Loading...

sobota, 13 sierpnia 2011

„Grizzly” Adam Zalewski
Wydawnictwo: Oficynka
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 290
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788362465118

Kryminały i thrillery coraz częściej goszczą w mojej biblioteczce, co mnie bardzo cieszy. Mimo, że jestem osobą raczej wrażliwą i dość łatwo mnie przestraszyć, to jednak widząc na okładce napis: „Uwaga: książka przeznaczona tylko dla osób dorosłych o wyjątkowo mocnych nerwach!” zadziałała u mnie reguła przekory i upartości. Musiałam zajrzeć do środka, spróbować i … przepadłam na dobre trzy godzinki, ale za to ekscytujące i pełne wrażeń.

Kentucky, rok 2007. Clinton Gerstaecker to szeryf małego miasteczka. Ogólnie postrzegany jest jako osoba zorganizowana i stanowcza, przez co idealnie nadaje się na stanowisko dowodzące. Do tego jego życie osobiste kwitnie. Małżeństwo z Cynthią należy do bardzo udanych i szczęśliwych, więc czegoż chcieć więcej? Jednak tę idyllę przerywa tragiczne wydarzenie. Pewnego dnia Clinton wraca do domu i znajduje zwłoki żony, która została brutalnie zamordowana. Prowadzony żądzą odwetu i opętany nienawiścią do sprawców poprzysięga im zemstę. Człowiek, którym nasz bohater był do tej pory przestał istnieć. Narodził się nowy, pełny wściekłości Grizzly, który nie spocznie, póki nie pomści śmierci ukochanej. Tak właśnie zaczyna się szaleńcza podróż tropem zabójców.

Bohaterowie są zazwyczaj jednoznacznie źli lub dobrzy. Nakreśleni są z dokładnym uwzględnieniem ich charakterów i targających nimi wewnętrznych emocji. Poza tym sama postać Clintona była szeroko, drobiazgowo ukazana, przez co ma się wrażenie, jakby był postacią autentyczną. Do tego przemiana, metamorfoza jaką główny bohater przeszedł była niezwykle intrygująca. Akcja pędzi, pełno tu szybkich zwrotów i niespodziewanych sytuacji. Nie sposób się nudzić. Styl pisarza nie męczy i łatwo wczuć się w fabułę, przez co książka wciąga z niemałą siłą.  Warto również wspomnieć o dosadnym, ciętym języku, który idealnie wpasowywał się w całość.

Książka jest mocna. Z pewnością zadowoli miłośników krwawych, mrocznych thrillerów i kryminałów, gdzie bohater nie cofnie się przed skrajnymi czynami, okrucieństwem czy brutalnością. Mimo, że jest to książka akcji, można ją odczytywać na wiele sposobów. Sporo tu przemyśleń i refleksji. Pojawia się m.in. pytanie o celowość zemsty i jej znaczenie. Czy powinno się odpłacać złem na zło? Czy mszczenie się na innych jest drogą, która może ukoić ból straty i zapewnić wewnętrzny spokój? Czy możemy samemu wymierzyć sprawiedliwość? Te i wiele innych kwestii poruszył autor w swej lekturze i moim zdaniem świetnie się do tego zabrał.

„Grizzly” to książka niepokojąca, która każe się zastanowić nad okrutnym światem pełnym zła, bólu  i nieuczciwości. Przyjrzymy się z bliska walce toczącej się między dobrem a złem, choć granica miedzy tymi, zdawać by się mogło, skrajnymi sytuacjami okaże się bardzo płynna i mglista. Oprócz tego jest to również opowieść o prawdziwej naturze człowieka, szukaniu swojego miejsca w życiu po wielkiej stracie czy też zmaganie się z własnymi słabościami i targającymi emocjami. Polecam!!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

14 komentarzy:

 1. Nie mogę przejść obojętnie obok tak wychwalanego kryminału :) Zaciekawiła mnie głównie (oprócz zagadki) przemiana bohatera i ta cienka granica między dobrem a złem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam już na uwadze tę książkę. Powodzenia w konkursie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce, ale początkowo mnie nie zainteresowała. Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale po takiej recenzji myślę że warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i to prawda, że książka jest dla ludzi o mocnych nerwach, lecz warto poczytać, albo nawet sprezentować jakiemuś mężczyźnie, gdyż to kawał męskiej dobrej prozy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zalewskiego mam "Rowerzystę" który oczywiście nie może doczekać się na swoje czytanie. Podobno styl autora jest wyjątkowy, więc i ta książka trafia na moją listę,

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się motyw mężczyzny, który zatraca się z akcie zemsty za śmierć ukochanej. A mocne nerwy mam, więc z całą pewnością przeczytam:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. motyw przewodni brzmi zachęcająco, że już dawno kryminału nie czytałam, to Grizzly'ego będę miała na oku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj, zapowiada się super! Z chęcią przeczytam!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje się ciekawa, ale nie wiem czy ją przeczytam.. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przemyślę to, ale po moim dzisiejszym parkowaniu pod Biedronką mam dość horrorów :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Zastanowię się nad tą pozycją, jednak nie wiem czy przeczytam :)

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się, że to coś dla mnie:) Poszukam jej w najbliższej księgarni.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Wygrałam kiedyś tę książkę, ale jakoś nigdy do mnie nie doszła. Coraz bardziej zaczynam tego żałować, chętnie bym się w nią wgłębiła...

  OdpowiedzUsuń