Loading...

sobota, 29 października 2011

Dziecko alergiczne….


„Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry” Aleksandra Banasiewicz-Tenerowicz

Wydawnictwo:  Impuls
Wydanie polskie: 09/2011
Liczba stron:54
Format:160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375875751

Alergia i  atopia to dość modne obecnie tematy. Ilość dzieci u których rozpoznaje się alergię jest zatrważająca. Z roku na rok będzie niestety przybywać maluchów z tym schorzeniem. Związane jest to z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, większym niż dawniej spożyciem sztucznej żywności oraz szerszą diagnostyką jaką dysponują lekarze. Warto więc wiedzieć o tej chorobie jak najwięcej, aby mieć świadomość czym się ona charakteryzuje i jak powinno się ją leczyć, zwłaszcza przy skórnych objawach. W tym celu pomoże z pewnością publikacja „Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry” Aleksandry Banasiewicz-Tenerowicz.


Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Z pierwszej części dowiemy się podstawowych informacji o tym, czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS), jakie są jego objawy a także poznamy praktyczne wskazówki dla rodziców. Czego używać do kąpieli dziecka? Jak urządzić pokój małego alergika? W czym prać ubranka i co podawać do jedzenia, aby nie wywołało objawów? O te i inne wiadomości wzbogacimy się podczas lektury tego rozdziału. Kolejne części książki poświęcone są dokładnej pielęgnacji skóry malucha z AZS oraz przepisom kulinarnymi dla matek karmiących piersią a potem również dla szkrabów. Na końcu zamieszczono informacje o psychologicznych aspektach atopii i metodach radzenia sobie ze stresem. Jest to bowiem jeden z czynników zaostrzających stan dziecka i dbanie o ten aspekt pełni ważną rolę w całościowym leczeniu.

Książka napisana jest przez mamę psychologa, która z własnego doświadczenia spróbowała opisać temat atopii u dzieci. Materiał był konsultowany przez pediatrę alergologa, dietetyka a także kosmetologa. Ilość teoretycznych informacji została zmniejszona do minimum, natomiast bardzo dużo tu praktycznych rad i wskazówek o tej chorobie. Język jest bardzo przystępny i zrozumiały dla każdego. Mimo swej niewielkiej objętości, książka stanowi naprawdę świetny poradnik, który mogę serdecznie polecić rodzicom i opiekunom małych alergików.

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<
 

8 komentarzy:

 1. Ojacie jacie :)
  Książka na pewno przydatna kiedy jest się mamą :)
  P.S. słodki kociak na ostatnim zdjęciu!

  OdpowiedzUsuń
 2. miqaisonfire - rzeczywiście kociak śliczny, ale niestety niektóre szkraby są uczulone. A potem wysypki, kichanie... Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z alergią niestety muszę walczyć w mojej rodzinie, dlatego książkę z ciekawości przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. mam alergię,ale szczerze nie lubię poradników.wszelkiego rodzaju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie jestem mamą alergika... nic przyjemnego. Teraz z pewnością większość rzeczy opisanych w tej książce już spraktykowałam (w efekcie dziewięciomiesięcznego tułania się po lekarzach), ale gdybym ją gdzieś spotkała, przeczytałabym na pewno. W tej chorobie najgorsze jest, że diagnostyka jest tak trudna, bo przecież lekarze nie wiedzą, czym karmi się dzieci... można się naprawdę podłamać. Fajnie wiedzieć, że istnieje taka publikacja

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja posiadam jakąś tam alergię, nawet sporą, ale nie robię sobie nic z tego i nie myślę o tym. Poradnik jest przydatny, ale pewnie nie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moją rodzinę na szczęście akurat ta przypadłość omija:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Alergia to dziś już epidemia. Prawie każdy jest na coś uczulony. Jak tylko na cytrusy i sierść zwierząt. Uff... A książka wygląda na interesującą. Dam znać cioci, bo ma synka chorego na alergię skórną. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń