Loading...

wtorek, 14 czerwca 2011

"Oszukać przeznaczenie" Jackson Joshilyn
Wydawnictwo: G+J
Wydanie polskie: 05/2011
Liczba stron: 384
Format: 130 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788362343393

Są książki, która czyta się bez większego zaangażowania. Są i takie, od których nie można się oderwać. „Oszukać przeznaczenie” autorstwa Joshilyn Jackson zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii. Już sama okładka wydała mi się bardzo interesująca a opis z tyłu kusił okropnie. Jednak dopiero kiedy zaczęłam czytać, maksymalnie wciągnęłam się w świat stworzony przez pisarkę…

Rose Grandee, gówna bohaterka powieści, nie miała łatwej przeszłości. Matka zostawiła ją, gdy była mała a od ojca tyrana musiała uciec. Tułała się bez celu, spotykała się z różnymi mężczyznami  aż na swojej drodze spotkała Thoma, zakochała się i wyszła za niego za mąż. Chce być idealną żoną i matką i stara się nie powielać błędów z przeszłości swojej rodziny.  Dlatego też bez mrugnięcia okiem znosi poniżanie i katowanie ze strony męża, ukrywając sińce pod makijażem, a złamania zawsze potrafi inteligentnie wytłumaczyć znajomym.  Jednak w tej młodej osóbce drzemie silna, niezależna i uparta kobieta z Alabamy, której nawet broń nie jest obca:). Dzięki przypadkowemu spotkaniu z wróżką na lotnisku dowiaduje się, że musi zabić męża, ponieważ inaczej to on pozbawi ją życia. Początkowo puszcza to mimo uszu, ale myśli coraz bardziej zaczynają się kłębić w jej głowie. W końcu postanawia uciec od męża wiedząc, że nigdy nie pozwoliłby jej odejść dobrowolnie. Wymyka się z domu, zabiera starego kolta dziadka i ukochanego psiaka, Grubą Gretel. Wyrusza w podróż, aby odnaleźć swoją matkę i przy okazji dowiedzieć się kilku informacji o sobie i swojej przeszłości. Czy współmałżonek będzie jej szukał? Czy uda się jej oszukać przeznaczenie?

Książka napisana jest bardzo ciekawym, plastycznym językiem. Pełno tu emocji, silnych uczuć i życia, nie zawsze różowego i pięknego. Na dodatek podobał mi się sposób ukazania przez autorkę złożonej natury bohaterki, jej rozterek i wewnętrznego labiryntu pragnień, dążeń i własnych obaw. Mimo, że tematyka nie jest lekka, nie zabraknie tu zabawnych sytuacji, które rozpromienią czasami cięższy klimat. Sceny przemocy domowej budzące grozę i przerażenie, walka z samym sobą i z własnym mężem a nad tym wszystkim próba bycia idealną żoną i chęć zaznania szczęści i miłości.. Czy naszej bohaterce będzie dane poczuć smak słodkiego  życia? Nic nie zdradzę.

„Oszukać przeznaczenie” to fascynująca, dająca do myślenie powieść, która porusza wiele dobrze nam znanych tematów, ale ujętych w intrygujący i ciekawy sposób, przez co książkę pochłania się w szybkim tempie. To świetna lektura, przy której nie będziecie się nudzić i która wzbudzi  w Was rozliczne refleksje. Polecam serdecznie i zapraszam do książki!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

27 komentarzy:

 1. Świetna recenzja :) Książka w moich klimatach więc z pewnością ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze, ale to zawsze czuje się w 100% przez ciebie przekonana. Książka musi być przeze mnie przeczytana! Dodaje do listy!
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. monis1900 - bardzo dziękuję:)). Książkę polecam. Naprawdę ciekawa lektura. Pozdrawiam!!

  Książkówka Ewa - cieszę się i polecam gorąco:))

  Kass - dziękuję serdecznie za tak miłe słowa:)). Książka rzeczywiście interesująca i z pewnością warta przeczytania. Pozdrawiam ciepło!!

  OdpowiedzUsuń
 4. znowu coś interesującego wyszukałaś:)))))))))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę sobie wyobrazić jak kobieta może być z mężem który ją bije. Nie mogę.. Jak zawsze piszesz tak recenzję, że chce się od razu przeczytać tę książkę. :) No i zainteresował mnie temat i jestem ciekawa co zrobi ta kobieta.. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna ciekawa książka odkryta przez Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie sięgnę. Lubię i takie cięższe klimaty, a wątek ucieczki zawsze niesie ze sobą wiele wciągających fragmentów -takich, które trzymają w napięciu.

  OdpowiedzUsuń
 8. MONIKA SJOHOLM - dziękuję:). Do przeczytania książki zachęcam. Ciekawa literatura:). Pozdrawiam!!

  Cassiel - mi również trudno sobie wyobrazić, że kobieta może na to pozwalać.. Dziękuję za miłe słowa i oczywiście książkę polecam:). Myślę, że może Ci się spodobać:)

  Taki jest świat - dzięki:)). Polecam i pozdrawiam!!

  Bellatriks - ucieczka rzeczywiście emocjonująca, jak i cała książka. Pozdrawiam i polecam:))

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak tylko do Ciebie zaglądam,przygotowuję sobie karteczkę i długopis i zapisuję kolejną książkę do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ho ho, wysoka ocena. No i tematyka - lubię książki, które zmuszają do refleksji. Pewnie sięgnę po nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fabuła brzmi strasznie ciekawie, lubię tego typu opowieści :)

  OdpowiedzUsuń
 12. taki tytuł mi się kojarzy z filmem, ale jak widzę powieść nie ma z nim nic wspólnego. fabuła brzmi bardzo ciekawie. Poszukam jej w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura, lubię taką tematykę:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Tytuł od razu skojarzył mi się z filmem i właściwie byłam nawet trochę zawiedziona, że to nie ta bajka, ale fabuła książki też brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. przeczytałam jedynie pierwszy akapit kochana, po Oszukać przeznaczenie to kolejna pozycja na mojej liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Muszę tę książkę przeczytać, wydaje mi się, że to dobra i wciągająca książka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kochani, cieszę się, że książka Was zainteresowała. Ja, gdy zobaczyłam tytuł też od razu skojarzyłam z filmem:). Polecam ją serdecznie. Wszystkim, którzy niedługo mają ją w swych czytelniczych planach, życzę przyjemnej lektury (Sil, specjalna dedykacja dla Ciebie:D).
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię w książkach dylematy ale przede wszystkim silne kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
 19. ja też pierwsze co skojarzyłam książkę z filmem. Ciekawa jestem jednak i tej książki. Rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 20. jak zwykle mnie skusiłaś, dopisuję do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam w planach przeczytanie tej książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Moje pierwsze skojarzenie z tytułem tej książki to film o takiej samej nazwie :D Ale widzę, że jedno do drugiego raczej niewiele ma ze sobą.
  Ta opowieść na pewno by mi się spodobała, patrząc po Twojej recenzji. Czyli co, kolejna książka do kupienia ? Och... :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja też najpierw od razu skojarzyłam z filmem :) Recenzja bardzo mi się podobała i mam nadzieję, że kiedyś na nią trafię

  OdpowiedzUsuń
 24. A mi się to z filmem pierw skojarzyło ;)
  Na szczęście się myliłam ;)

  Chyba się kiedyś skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Z recenzji wynika, że to bardzo życiowa książka. Warto takie czytać. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ale ciekawie się zapowiada ! Bardzo chcę się dowiedzieć jak się skończy ta historia !!!

  OdpowiedzUsuń