Loading...

poniedziałek, 10 października 2011

„Sandały rybaka” Morris WestWydawnictwo: WAM
Wydanie polskie: 2009
Liczba stron: 388
Format:135 x 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788375054781

Kiedy zobaczyłam książkę „Sandały rybaka” autorstwa australijskiego pisarza Morrisa Westa, zaintrygował mnie tytuł i opis z okładki. Gdy jednak dowiedziałam się, że ta powieść doczekała się ekranizacji i stała się bestsellerem, wprost nie mogłam doczekać się, kiedy poznam ją osobiście. W końcu się udało. Cóż w niej takiego niezwykłego? Otóż zaraz się dowiecie:)

Od kilku wieków posługę i działalność papieską piastowali Włosi. Jednak właśnie doszło do wiekopomnej chwili, kiedy to na papieża wybrano Słowianina, Kiryła Łakotę. Do tej pory był metropolitą i arcybiskupem Lwowa a wcześniej wiódł ciężki żywot, z represjami i zsyłkami na Syberię włącznie. Niespodziewanie to waśnie on zostaje wybrany na następcę Stolicy Piotrowej. Już jako papież Kirył I dość szybko odczuwa on nieufność ze strony otaczających go współtowarzyszy, których drażni bezpośredni stosunek papieża  w stosunku do wiernych i jego otwarcie na ich sprawy. Próbuje on zmienić skostniałe poglądy samych duchownych, wyjść do ludzi, służyć im inaczej niż było to do tej pory. Na dodatek musi radzić sobie z własnymi demonami przeszłości, spróbować wyrwać kościół z sideł współczesnych zagrożeń oraz nie dać się światowemu kryzysowi. Dużo, nawet bardzo dużo, na barkach jednego człowieka...

Pisarz stworzył bardzo ciekawą i realistyczną fikcyjną wizję wyboru słowiańskiego papieża na Tron Piotrowy. Co ciekawe książka powstała 15 lat przed wyborem Karola Wojtyły na papieża a autor wręcz proroczo opisał to, co miało się dopiero wydarzyć i było niezwykłym wydarzeniem w dziejach świata. Z technicznych szczegółów warto wspomnieć, że język jest niezwykle przystępny, choć sama akcja nie pędzi jednak zbyt szybko. Ma to swoje plusy, ponieważ możemy się skupić na wewnętrznych przeżyciach i dylematach bohaterów oraz nad wpływem ówczesnej sytuacji i naleciałości kulturowych na życie niektórych ludzi. Wątków poruszonych w książce jest jednak znacznie więcej. Co ważne, nie ma tu idealizowania czy przejaskrawiania faktów. Wszystko to podane konkretnie, w ciekawej formie i w barwny sposób.

„Sandały rybaka” to piękna i mądra książka, pełna duchowych odnośników, refleksji i emocji. Z pewnością jej walory docenią wszyscy Ci, którzy lubią literaturę z wątkami religijnymi, psychologicznymi lub po prostu chcą przeczytać wartościową książkę. Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

14 komentarzy:

 1. Nie wątpię, że książka jest bardzo ciekawa, ale chyba nie na ten moment jak dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła niesamowita, chciałoby się rzec - prorocza w pewnym sensie:) Z przyjemnością przeczytam!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna ciekawa pozycja, z którą warto by się zapoznać XD Chętnie przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie tym razem także i chyba rozejrzę się za ,,Sandałami rybaka''.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że książka by mi się spodobała, zwłszcza, że ostatnio czytałam "Biały Dym,", który wybór papieża ukazuje z tej negatywnej strony. A tutaj widzę pewien kontrast. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś nowego, coś świeżego. Nie wiem czy odnalazłabym się w tym gatunku, jednak z czystej ciekawości poszperam u siebie w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzja dobra,jednak ja jakoś nie przepadam za takiego typu książkami. Zapraszam Cię na mój blog z recenzjami książek;) {centerbook}

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię serię Labirynty, a ta "prorocza" poniekąd fabuła bardzo mnie zaintrygowała. Poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa fabuła. Mam nadzieję, że kiedyś ją poznam.
  Fajna jest seria Labirynty... ;)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkie książki z serii "Labirynty" są ciekawe. Tej pozycji nie czytałem :-(

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna recenzja, ale książka chyba nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę powiedzieć, że mnie zainteresowałaś i chętnie rozejrzę się za książką :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa okładka, ale książka raczej nie dla mnie:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń