Loading...

środa, 15 czerwca 2011

"Etyczne i prawne granice badań naukowych" Włodzimierz Galewicz


Wydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: 2009
Liczba stron: 252
Format: 150 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324209736

Żyjemy w dobie ogromnego postępu zarówno technologicznego jak i społecznego. To co było nie do pomyślenia dawniej dziś zazwyczaj nie stanowi przeszkody. Nasza świadomość wielu mechanizmów zachodzących w organizmie, próba zmiany życia na lepsze, łatwiejsze i ciągłe dążenie do doskonałości sprawiło, że czasami zapominamy co jest właściwe a co nie. Stąd też powstały komisje bioetyczne stojące na straży porządku w świecie moralnych zasad, które badają i kontrolują czy dana sytuacja lub czynność jest zgodna i powinna być kontynuowana. W książce „Etyczne i prawne granice badań naukowych” pod redakcją Włodzimierza Galewicza będziemy mogli prześledzić najważniejsze i najczęstsze sprawy, które wymagają  uregulowania prawnego i etycznego ...

W ostatnich dziesiątkach lat duży rozwój przeżyła medycyna czy psychologia .Transplantacja, banki narządów, dostęp i zakres opieki paliatywnej, nowe techniki kontroli prokreacji i płodności czy też problem ludzkich zwłok są blisko związane z nami i naszym życiem i każdy z nas miał już do czynienia z nimi w taki czy inny sposób. Ale nie tylko to jest tematem omawianej książki. Autorzy zastanawiają się również nad zasadami wykorzystywania cudzych utworów, prawem autorskim czy dobrych obyczajach w literaturze. Dzięki temu problem granic i ich ewentualnego przekroczenia będzie omówiony wszechstronnie i dokładnie, bez pośpiechu i zdawkowych informacji. Każda problematyczna sytuacja zostanie dokładnie opisana, a więc przyjrzymy się jej z kilku stron, z punktu widzenia filozofii, teologii, prawa czy naukowego podejścia.

Publikacja podejmuje liczne tematy, z którymi współczesny czytelnik zetknął się wielokrotnie. Sam fakt wprowadzenia nowych leków na rynek farmaceutyczny wymaga w pewnym momencie przeprowadzenia eksperymentów z udziałem ludzi, co wiąże się z rozlicznymi problemami natury bioetycznej. Również fakt przeszczepów i sposób ich wykonania, podjęcie decyzji o odłączeniu od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe u dawcy czy też regulacje prawne i etyczne muszą być ściśle określone. Nie zmienia to jednak świadomości, że granica między tym co właściwe, a co już nie, nie jest tak prosta jak może się na początku wydawać. Wszystko bowiem zależy od punktu patrzenia, więc bardzo trudno znaleźć złoty środek satysfakcjonujący każdego.

„Etyczne i prawne granice badań naukowych” to książka szalenie ciekawa i potrzebna na polskim rynku. Są tu zawarte wszystkie pytania jakie czasami pojawiają się w naszym umyśle, ale o które boimy się zapytać. Do tego język książki nie jest jakoś specjalnie specjalistyczny a tematyka pozwala na zastanowienie się jakie my mamy postrzegać niektóre sporne kwestie. Polecam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Lubię tego typu książki :)
  Pozwalają mi na chwilę zastanowić się i uszeregować pewne myśli, poglądy.
  Mam tylko pytanie, czy ta książka jest stara czy nowa, gdyż okładka wskazuję na wiekowość :)

  OdpowiedzUsuń
 2. biedronak - masz rację. Dlatego ja również od czasu do czasu sięgam po tego typu literaturę:). A książka jest z 2009 roku, więc to nowa pozycja na rynku, choć okładka stylizowana jest na starsze wydanie:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna propozycja książkowa, bardzo aktualna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka może wnieść powiew świeżości, dlatego dodałem na listę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooooo i to jest dla mnie idealna lektura. Jest to bardzo istotne w moim zawodzie, (jestem biotechnologiem medycznym)kiedy podejmuje się decyzję o testowaniu leków na zwierzętach czy technikach in vitro.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie. Z chęcią przeczytam jak wpadnie mi w ręce!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. pisany inaczej - ja też robię sobie przerywniki od literatury pięknej właśnie książkami popularnonaukowymi lub poradnikami. Cieszę się, że książka Ciebie zainteresowała. Pozdrawiam:)

  kolmanka - o widzisz:). W takim razie zachęcam podwójnie. Z pewnością musisz podejmować działania, które wielokrotnie każą Ci się zastanowić, co jest właściwe a co już nie. Polecam i pozdrawiam:)

  Kass - myślę, że jako odskocznia od literatury pięknej, będzie to świetna pozycja. Poza tym tematyka dotyczy nas wszystkich, więc warto mieć wyrobione zdanie na ten temat:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. nauka kontra etyka, to spór nie do rozwikłania, ale chętnie bym zerknęła o czym tam dyskutują :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem do końca przekonana do tej książki, chociaż Twoje zakończenie przeważyło bardziej na plus niż na minus odnośnie jej poszukiwań ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna pozycja, zresztą wydawnictwo zawsze wydaje książki na poziomie. Wiele autorytetów akademickich u nich wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Varia - masz rację. Złotego środka chyba nie ma, ale warto poczytać różne punkty widzenia i wybrać najbardziej etyczne rozwiązanie:). Pozdrawiam i polecam!!

  miqaisonfire - nie jest to literatura, którą można czytać cały czas. Raczej odskocznia od innych pozycji. Mimo to jest to ciekawa książka, warta przeczytania. Pozdrawiam:)

  ..dr Kohoutek - masz rację. Wszystkie ich książki, które wpadły w moje łapki prezentują dobry poziom. "Etyczne i prawne granice..." nie jest tu wyjątkiem:). Polecam i pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej jestem typem trzymającym się z dala od filozoficznych pytań itp, jednak ta pozycja wydaje się ciekawa, szczególnie że dotyczy rozwoju techniki i medycyny , który tak właściwie jest powodem, dla którego moje studia istnieją :)
  Żałuję, że na wykładzie z etyki, który miałam w tym semestrze nie były takie sprawy poruszane..
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam, że jakoś nieszczególnie ciągnie mnie do tej książki. Nie przepadam za tego typu utworami. ;)

  OdpowiedzUsuń