Loading...

sobota, 3 września 2011

Przypomnienie o jutrzejszym konkursie i kilka uduchowionych opinii książkowych:)

„Ilustrowany leksykon świętych” Vera Schauber, Hanns Michael Schindler

Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2008
Liczba stron: 844
Format: 215 x 290 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788372245564

Są książki, które na nikim nie robią większego wrażenia czy to treścią czy też wydaniem. Są i takie, które od początku kuszą, zachwycają i obcowanie z nimi jest niesamowitym doznaniem. Do takich właśnie książek należy „Ilustrowany leksykon świętych” Schaubera Schindlera, który ukazał się nakładem wydawnictwa Jedność.

Nie wiem od czego zacząć, ponieważ wszystko w tej publikacji zasługuje na pochwałę i nie jest to naciągane stwierdzenie. Wydanie w twardej okładce z obwolutą, bardzo duży format, kredowy papier i mnogość oraz jakość zawartych informacji mówi sama za siebie. W zbiorze tym przybliżono sylwetki ponad 4000 świętych i błogosławionych, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii Kościoła. Nazwiska uszeregowane zostały alfabetycznie, co pozwala bez trudu odnaleźć daną osobę. Dodatkowo całość wzbogaca ponad 1500 ilustracji i fotografii, które pozwolą nam jeszcze bardziej poznać te wielkie osobistości, miejsca i przedmioty z nimi związane. Oprócz tego książka zawiera wiele ciekawostek, spis dotychczasowych papieży, ugrupowań zakonnych czy słowniczek pojęć. Na końcu będzie również zamieszczony kalendarz, umożliwiający szybkie odnalezienie dnia, w którym dany święty lub błogosławiony obchodzi swoją uroczystość. To tylko początek, ponieważ ta księga kryje w sobie niezliczone bogactwo informacji.

„Ilustrowany leksykon świętych” to wyjątkowe dzieło zawierające piękne świadectwa wiary i stanowiące przykład, że świętym może zostać każdy, niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego, wieku czy zasobności portfela. Cudowne zdjęcia i niezaprzeczalnie wysoka jakość zawartych informacji jest niesamowita i chyba na każdym zrobi wrażenie. Polecam serdecznie, zwłaszcza na prezent dla bliskiej osoby!!!

Moja ocena
>>>> 6 / 6 <<<<
____________________________________________________

„Modlitwa. Ateista i wierzący przed Bogiem” Gianfranco Ravasi

Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2005
Liczba stron: 384
Format: 145 x 220 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788372249474

Książka „Modlitwa. Ateista i wierzący przed Bogiem” Gianfranco Ravasi to niezwykła podróż od najdawniejszych czasów aż do chwili obecnej, podczas której poznamy mniej lub bardziej znane modlitwy zanoszone do Boga. Mnogość i jakość zawartych materiałów jest ogromna i robi niemałe wrażenie, ale przede wszystkim uświadamia, że ludzie choć z różnych krajów, z wielu kultur i wyznający odmienne religie modlą się w podobny sposób, prosząc o zbliżone dary. Ta jedność od razu rzuca się w oczy i każe nam myśleć o innych jak o wspólnocie a nie poszczególnych działach religijnych.

Autor sięga od czasów biblijnych, starożytnych oraz wierzeń pogańskich aż po współczesne, znane nam wszystkim religie. Przyjrzymy się modlitwom kilkudziesięciu poetów, filozofów, świętych i zwyczajnych ludzi, dzięki czemu poznamy bogactwo i różnorodność tego sposobu dialogu z Bogiem. Będzie tu „chłodna” i dość powściągliwa modlitwa, a także ta bardzo „gorąca”, żarliwa. Inaczej modli się osoba cierpiąca, chora i doświadczona przez los a inaczej wyglądają prośby osoby grzesznej i starającej się wyprosić moc łask od Boga. Z jednej strony wszystkie przedstawione w książce modlitwy czymś się różnią, ale jak już wspomniałam mają też wspólny łącznik:). Co ważne, całość napisana jest niezwykle lekko i przystępnie a dzięki temu, że będziemy wędrować przez różne czasy, wydarzenia i kraje, zdecydowanie nie będziemy się nudzić.

