nie jest o Japonii, ale i tak przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem przekonana w 100%
  Lubię historię, ale nie wiem czy ta książka by do mnie przemówiła. Chociaż nie mówię NIE :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czy to książka dla mnie, ale może jak nadarzy się okazją to ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za wszystkie wpisy i komentarze:). Książkę polecam wszystkim zainteresowanym Chinami i tym, którzy dopiero chcieliby odkryć ten kraj. Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo się cieszę, że się dobrze czyta - starałam się przy tym tłumaczeniu :-)

  OdpowiedzUsuń