Loading...

czwartek, 7 lipca 2011

"Musimy porozmawiać o Kevinie" Lionel Shriver
Wydawnictwo: Videograf II
Wydanie polskie: 11/2008
Liczba stron: 432
Format: 140 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788371836541

Czy wiecie co czuje matka kilkunastoletniego chłopca, który okazał się mordercą? Dlaczego młode osoby dokonują tragicznych w skutkach decyzji? Jak to jest, że w cywilizowanym kraju ludzie dopuszczają się strasznych, wręcz okrutnych zbrodni? Czy to normalne, że w obecnym świecie, gdzie przecież nie ma głodu czy wojny, dostępne są wszelkie udogodnienia i technologiczne zabawki ludziom wciąż czegoś brakuje? Nie ma na te pytania jednej odpowiedzi, ale problem istnieje i przybiera na sile. Może to brak czasu poświęconego dziecku? A może zbytnia pobłażliwość lub dobrobyt popycha młodzież do takich czynów? Właśnie ten trudny temat poddała rozważaniom w swojej książce Lionel Shriver. I zrobiła to doskonale pod każdym względem.

„Musimy porozmawiać o Kevinie” to wstrząsający obraz matki, która musi zmagać się ze świadomością, że jej syn Kevin zamordował dziewięcioro uczniów i dwóch pracowników szkoły. Cały czas nasza bohaterka zadaje sobie pytanie dlaczego to się stało, jak mogło do tego dojść i czy miała na to wpływ. Przecież Kevin miał wszystko czego zapragnął. Rodzina była zamożna i niczego mu nie brakowało. Jednak czy tak do końca było?  

Relację matki poznajemy z listów jakie pisała do byłego męża po aresztowaniu syna. Opisywała w nich wszystkie uczucia, emocje, obawy jakie pojawiały się już w momencie ciąży. Eva nie chciała mieć dziecka, ale zrobiła to dla męża. Czuła, że dziecko będzie ją ograniczać, zmarnuje to, na co tyle lat pracowała. Nie potrafiła znaleźć w sobie instynktu macierzyńskiego, ale starała się nie okazywać tego synowi. Mąż Franklin za to kochał chłopca nad życie i zawsze stawał po stronie syna. Eva obwiniała go za nadmierną łagodność w stosunku do chłopca i tolerowanie jego wybryków w szkole. Czy jednak to powód dla którego Kevin zabił tyle ludzi? Oboje popełniali błędy wychowawcze, zaślepieni miłością lub własnymi interesami. A może inni mieli udział w tym tragicznym wydarzeniu? Może to koledzy i środowisko zmusiło chłopca do tego drastycznego kroku? Kto tak naprawdę jest winny tego morderstwa?

Autorka szokuje i zaskakuje czytelnika od początku książki. Zwierzenia matki, która z otwartością przyznaje, że nie czuła miłości do swojego własnego dziecka robią wrażenie i to niemałe. Eva wciąga nas w swój świat. Widzimy jej oczami jak postępowała, co czuła, jak reagowała np. na płacz dziecka czy jego zwyczajne, czasami nieodpowiedzialne zachowanie. Prześledzimy też jej spotkania z synem w więzieniu. Nie zabraknie w książce ogromnego napięcia, szybkich zwrotów akcji i przede wszystkim emocji, które wprost wylewają się z każdej strony książki i udzielają się czytelnikowi. Nie sposób po zamknięciu lektury nie myśleć o tym, co właśnie się przeczytało. To po prostu wstrząsająca pozycja, która na długo pozostanie w pamięci.

Książka porusza wiele szalenie istotnych kwestii i przeczytałam ją z zapartym tchem. Na całym świecie coraz częściej dochodzi do takich tragicznych sytuacji, że dziecko zabiła swoich znajomych, rani wielu innych. Czy to krzyk rozpaczy? A może zło tkwiło uśpione w nim od początku i tylko czekało, aby się wydostać? Przekonajcie się sami czytając tę książkę.

