Loading...

wtorek, 23 sierpnia 2011

„Jak długo, Panie...” oraz „Jezus z Nazaretu cz. II"


„Jak długo, Panie. Wędrówka przez tajemnicę cierpienia i zła” Gianfranco Ravasi


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2004
Liczba stron: 240
Format: 145 x 215 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788372247827

Ból, choroba, cierpienie, niepowodzenia życiowe i ciągłe przeciwności losu, skłaniają nas do refleksji i przemyśleń nad przyczynami tego stanu rzeczy. Zadajemy sobie wtedy pytania o sens naszej wędrówki ziemskiej i jej celowość. Dlaczego mnie to właśnie spotkało? Czy Bóg się na mnie obraził? Przecież są gorsi grzesznicy. Dlaczego moje życie wygląda jak piekło? Temat cierpienia i zła w ludzkim życiu podjął się opisać i wytłumaczyć z teologicznego punktu widzenia włoski ksiądz i członek Papieskiej Komisji Biblijnej Gianfranco Ravasi.

Obawiałam się, że książka będzie zbyt trudna lub opisana skomplikowanym językiem, ale nic takiego nie miało miejsca. W całej lekturze przeplatają się cytaty z Pisma Świętego, ale niezwykle trafnie i ciekawie dobrane do poruszanych kwestii. Pomagają one w nieco szerszej perspektywie zobaczyć ból i różne przeciwności losu a przede wszystkim znaleźć w nich Boga i naukę dla nas. Na uwagę zasługuje również przywołanie wypowiedzi niektórych pisarzy na temat sensu cierpienia. Bardzo ożywiło to przekaz tej książki. Publikacja podzielona jest na dwie części. Początkowo zagłębimy się w świat cierpienia i postaramy się mu przyjrzeć z wielu stron. Potem skupimy się na samotności i starości oraz na problemach związanych z tymi stanami. Druga część natomiast to medytacje i modlitwy, które pomagają nam wyrazić to co czujemy, czego się obawiamy i choć w pewnym stopniu rzucą światło na mrok i przerażenie jakie w nas wywołuje  zmaganie się z różnymi kłopotami i dramatami życiowymi.

„Jak długo, Panie” to książka ważna i potrzeba. Każdy z nas czasami zastanawiał się i próbował zrozumieć dlaczego Bóg dopuszcza, aby jedni cierpieli a innym daje lekkie i przyjemne życie. Odpowiedź choć niełatwa, jest na wyciągnięcie ręki. Lektura ta ma wydźwięk nieco filozoficzny, ale przede wszystkim duchowy. Pozwala oczyścić duszę z toksycznych wątpliwości i wielu pytań, które nieustannie się w nas kłębią. Polecam tę publikację wszystkim, zwłaszcza osobom, których los nie oszczędza i którzy muszą radzić sobie z różnymi problemami. Może właśnie ta pozycja będzie dla Was pewną wskazówką i pomocą. Polecam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<
 _________________________________________________

„Jezus z Nazaretu cz. II. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania" Joseph Ratzinger (Benedykt XVI)


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 03/2011
Liczba stron: 328
Format: 140 x 200 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788376602226

Książek o życiu i działalności Jezusa powstało już bardzo wiele, jednak każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Z każdej bowiem lektury płynie do czytelnika pewne przesłanie, spora dawka informacji i faktów, ale też i przemyśleń pojawiających się pod wpływem zawartej w niej wiedzy. Kiedy dowiedziałam się, że obecny Papież Benedykt XVI napisał książkę musiałam ją poznać bliżej. W końcu się udało:)

„Jezus z Nazaretu cz. II. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania” to druga część życia Syna Bożego. Nie czytałam pierwszego tomu, ale zupełnie nie przeszkodziło mi to wczuć się w klimat i niezwykłą historię jako opisał nam Benedykt XVI. Papież stara się nam przybliżyć sylwetkę Jezusa, zrozumieć słowa i czyny jakich dokonywał. Jednak to nie wszystko. Przyjrzymy się ówczesnemu światu, jego problemom politycznym i wydarzeniom historycznym. Zagłębimy się też mocno w Stary Testament i Ewangelie a wszystko to, aby lepiej poznać Jezusa i jego dzieła, tak ważne dla współczesnego człowieka. Poznamy głębszy sens męczeńskiej śmierci na krzyżu i moc zmartwychwstania. Dowiemy się czym te wydarzenia są dla nas także obecnie i jak wielką mają siłę i znaczenie. Znajdziemy tu odpowiedzi na gnębiące nas pytania czy wątpliwości.

Jeżeli chodzi o szczegóły techniczne, to książka składa się z dziewięciu rozdziałów ułożonych chronologicznie. Język jest prosty, przyjemny i zrozumiały, przez co cała publikacja napisana jest bardzo przystępnie i ciekawie. Nie czuć tu teologicznych zwrotów czy specjalistycznego języka. Wprost przeciwnie. Benedykt XVI pisze z perspektywy człowieka szukającego Boga, osoby chcącej zrozumieć jak najlepiej działalność i wielkość Syna Bożego a nie z pozycji teologa czy papieża. Szczególną uwagę zwraca bardzo bogata bibliografia, która poraża bogactwem materiałów źródłowych a jednocześnie daje pewność, że jest to książka rzetelna i napisana w oparciu o ważne teksty i opracowania.

„Jezus z Nazaretu cz. II” to książka, którą warto przeczytać. Nie jest to pozycja, która może zmęczyć czy znudzić, więc nie musicie się tego obawiać. Wprost przeciwnie. Życie Jezusa, jego czyny, nauka i ogólnie problemy z jakimi musiał się zmagać będą tu wspaniale opisane i z pewnością ich klimat udzieli się również Wam. W obecnym kryzysie wiary takie publikacje jak ta, jeszcze silniej pokazują moc i niezwykłość Syna Bożego . Polecam serdecznie!!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Niezwykle duchowe i bardzo ważne książki w których można uzyskać wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Ja także chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć np. dlaczego Bóg dopuszcza, aby jedni cierpieli a innym daje lekkie i przyjemne życie, dlatego chętnie sięgnę po te pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko sięgam po książki o tematyce religijnej, ale kto wie, być może kiedyś będę miała okazję je przeczytać:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie, będę musaiała przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem pasuję, nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. tematyka nie w moim guście, ale pierwsza książka może być akurat ciekawa. myślę, że trafnie uzupełniłaby Damy radę mamo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm, bardzo religijne te książki... Niestety, nie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka jak najbardziej dla mnie. Chętnie się z tymi pozycjami zapoznam

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja bardzo chętnie zapoznam się z tą lekturą. Chodzi mi o biografię Jezusa, bo o cierpieniu przeczytam, gdy będę miała natchnienie:)
  Ostatnio oglądałam na Discovery interesujący film, który w rewolucyjny sposób traktował postać Jezusa, a opierał się wyłącznie na tekstach z Biblii.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. To raczej nie są książki dla mnie, ale jeśli ją kiedyś spotkam w bibliotece to może, może po nią sięgnę, jednak nie będę szukać na siłę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tego rodzaju książki niosą głębię, której na co dzień unikamy. Boimy się duchowości, wolimy iść na łatwiznę. W niedzielę usłyszałem piękny tekst na kazaniu cyt :"Gdy grzeszysz śmiertelnie Bóg się nie chowa, On czeka aż sam go zobaczysz na nowo".

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie lektury są bardzo ważne szczególnie dzisiaj, bo rzeczywiście coraz więcej ludzi odchodzi od kościoła. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń