Loading...

sobota, 15 października 2011

„Rico, Oskar i głębocienie” Andreas SteinhöfelWydawnictwo:  WAM
Wydanie polskie:  10/2011
Liczba stron:  208
Format: 145 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN:  9788375058604

Całkiem niedawno wpadła mi w ręce książeczka, która przyjemnie mnie zaskoczyła. „Rico, Oskar i głębocienie” autorstwa niemieckiego pisarza i recenzenta Andreasa Steinhöfel zrobiła mi niemałą przyjemność. Przyznaję, że skromna, niewielkich rozmiarów książeczka nie zapowiadała tak wartościowego wnętrza. Oby więcej takich niespodzianek:)

Bohaterami są dwaj chłopcy, Rico i Oskar, którzy nieco odstają od swoich rówieśników. Rico to nastolatek opóźniony w rozwoju, który lubi uporządkowane życie. Ma problemy ze skupieniem na czymś uwagi przez dłuższy czas i gdy się denerwuje lub boi, wszystko zaczyna mu się mieszać. Mimo, że naiwny, ma wielkie serce i uroczą osobowość. Oskar natomiast to geniusz z wysokim ilorazem inteligencji, opanowany, ale za to pełen lęków i fobii. Boi się np. że może mu się coś stać i cały czas chodzi w niebieskim kasku na głowie. Chłopcy pewnego dnia się poznają i zaprzyjaźniają. Są inni, nieprzystosowani do życia i bardzo samotni. Wiele ich dzieli, ale to co łączy jest silniejsze. Gdy któregoś dnia na spotkaniu nie pojawia się Oskar, okazuje się że padł on ofiarą porywacza dzieci. Rico wkracza do akcji….

„Rico, Oskar i głębocienie”  to mądra, wartościowa i poruszająca opowieść o przyjaźni, samotności i odmienności, która wcale nie musi być zła. To również świat z perspektywy upośledzonego dziecka, który widzi i czuje zupełnie inaczej niż my. Bardzo ciekawe doświadczenie. Do tego język jest łatwy w odbiorze a lekko humorystyczna nuta ułatwia i uprzyjemnia czytanie. Polecam zarówno dzieciom i młodzieży, jak i dorosłym czytelnikom. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Z chęcią przeczytałabym „Rico, Oskar i głębocienie”. Zwłaszcza, że według Ciebie jest to wartościowa książka:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie również wydaje się ta książeczka bardzo atrakcyjna, z chęcią obdzielę nią młodszą część rodzinki:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. No i przedstawiłaś mi kolejne wyzwanie czytelnicze, którego bohaterowie interesują mnie ze względu na kierunek moich studiów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No i się zdenerwowałam, bo nie chciało mi opublikować komentarza. Książka wędruję na listę książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę miała ją na uwadze, wybierając prezent dla młodszego brata. :) I sama nie wiem dlaczego, ale bardzo spodobała mi się okładka. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślałam, że to jakaś banalna książeczka dla najmłodszych, a tu proszę jakie zaskoczenie. Lubię takie książki, gdzie niezależnie od wieku znajdziemy coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam słabość do imienia Oskar więc na pewno sięgnę po książkę:P

  OdpowiedzUsuń
 8. z wielką chęcią przeczytam w wolnej chwili :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakoś niespecjalnie ciągnie mnie do tej ksiażki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka w sam raz dla pewnej znajomej dziewczynki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka niepozorna a pełna wartości i przesłania. Dopisuję do listy. Pozdrawiam --- robbi---

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się ciekawie i będę miała ją na uwadze jak ogarnę inne pozycje z listy chce przeczytać.

  OdpowiedzUsuń