Loading...

czwartek, 5 maja 2011

"Kryzys męskości w kulturze współczesnej" Zbyszko MelosikWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2006
Liczba stron: 207
Format: 175 x 200 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788373087052

Mężczyzna. Dumny samiec broniący swego stada i silna jednostka odznaczająca się bohaterstwem oraz męskością? A może jednak słaba płeć, która tylko próbuje wykreować wizerunek stabilnego i pełnego dominacji człowieka? Dyskusje na temat męskości toczą się coraz bardziej zacięcie. Nie bez wpływu na tą sytuację była emancypacja kobiet i działanie feministek. W licznych programach telewizyjnych, na forach internetowych można przekonać się o rozmiarach zagadnienia jakim jest wojna płci. Czy rzeczywiście mężczyźni zmagają się z kryzysem czy jest to tylko socjologiczny wymysł?
Prof. dr hab. Zbyszko Melosik jako przedstawicieli płci męskiej zdecydowanie sympatyzuje z poglądami mężczyzn i nie ukrywa do nich sympatii. Mimo to nie przeszkadza mu to zauważyć degradacji intelektualnej, emocjonalnej czy też fizycznej płci męskiej. Według badań ogólnoświatowych mężczyźni stanowią 90% morderców, 80% pijanych kierowców oraz 80% samobójców, co świadczy o upadku wizerunku silnego mężczyzny, który byłby w stanie podołać wszelkim obowiązkom czy sytuacjom. Na dodatek kobiety prawie zawsze wygrywają procesy o opiekę nad dziećmi oraz stanowią większość wśród absolwentów szkół wyższych. Mężczyzna coraz częściej stoi na straconej pozycji, co powoduje powstanie uczucia kulturowego zagrożenia i strachu męskiej populacji przed utrata kontroli. Czy naprawdę mężczyźni zostali zdominowani, wręcz stłamszeni przez kobiety? W jakim kierunku zmierza męskość w czasach współczesnych?
Z książki dowiemy się o feminizacji ciała męskiego, niepokojach wokół heteroseksualizmu oraz Viagrze, konsumpcji seksu i walce płci. Do tego omówiony zostanie kult macho, fizyczność i jej rola w męskości oraz wiele innych, niezwykle ciekawych zagadnień.  Akcja książki będzie działa się wszędzie, łącznie z igrzyskami sportowymi, supermarketem czy sypialnią. Bardzo praktyczne i życiowe sytuacje posłużyły do rozważań na temat męskości i ewentualnego jego kryzysu.
Autor poruszył w książce temat kryzysu męskości z całkowicie praktycznego punktu widzenia. Nie ma tu naukowych wywodów, zawiłych filozoficznych tez czy skomplikowanej argumentacji. Są natomiast przykłady z życia i codzienne sytuacje. Lektura zahacza także o problemy i życie seksualne i śmiało wkracza w nasze intymne relacje, aby w jak najszerszym aspekcie omówić zagadnienie męskości. Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie.
Polecam tę publikację zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Każda ze stron z pewnością wyniesie z tej książki istotne dla siebie informacje i przemyślenia o kondycji mężczyzn i kobiet we współczesnym świecie. Zachęcam serdecznie!!
Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. jejku jesteś tak wszechstronna czytelniczko,że czasami nie mogę uwierzyć, że ty to wszystko czytasz :D
  A tą książkę może podrzucę mojej mamię, żeby wspierała tatę w trudnych chwilach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. już tytuł brzmi zbyt poważnie jak na mnie :P Raczej pozycja nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeżeli dobrze pamiętam to miałem z szacownym autorem zajęcia na uczelni. Muszę przy okazji sprawdzić w indeksach.

  OdpowiedzUsuń
 4. biedronka - książkę samodzielnie wybrałam z kilkudziesięciu tytułów, bo mnie zaciekwiła tematyką. I nie myliłam się. Na wakacjach to dopiero zamierzam włączyć piąty bieg i przeczytać i nadrobić wszelkie zaległości:)) Polecam Tobie i mamie:))

  BookEater - zawsze można podrzucić książkę na prezent:D

  pisanyoinaczej - sprawdź, sprawdź i przeczytaj książkę:). Ciekawe spojrzenie na wiele spraw związanych z męskością:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca tematyka. Może dzięki niej nareszcie zacznę rozumieć mężczyzn...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj podziwiam cię, dosłownie ostatnio pochłaniasz książkę za książką, ale lubię czytać twoje recenzje, więc rób tak dalej :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. O, to może być ''must to read'' dla każdej kobiety. Nie wiem, czy możemy pojąć mężczyznę do końca a oni nas, bo może właśnie ta tajemnica jest też zaletą i rzeczą potrzebną, ale zawsze warto przynajmniej mieć świadomość jak różni jesteśmy:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawie się prezentuje z twojej recenzji :)
  Nie jestem pewien czy była by dobra tak dla mnie, ale z chęcią bym spróbował :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że ciekawie się zapowiada, jednak to nie mój świat. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś czuję, że dla mężczyzn czytanie tej książki byłoby męczarnią. W Twojej recenzji pada pytanie: Czy naprawdę mężczyźni zostali zdominowani, wręcz stłamszeni przez kobiety? Moim zdaniem to mężczyzna mężczyźnie jest największym wrogiem, to oni nawzajem się kontrolują, poddają presji. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzeczywiście ciekawa pozycja. Trzeba ją zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję wszystkim za komentarze:). Książka jest ciekawa, dzięki poruszonej temtyce i czasami zabawnym porównaniom lub spostrzeżeniom. Polecam serdecznie i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Popularne zjawisko "zniewieściałych mężczyzn" ? Zawsze mnie interesowało.

  OdpowiedzUsuń