„Musimy porozmawiać o Kevinie” to opowieść o życiu, które często toczy się zupełnie inaczej niż się spodziewaliśmy. Jest to psychologiczna powieść m.in. o rozpadzie rodziny, który nastąpił znacznie wcześniej niż tragiczne wydarzenie. To również książka o poszukiwaniu sensu życia, trudnej miłości, niełatwym macierzyństwie i codziennie podejmowanych decyzjach, które mogą zmienić całe życie i to nie tylko własne. Polecam z czystym sumieniem!! 

Moja ocena
>>>> 6 / 6 <<<<

19 komentarzy:

 1. Ja już tę książkę kiedyś czytałam :)
  Więc podzielam Twą opinię.

  Jestem dziś pierwsza :D!
  Gratuluję wygranej na LC !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka trudna i wstrząsająca, czyli taka, jak lubię!
  Gratuluję wygranej i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przemawia do mnie ta recenzja!!! A jeszcze twoja ocena, może uda mi się gdzieś dorwać tą książeczkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. miqaisonfire - cieszę się, że mamy podobne odczucia po lekturze:)). Dziękuję za gratulacje. To była dla mnie prawdziwa niespodzianka:))

  Isadora - tak myślała, że książka Cię zainteresuje. Naprawdę warto ją przeczytać. Polecam i pozdrawiam:)))

  obsesjakasiulka - ale się cieszę:)). Ocena wysoka, ponieważ książka mocna w przekazie, wzbudzająca wiele emocji i przemyśleń a do tego poruszająca ważny temat:). Polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Sześć na sześć?! Warto przeczytać. Sama nie wiem, dlaczego tyle dzieci jest agresywnych. Może lektura tej książki odpowie mi na to niełatwe pytanie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, 6/6 - to plus świetna recenzja obliguje mnie do rozejrzenia się za tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z pewnością jest to książka która szokuje, ale mieści się w moich górnych zainteresowaniach i jest zgodna z wyuczonymi zawodami. Interesuje mnie psychika psycho i socjopatów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Maruda007 - książka z pewnością rzuci światło na pewne niedociągnięcia i błędy. Warto do niej zajrzeć:)))

  Ewa - bardzo się cieszę i z pewnością się nie zawiedziesz:)). Polecam i pozdrawiam!!!

  pisany inaczej - tematyka bardzo interesująca i skoro to po części Twój zawód, to namawiam podwójnie do tej książki:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 9. szokująca i zaskakująca powieść oceniona na 6 - chce ją, natychmiast! ;) o młodzieży i morderstwie opowiada też Vernon, ale z tego co widzę, to Kevina się nie umywa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ją w swoim zbiorze i również oceniam ją na 6. Co zresztą napisałam w swojej recenzji:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka pozytywna recenzja, a ja wcześniej nawet nie słyszałam o tej książce! Koniecznie trzeba to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 12. Dramatycznie, ale myślę, że warto. Dopisałam do swojej listy obowiązkowych lektur :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka dotycząca prawdziwych problemów- takie lubię najbardziej. Na pewno przeczytam! Fabuła wydaje mi się mgliście podobna do innej książki- "Dotknąć prawdy". Jednak jest to dość znikome podobieństwo ;) Pozdrawiam! skarbnicaksiazek.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Już od jakiegoś czasu mam ją w planach ;) Zapowiada się ciekawa lektura ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kurczę, książka o poważnych rzeczach, a tutaj tytuł "Musimy porozmawiać o Kevinie" i okładka, która na samym początku mnie osobiście rozśmieszyła... Spodziewałam się komedii albo jakiegoś dowcipnego poradnika, a tu proszę. Chyba muszę podać mamie linka do Twojego bloga, bo ona uwielbia taką literaturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo wysoko oceniłaś tę książkę więc może warto po nią sięgnąć. Lubię książki psychologiczne i mam nadzieję, że dla mnie będzie to także dobra lektura.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kochani dziękuję Wam za komentarze. Wszystkich mogę tylko zapewnić, że książka jest zdecydowanie warta uwagi i przeczytania:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Często matki morderców przez środowisko są bardzo źle traktowane a nikt nie patrzy na ich uczucia, na to jak one się czują z tym ciężarem

  OdpowiedzUsuń
 19. Zdecydowanie muszę sięgnąć tym bardziej po tak wysokiej ocenie.

  OdpowiedzUsuń