„Modlitwa. Ateista i wierzący przed Bogiem” to książka warta poznania. Nie ważne czy jesteś osobą wierzącą, czy wprost przeciwnie. Ta lektura będzie bowiem fascynującą przygodą łączącą w sobie psychologię, historię, literaturę, teologię i antropologię. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecam serdecznie!!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

Z powodu megapromocji na stronie wydawnictwa Jedność, powyższa książka jest dostępna za około 5zł (cena dotychczasowa to ponad 40zł). Polecam!!
_____________________________________________________
 
„Żyć duchowością. 111 inspiracji od codzienności do mistyki” Gabriele Hartlieb, Christoph Quarch, Bernardin Schellenberger

Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2005
Liczba stron: 384
Format: 150 x 220 mm
Oprawa:  twarda z obwolutą
ISBN: 9788372249377

Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest duchowość i po co w ogóle jest nam potrzebna? Niezależnie od wyznawanej religii, zagłębianie się i baczne wsłuchiwanie w swoje wnętrze pozwala odkryć nam cel i kierunek naszego życia oraz odnaleźć odpowiedź na nękające nas pytania i problemy. Książka „Żyć duchowością” pod redakcją Gabriele Hartlieb, Christopha Quarcha i Bernardina Schellenberger przybliży nam różne sposoby na pogłębienie naszej duchowości i tym samym lepsze poznanie samego siebie i otaczającej nas rzeczywistości.

Całość składa się z stu jedenastu krótszych lub dłuższych tekstów, które opisują niemal każdy aspekt naszego życia i problemy z jakimi się na co dzień zmagamy. W prosty, przyjemny sposób autorzy starają się pokazać nam pewne kwestie z różnej perspektywy a tym samym pomóc nam na nowo zasmakować radości w życiu. Nie ma tu narzucania metody czy nawoływania do religijnych praktyk, ale za to pełno tu inspiracji do poznania własnej duchowej strony.

Mimo, że maleje ilość osób uczęszczających do Kościoła, to jednak rośnie zainteresowanie ogólnie pojętą duchowością. Ludzie bowiem potrzebują jakiegoś punktu zaczepienia w obecnym świecie pełnym chaosu, pędu za karierą i skomplikowanych zależności. Nieustannie za czymś tęsknimy, dokądś podążamy, czegoś cały czas nam brakuje, jednak nie potrafimy nazwać tych uczuć. Książka „Żyć duchowością” pozwala odnaleźć równowagę i zrozumieć nasze wnętrze a tym samym pomóc w zmianie naszego życia. Polecam zarówno wierzącym, jak i tym cały czas szukającym swego miejsca na Ziemi:)

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<<

Książkę można kupić za około 7zł na stronie księgarni Jedność z okazji megapromocji. Cena katalogowa to ponad 35zł. Zapraszam i polecam:)
 ___________________________________
Wszystkim przypominam i gorąco zapraszam na jutrzejszy konkurs książkowy. Będzie do wygrania kilka książek, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie:)

Pozdrawiam i życzę przyjemnego weekendu!!!

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam konkursy, więc już ustawiam się w kolejce jak za czasów PRLu :-)
  Co do powyższych książek raczej odpuszczam sobie, gdyż ostatnio wstyd się przyznać licho z moim uduchowieniem muszę uporać się i dojrzeć aby sięgnąć po te pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzje zachęcają, ceny tez, więc już smigam na stronę księgarni i szukam czegoś dla siebie;D

  OdpowiedzUsuń
 3. cyrysia - po to są te książki, aby nieco rozbudzić życie duchowe:D

  Scathach - bardzo się cieszę i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Z moim 'życiem duchowym' też nie najlepiej, więc na dzień dzisiejszy odpuszczę lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka Gianfranco Ravasiego z cała pewnością warta jest zainteresowania. Ten znakomity biblista wydał już mnóstwo cennych pozycji, jednak z tą, prezentowaną dziś przez Ciebie jeszcze się nie spotkałem. Dziękuję za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
 6. leksykon świętych wydaje się ciekawy.. :) W tym roku bierzmowanie i muszę wybrać imię więc książka w sam raz :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki raczej sobie odpuszczę; nie sądzę, by przypadły mi do gustu. A konkursu wyczekuję z niecierpliwością. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiedziałam o konkursie. A książki na razie sobie daruję. Może potem.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Czasami dobrze jest przeczytać książkę związaną z naszą wiarą. ;) A na konkursy czekam. ^

  OdpowiedzUsuń