Loading...

czwartek, 1 września 2011

Dobry jest Pan, Leksykon Świętych oraz Kompendium Nauki Kościoła:)

„Dobry jest Pan. Biblijne orędzie o miłosierdziu” Ubaldo Terrinoni


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 256
Format: 150 x 210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374429566

Wiele miejsca w religii chrześcijańskiej poświęca się Bożemu miłosierdziu. Z pewnością większość z nas słyszała o Św. Faustynie, której sam Jezus przekazał informacje o specjalnej  koronce, która ma wyjednać przebaczenie choćby dla zatwardziałych grzeszników. Czym jednak tak naprawdę jest miłosierdzie i jak my możemy je dla siebie i bliskich wyjednać? Czy umiemy w dzisiejszych czasach wybaczać bliźnim i być miłosiernym? Ciekawe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć a z pomocą przychodzi książka „Dobry jest Pan. Biblijne orędzie o miłosierdziu” napisana przez zakonnika kapucyna Ubaldo Terrinoni.

Autor skupia się na Biblii i przybliża nam sytuacje, które pośrednio lub bezpośrednio dotyczyły nauki o miłosierdziu oraz podaje przykłady na jego istnienie. Warto sobie uświadomić, że człowiek jest grzeszny i cały czas upada ulegając pokusom. Błądzimy, dokonujemy niewłaściwych wyborów, jesteśmy więźniami własnych używek czy też po prostu jesteśmy zbyt słabi, aby wygrać z wewnętrznym wrogiem, jakim jest szatan. Bóg jednak w swej dobroci okazuje człowiekowi całą swoją dobroć i serce pełne łaski, aby wyrwać nas z jarzma grzechu i oczyścić duszę z mroku. To właśnie dzięki niepojętemu człowiekowi miłosierdziu, Bóg potrafi przebaczyć najgorsze przewinienia i uleczyć zbolałą duszę. Wystarczy tylko okazać skruchę i chcieć się zmienić. Niby proste, ale rzeczywistość jest trudniejsza niż może się wydawać.

Książkę czyta się niezwykle lekko. Napisana przystępnym językiem i podzielona na liczne rozdziały, nie sprawia wrażenia książki religijnej. Liczne przypowieści i fragmenty biblijne pomogą nam zrozumieć istotę miłosierdzia i jego nieocenione dla nas znaczenie. Polecam tę pozycję wszystkim bez wyjątku. Największe korzyści jednak przyniesie ona osobom, które zbłądziły, zagubiły się nieco w życiu i odeszły od Boga i Kościoła. Po tej lekturze myślę, że zupełnie inaczej spojrzą na siebie i Boga. Polecam!!
Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<
_____________________________________

„Katechetyczny leksykon świętych” 


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2009
Liczba stron: 56
Format: 210 x 290 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374429788

„Katechetyczny leksykon świętych” to książka opisująca życie i działalność dwudziestu sześciu najbardziej znanych świętych i błogosławionych. Św. Antoni z Padwy, św. Franciszek z Asyżu, św. Paweł, św. Teresa Benedykta czy też św. Faustyna to tylko niektóre osoby, które dzięki tej książce bliżej poznamy. Zaznajomimy się z ich sylwetkami od najmłodszych lat i prześledzimy zazwyczaj niełatwą drogę do świętości. Przyjrzymy się z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć i jak wiele przeciwności pokonać, co wymagało od nich nieraz nadludzkiego wysiłku, samozaparcia i ogromnej woli.

Książkę oprócz wielu biografii, napisanych prostym i przyjemnym językiem wzbogacają też ciekawostki w postaci mapek, dni w które obchodzone są uroczystości danych świętych oraz informacje czego lub kogo są patronami. Dowiemy się również co dawnych czasach oznaczały niektóre imiona. Jednak to zaledwie początek fascynującej podróży po różnych czasach, epokach i miejscach…

Pięknie wydana w twardą okładkę i bogata w ilustracje książka, będzie z pewnością świetnym prezentem dla kogoś bliskiego. Każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie. Będzie to również pomoc przy wyborze imienia do bierzmowania czy też sposób na zdobycie informacji np. o swoim patronie lub imienniku. Naprawdę warto:). Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<
 ____________________________________

„Kompendium Nauki Społecznej Kościoła”


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2005
Liczba stron: 656
Format: 148 x 210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374420537

Jako Chrześcijanie zazwyczaj staramy się żyć w zgodzie z wyznawaną religią, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy nie jesteśmy do końca pewni, czy nasze postępowanie jest zgodne z tym, co głosi Kościół czy może wprost przeciwnie. W takim momencie nieocenioną pomocą okaże się „Kompendium Nauki Społecznej Kościoła” wydane przez Papieską Radę Iustitia et Pax. Co istotne książka została opracowana zgodnie z poleceniem Ojca Świętego Jana Pawła II w celu przystępnego wyjaśnienia ludziom nauczania Kościoła.

Całość podzielona jest na wiele rozdziałów i zawiera bardzo rzetelne i dobrze opracowane informacje dotyczące niemal każdego aspektu życia człowieka. Czym jest dokładnie grzech i kiedy możemy o nim mówić? Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać odpuszczenie grzechów lub win? Mnóstwo tu także wyjaśnień odnośnie spraw małżeńskich, funkcjonowania rodziny, pracy czy np. roli polityki w życiu Kościoła. Będzie tu także omówienia najważniejszych problemów trapiących ludzkie społeczeństwo, a więc poruszono zagadnienie ubóstwa, ale też i bogactwa, pozycji kobiet w społeczeństwie i zachowaniu w sytuacjach krytycznych, tj. wojna, obrona konieczna, terroryzm czy wiele innych.  A to zaledwie początek. Język nie jest jakoś specjalnie ciężki, choć też i nie najlżejszy. Na pewno wymaga skupienia od czytelnika.

„Kompendium Nauki Społecznej Kościoła” to cała wiedza o Bogu, człowieku i wyznawanych wartościach w pigułce. Z pewnością dla osób, które cenią sobie czas a jednocześnie pragną żyć w zgodzie z obowiązującymi zasadami chrześcijańskimi, taka książka to świetne wyjście. Twarda oprawa zapewnia długowieczność a przejrzysty układ, liczne objaśnienia i cytaty pozwolą przyswoić szybko i łatwo potrzebną wiedzę. Warto zajrzeć nie tylko kiedy ma się wątpliwości, ale także po to, aby pogłębić już posiadane informacje. Polecam serdecznie:)

Moja ocena
>>>> 4 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. To raczej nic dla mnie :) mogę czytać o jakiś tajemnicach kościoła i tego różnych rzeczach, ale leksykon, coś o miłosierdziu to nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za tematyką religijną. Zazwyczaj podchodzę sceptycznie do książek o wierze. Myślę, że obawiam się morałów i niezrozumiałych biblijnych cytatów. Jednak pierwsza przedstawiona przez Ciebie książka bardzo mnie zainteresowała. Rozjeżę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 3. na razie żadna z tych książek nie leży w obrębie moich zainteresowań. :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. No i zaitrygowałas mnie. Co prawda nie czytam tego pozycji literackich na co dzień, jednak sądzę, iż mogą się one spodobać mojej mamie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, oj stanę w kolejce i powiem, że też nie dla mnie te pozycje... kuś mnie dalej lecz innymi książkami:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też nie czytam tego typu książek (raczej). Więc sobie odpuszczam ;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Boże miłosierdzie faktycznie najbardziej kojarzy się z orędziem św. Faustyny, a przecież i w Piśmie Świętym wiele tekstów poświęconych jest temu przymiotowi Boga. Myślę, że pierwsza z przedstawionych przez Ciebie książek pomoże nam to na nowo odkryć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Też ostatnio czytałem religijną książkę, ale raczej w takiej nie gustuję. "Dobry jest pan" pewnie i bym jeszcze przeczytał, ale Kompedium raczej nie dla mnie ;) Leksykon świętych mam i bardzo się z tego cieszę ;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie, te książki raczej nie zagościłyby na mojej półce. Raczej nie moja tematyka :).

  P.S. Zapraszam na konkurs u mnie ;).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Z wielką przyjemnością przeczytałabym Katechetyczny Leksykon Świętych :) To może być bardzo ciekawa książka!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej zainteresował mnie "Katechetyczny Leksykon Świętych". Życie świętych może być naprawdę interesujące. ^

  OdpowiedzUsuń
 12. Ksiązka myślę podobna do "Katechizmu kościołą katolickiego" który planuję nabyć. Czasem warto sięgnąć po tego typu pozycje, bo mogą rozjasnić sytuację i pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 13. Natomiast pierwszy i drugi tom myślę, że będzie czytało się z zaciekawieniem. Leksykon świętych to pozycja do zakupu :)

  OdpowiedzUsuń