Loading...

czwartek, 18 sierpnia 2011

„Jak powstało Pismo Święte” oraz "Fascynacja Ewangelią"

„Jak powstało Pismo Święte” Ks. Wojciech Pikor
Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 184
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka + płyta DVD
ISBN: 9788376600772 

Pismo Święte jest dziś jednym z najważniejszych ksiąg dla osoby wierzącej, ponieważ to właśnie w nim zawarto główne prawdy wiary i sens religii chrześcijańskiej. Jednak każdy z nas ma czasami wątpliwości, czy aby po tylu latach nie wprowadzono w Biblii jakiś poprawek przez osoby niepowołane lub nie sfałszowano niektórych tekstów. Jednak dzięki pracy biblistów, a więc ludzi zajmujących się badaniem Pisma Świętego, możemy być pewni, że wiedza zawarta w tej księdze jest zgodna z prawdą i tym, co zostało przekazane ponad dwa tysiące lat temu.

Książka „Jak powstało Pismo Święte” skupia się na szeroko pojętej biblistyce. Prześledzimy m.in. proces powstawania Biblii, dowiemy się jakich metod używano, aby zachować tekst w jak najwierniejszej kopii czy poczytamy o starożytnych przekładach. A to zaledwie początek, ponieważ autor opisał również języki biblijne, historię przekazu tekstu biblijnego aż po problemy związane z jak najwierniejszym zachowaniem tekstu oryginalnego. Będą także przedstawione wydania krytyczne np. Nowego Testamentu czy Biblii hebrajskiej. Naprawdę rzetelne i wszechstronne źródło wiedzy na temat Pisma Świętego.

Książka obfituje w przejrzysty układ tekstu, który wzbogacono wykresami, tabelkami i różną kolorystyką czcionki, a wszystko aby lepiej przyswoić wiedzę na temat Pisma Świętego i tego jak powstało. Poza tym wielkim udogodnieniem jest dołączona płyta z półtoragodzinnym filmem, która znacznie ułatwiła zrozumienie niełatwej drogi jaką przekaż ustny musiał przejść do obecnej formy w postaci papierowej. Warto wspomnieć o kilku stronach materiałów źródłowych i bibliografii, która robi duże wrażenie i daje pewność rzetelnego podejścia do omawianego zagadnienia.

„Jak powstało Pismo Święte” to książka, która pozwala nam cofnąć się w czasie i z bliska być świadkiem jak na naszych oczach powstaje niezwykły i tak ważny dla współczesnego człowieka tekst. Dzięki tej pozycji może łatwiej będzie nam zrozumieć nieocenioną wartość Biblii i płynącą z niej mądrość dla nas również dzisiaj. Lektura ta spodoba się wszystkim zainteresowanym tematem religii, ale będzie też pomocą i inspiracją dla nauczycieli języka polskiego, historyków czy katechetów . Polecam i pozdrawiam!!
Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<
______________________________________ 

„Fascynacja Ewangelią. Eseje o nadziei, radości i prawdzie” Christian Heidrich

Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 04/2009
Liczba stron: 256
Format: 140 x 210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374425551
Jak łatwo się przekonać we współczesnym świecie coraz mniej miejsca na wiarę i czas dla Boga. Dlaczego tak jest? Otóż wiara chrześcijańska do prostych i łatwych nie należy. Zakazy, upomnienia i trudności w zrozumieniu niektórych faktów, czasami zniechęcają nas do tego, aby bliżej przyjrzeć się istocie religii i poznać ją bliżej i dogłębnej. Z pomocą jednak przychodzi książka „Fascynacja Ewangelią. Eseje o nadziei, radości i prawdzie”, która daje do zrozumienia, że jedynie człowiek wątpiący, zadający pytania i szukający odpowiedzi jest w stanie znaleźć sedno wiary i zrozumieć jej fundamenty.

Książka ta zaskoczyła mnie niezwykle pozytywnie. Nie ma bowiem w niej specjalistycznego, teologicznego języka, ale przyjemny dla oczu i uszu tekst, który czyta się jak dobrą powieść. Poza tym nie znajdziemy tu przesadnego moralizatorstwa, którego tak nie lubię w książkach. Jest to pozycja napisana w sprawny, wciągający sposób, a jednocześnie poruszająca sporne i problematyczne kwestie dotyczące naszej wiary. Autor stara się zachęcić czytelników do odkrywania bogactwa Ewangelii i zrozumienie jej w odniesieniu do współczesnego świata. Na dodatek eseje i biblijne rozważania zostały podzielone na poszczególne miesiące roku, przez co układ i sposób odbioru przez czytelników jest czytelny i bardzo przyjemny. W całość wplecione zostały krótkie cytaty z Pisma Świętego, które idealnie podkreślały ważne tematy a jednocześnie zbliżały do Słowa Bożego.

„Fascynacja Ewangelią. Eseje o nadziei, radości i prawdzie” to książka, która ukazuje współczesny kryzys wiary i pokazuje jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą. Autor podkreśla, że mimo iż religia to obowiązek i czasami ciężka praca, to jeszcze bardziej jest to niezwykły dar dla nas i pomoc w najczarniejszych chwilach naszego życia. Warto poznać dokładnie tę publikację, ponieważ ułatwi ona nam zrozumienie sens wiary chrześcijańskiej i jej wielką wartość. Polecam gorąco, zwłaszcza osobom wahającym się, szukającym odpowiedzi i celu w życiu!!!
Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

9 komentarzy:

 1. Nie, nie nie. Takim książkom mówię stanowczo NIE! :D Nie mogę się doczekać kiedy skończę gimnazjum, będę miała bierzmowanie a później święty spokój i wybranie czy chcę wierzyć w Boga czy zostać ateistką. ^

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego, co piszesz wydaje mi się, że obie książki powinni przeczytać wszyscy ludzie, którzy gadają głupoty pod tytułem "Biblię napisało stado zjaranych i pijanych kumpli Jezusa" ...
  Nie jestem praktykującą katoliczką. Wolę mówić o sobie, że jestem chrześcijanką. Wierzę w Boga, a nie w kościół. Jednak szanuję wszystkie odłamy Kościoła i wyznania.
  Ciekawie napisałaś na temat, który wiele osób uważa za nudny.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm... choć jestem wierząca to do tego typu książek niespecjalnie mnie ciągnie ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące tematy poruszają zrecenzowane książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Jak powstało Pismo Święte" to pozycja zdecydowanie dla mnie. Bardzo interesuje mnie ten temat, zresztą Biblia to Księgą wyjątkową więc tym bardziej proponowana przez Cibie lektura jest stworzona dla moich oczu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. to chyba jednak nie są pozycje dla mnie. Przynajmniej na razie. Może kiedyś się zainteresuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję wszystkim za komentarze. Wiem, że tematyka religijna to delikatna i dla niektórych sporna kwestia, a na dodatek wakacje nie sprzyjają myśleniu o sprawach ducha, ale z pewnością jeżeli nie Wam, to innym warto polecić te pozycje:)
  Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze interesowałam się podobną tematyką, więc pozycje wydają się idealne dla mnie. Jeśli zauważę je w bibliotece, to na pewno wypożyczę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń