Loading...

środa, 31 sierpnia 2011

„Stracony chłopiec, czyli tajemnice sekty mormonów” Brent W. JeffsWydawnictwo: Videograf II
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 288
Format: 130 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788371838170

O Mormonach i zasadach panujących w tej wspólnocie nie wiem prawie nic. Kiedy jednak zobaczyłam piękną okładkę i łapiący za serce tytuł „Stracony chłopiec” od razu widziałam, ze muszę tę książkę przeczytać. Opis z tyłu lektury wydał mi się nader interesujący, więc po prostu zabrałam się za czytanie i szybko się okazało, że był to strzał w dziesiątkę.

Czasy współczesne. Autor Brent W. Jeffs odkrywa przed czytelnikami świat zupełnie inny niż ten, do którego przywykliśmy. Urodził się w rodzinie mormońskiej a dokładnie w jednym z jej odłamów - Fundamentalistycznym Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Do tej pory nie wiedziałam prawie nic o tej sekcie, ale po tej lekturze się to zmieniło. Dowiemy się m.in. o narzuceniu poligamii i konsekwencjach tego przepisu, czyli wykluczeniu ze wspólnoty. Wielu bowiem chłopców z powodu niedoboru kobiet zostaje wyrzuconych z "klanu" pod byle pretekstem, np. oglądania telewizji lub czytania zakazanych książek. Muszę się wtedy odnaleźć w zupełnie innym świecie niż ten do którego przywykli, więc nie obce są im depresje, myśli i czyny samobójcze, alkohol i narkotyki. A to zaledwie początek…

Autor z dużą dozą wrażliwości stara się wyjaśnić na czym dokładnie polega przynależność do tego ugrupowania religijnego i jak od środka wygląda. Jako jeden z wykluczonych, tzw. „stracony chłopiec” musiał nauczyć się żyć poza społecznością mormońską, co okazało się bardzo trudne. Książka jednak pokazuje, że dzięki pomocy innych i własnej wewnętrznej sile można się wyrwać z szczelnego uścisku tej sekty. Piękna, choć okraszona niemałym ciężarem i przeciwnościami droga ku normalności...

Książka bardzo przypadła mi do gustu. Jestem zaskoczona poruszoną tematyką i problematyką utworu. Czyta się niezwykle lekko, choć sprawy poruszane w książce przyjemne nie są. Będzie tu molestowanie seksualne, przemoc, wpajanie chorych zasad, brak ciepła i miłości, korupcja czy też coś na kształt władzy totalitarnej. Poza tym dowiemy się nico o relacjach mężczyzn i kobiet czy też szokujących przygotowań młodzieży do nadciągającej Apokalipsy.

„Stracony chłopiec” to książka wstrząsająca i dająca wiele tematów do przemyśleń. Obraz mormonów jaki przed nami maluje autor, zdecydowanie wywołuje w czytelniku silne emocje. Książkę polecam gorąco jako przestrogę przed fanatycznymi ugrupowaniami, które pod płaszczykiem spokojnej, cichej organizacji, nie cofną się przed praniem mózgu niewinnym ludziom i niszczeniem ich życia. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

21 komentarzy:

 1. Jak zwykle zachęcasz... XD Postaram się przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat jest w obszarze moich zainteresowań czytelniczych i z prawdziwą przyjemnością po niego sięgnę kiedy nadejdzie okazja. Ostatnio znowu rośnie lista do czytania i czasu coraz mniej :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna pozycja którą chce mieć, lecz co z tym fantem począć? Chyba tylko to iż trzeba wyciągać ,,kasę na stół'' i zakupić ,,Straconego chłopca''. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka jest przepiękna, recenzja bardzo zachęcająca. Nic tylko zabierać się za czytanie:).

  OdpowiedzUsuń
 5. tematyka według mnie bardzo oryginalna, nie czytałam nic o Mormonach i ogólnie ich kultura jest dla mnie obca, więc jak tylko nadarzy się okazja chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie piękna okładka i ciekawa historia. Mam nadzieję, że uda mi się w przyszłości przeczytać. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna tematyka książki, polubiłam takie odkąd przeczytałam jedną z książek Picoult, której akcja toczyła się wśród Amiszów. O tej też pomyślę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mnie zachęciłaś tą recenzją. Książka zdecydowanie jest w moim guście czytelniczym, więc z chęcią bym po nią sięgnęła. ;)

  Pozdrawiam, Klaudyna.

  OdpowiedzUsuń
 9. O Mormonach dotychczas nic nie słyszałam, więc chętnie przeczytałabym tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro ta tematyka Cię zainteresowała to polecam "Żonę mormona" napisaną przez kobietę, która w takiej wspólnocie funkcjonowała przez wiele lat. zapadająca w pamięć lektura.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że może być to lektura dla mnie.
  PS: Jak szybko piszesz te recenzje! O.o

  OdpowiedzUsuń
 12. Z chęcią bym przeczytała, słyszałam o tym :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z pewnością jest to bardzo wartościowa książka, a z takimi należy się zapoznać!

  Czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaintrygowałaś mnie ;) O mormonach prawdę mówiąc pierwsze słyszę, a że interesuję się różnymi zgromadzeniami to z chęcią pogłębię swoją wiedzę. Zwłaszcza że w tej książce została ona przedstawiona w sposób bardzo przystępny, od kuchni. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Znowu mocna i intrygująca pozycja, muszę przeczytać!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja również niewiele wiem o społeczności mormońskiej, choć na pewno warta jest ona poznania. Już sa opis pokazuje, że dla naszej kultury dośc niecodzienna. Książka na pewno warta uwagi:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem bardzo zainteresowana, o mormonach słyszałam tyle o ile. Chętnie się zapoznam z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chętnie dowiem się czegoś o Mormonach czytając tę książkę, koniecznie muszę ją jakoś zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Muszę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój tata i moja kuzynka pisali prace na temat mormonów, więc sięgnęłabym po tą książkę chociażby po to, żeby się przekonać co ich tak zainteresowało w mormonach ;P No i piękna okładka, przykuwa wzrok.

  OdpowiedzUsuń