Loading...

sobota, 23 lipca 2011

„Freud i nowoczesność” Z. Rosińska, J. Michalik, P. Bursztyka
Wydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: 2008
Liczba stron: 324
Format:150 x 230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324208821

Zygmunt Freud to żyjący na przełomie XIX i XX wieku, znany na całym świecie, austriacki neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy. Od wielu lat czytam książki poświęcone jego teoriom, tezom i badaniom i muszę przyznać, że są to prawie zawsze fascynujące lektury. Jedną z nich jest ostatnio przeczytana przeze mnie publikacja „Freud i nowoczesność”.

Książka opisuje różne interpretacje psychoanalizy. Podejmuje również liczne tematy, m.in. dotyczące seksualności, popędów, rodziny, uprzedmiotowienia, religii, fetyszyzmu czy marzeń sennych. Problematyka podejmowana w tej publikacji ociera się o metafizykę, jak i realizm, które jak widać mogą się przenikać nawzajem. Całość generalnie krąży wokół psychoanalizy i jej dokładnego przyjrzenia się z różnych kierunków i pod wieloma kątami.

Lektura napisana jest bardzo przyjaznym językiem. Mimo, że poruszana tematyka do łatwych nie należy, wszystkie zagadnienia są wytłumaczone z wielką dokładnością i przez to są zrozumiałe również dla osób nie mających do czynienia z Freudem wcześniej. Mnóstwo tu także przykładów z życia, praktycznych zastosowań różnych teorii czy doświadczeń. Warto podkreślić niemałą wartość prezentowanych tekstów, z licznymi odnośnikami i bogatą bibliografią. Solidna dawka wiedzy w pigułce:)

„Freud i nowoczesność” to książka, która będzie niezastąpionym źródłem informacji dla psychologów, psychiatrów czy socjologów. Z pewnością będzie również fascynującą lekturą dla wszystkich zaciekawionych Freudem i psychoanalizą. Polecam serdecznie!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

10 komentarzy:

 1. Freud interesuje mnie od dawna jak i jego teorie, więc muszę się zapoznać bliżej z tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewa - to tak jak ja:)). Polecam Ci w takim razie podwójnie tę pozycję. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Freud intryguje, ale raczej nie mam ochoty w najbliższym czasie zapoznawać się w jego teoriami ;) Sięgnę za parę lat, jak już będę w stanie więcej zrozumieć ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam kiedyś Freuda "Wstęp do psychoanalizy" i myślę, że na tym poprzestanę, później mi się wszystko dziwnie kojarzyło :D

  OdpowiedzUsuń
 5. UpiornyGroszek - Freud jest trudny, ale ta książka napisana jest bardzo przystępnie, więc możesz spróbować:))

  tosk82 - też czytałam i to dość dawno temu. "Freud i nowoczesność" to zupełnie inna pozycja, więc mimo wszystko warto dać jej szansę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Och Freud :D! Nazwisko jak najbardziej bliskie mojemu sercu, za sprawą pani polonistki z liceum. Miałam nawet niektóre kawałki "Wstępu do psychoanalizy" w pracy maturalnej :)
  Czekam na kolejne recenzje z filozoficznego działu. Może teraz Tischner :D? Jego uwielbiam za "Filozofię dramatu".
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś interesowałam się tym tematem, może czas powrócić?

  OdpowiedzUsuń
 8. Psychologii i filozofii zazwyczaj unikam, jednak bardzo mnie zainteresowałaś... znowu xD Dlatego chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ktoś kiedyś polecił mnie Freuda, żebym przeczytała. Po dziś dzień jednak trochę się tego obawiam ;) Może kiedyś spróbuję. Ta książka pewnie będzie na odtrutkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiam się właśnie nad jej zakupem, ale boję się, że będzie "mało konkretna", że tak powiem. Nie lubię takich książek brać w ciemno :P

  OdpowiedzUsuń