Loading...

sobota, 6 sierpnia 2011

"Lustro czasu" Anna Piega
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie:07/2011
Liczba stron:384
Format:125 x 195 mm
Oprawa:miękka
ISBN:9788376488233

Kiedy zobaczyłam w zapowiedziach książkę „Lustro czasu” wiedziałam, że to pozycja dla mnie. Urzekła mnie okładka oraz opis, ale warto podkreślić, że wnętrze tej książki pełne jest wartości i uniwersalnych problemów, które czynią z niej świetną lekturę. Autorka z zawodu jest polonistką a "Lustro czasu" to kolejna książka w dorobku pisarki:)

Daria Sulima to kobieta przed trzydziestką, która z powodu zerwania studiów medycznych, dość poważnie pokłóciła się z ojcem. Od tej pory przez kilka najbliższych lat jej stosunki z rodziną nie należą do łatwych. Od dawna bowiem nie utrzymuje z nimi kontaktu, z wyjątkiem matki, która robi co tylko może, aby pojednać zwaśnione strony. Oboje jednak są uparci i nie chcą dać za wygraną. Tymczasem Daria pragnie realizować się w swojej pasji jaką jest muzyka i osiąga niemałe sukcesy. Jednak los szykuje dla naszej bohaterki dość ciężki czas, ponieważ ojciec informuje ją o poważnym stanie zdrowia jej matki. Dziewczyna rzuca wszystko i z Warszawy jedzie do rodzinnego Krakowa, aby wspomóc rodzinę. Zazwyczaj gdy coś idzie na tak, to problemy dotyczą kilku dziedzin życia i tak jest i w tym przypadku. Do głosu dochodzą rodzinne, głęboko skrywane tajemnice i duchy przeszłości coraz bardziej komplikują i tak już trudną sytuację. Co się wydarzy i jak potoczą się losy bohaterów? Czy wyjaśni się rodzinna zagadka i co nią będzie?

Pomysł na książkę nie należy do szczególnie innowacyjnych, ale mimo to, czyta się ją bardzo dobrze a cała historia jest sprawnie i w ciekawy sposób opisana. Sporo tu refleksji i przemyśleń nad ważnymi sprawami. Wspólnie z bohaterami zastanowimy się, czy rodzice w trosce o dobro dziecka powinni zataić niektóre sytuacje. Czy kłamstwo czasami jest usprawiedliwione i dlaczego prawda, choć trudna, bywa mniej bolesna niż przemilczenie lub świadome oszukanie drugiej osoby? Dużym plusem są emocje, które wylewają się wręcz z każdej strony. Od złości, buntu, upartości aż po miłość, zaufanie, łzy radości i nadzieję. Ważnym motywem była też choroba i zmagania całej rodziny w walce o zdrowie, co zostało tu wyraźnie wyeksponowane. Poza tym styl pisarki zasługuje na wzmiankę. Dzięki niemu książka przesiąknięta jest wrażliwością a całość owiana subtelną mgiełką delikatności. Bardzo  przyjemna lektura, choć poruszająca niełatwe tematy.

„Lustro czasu” to książka o marzeniach, trudnych decyzjach, rodzinnych tajemnicach i dramatach z przeszłości, które wcześniej czy później ujrzą światło dzienne. I choć to co odkryjemy do przyjemnych nie należy, to jednak przynosi wewnętrzne ukojenie. Polecam tę lekturę zarówno jako wytchnienie po cięższym dniu lub jako powieść o zawiłych relacjach rodzinnych i przeciwnościach losu, które potrafią scalić to, co do tej pory było podzielone. Polecam gorąco!!!

Moja ocena: 
>>>> 5 / 6 <<<<

Książkę otrzymałam od serwisu nakanapie.pl za co serdecznie dziękuję:)

15 komentarzy:

 1. Książka nie dla mnie, może jak będę starsza. Na razie mnie nie zachwyca :] Ale recenzja jak zwykle świetna. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już pochlebne recenzje tej książki, a skoro Ty jeszcze zachęcasz, to rzeczywiście warto. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Clevera już zainteresowała mnie ta książką, a Ty niniejszym dopełniasz dzieła. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobała mi się ta książka i widzę, że mamy podobne odczucia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno przeczytam. Co do okładki, jest naprawdę śliczna:).

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę mam w planach, ale jak na razie inne tytuły czekają na moją uwagę. ;) Także nie czytałam innej książki tej autorki, może kiedyś. ;)

  Pozdrawiam, Klaudyna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już czytałam inną recenzję tej ksiażki i tak samo widzę tutaj książkę polecasz. Czuję się namówiona na jej kupno :) Niedługo kupię tą pozycję bo juz od dłuższego czasu chcę ją przeczytać :)
  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli tylko wpadnie w moje ręce- przeczytam z przyjemnością. To nie do końca moja tematyka, ale same pozytywne recenzje na temat tego tytułu muszą coś znaczyć ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym przeczytała. Jak znajdę w bibliotece to na pewno ją wypożyczę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jejku, ta okładka jest cudowna! Sięgnę na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie jestem na TAK. Oby szybko trafiła w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeżeli polecasz to będzie na pewno świetna ksiażka :0

  OdpowiedzUsuń
 13. Jutro będę czytać, dlatego cieszę się, że ocena tak wysoka!

  OdpowiedzUsuń
 14. z przyjemnością przeczytałam recenzję, sama chciałabym przeczytać tę książkę, może kiedyś się uda :)

  OdpowiedzUsuń