Loading...

sobota, 26 listopada 2011

„Byłam białą różą” Krystyna FalińskaWydawnictwo: Novae Res
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 288
Format:120 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377220825

Ostatnio z racji większej ilości czasu jaki mogę poświęcić książkom, sięgam po pozycje, które już jakiś czas czekają na swoją kolej. Jedną z nich jest niewielkich rozmiarów książeczka „Byłam białą różą” Krystyny Falińskiej. Początkowo zaintrygował mnie opis na okładce, ale nie bez znaczenia były również pochlebne opinie na blogach i forach.

Główną bohaterką jest Róża, która od małego wychowywała się w eksperymentalnej grupie najbardziej uzdolnionych dzieci. Elitarny Kolektyw, bo tak nazywała się ta dziwna organizacja pod opieką księdza Macieja, umożliwiała dzieciom zdobycie wszechstronnego wykształcenia, zarówno od strony naukowej, jak i artystycznej. Jako czytelnicy będziemy śledzić losy bohaterki od dzieciństwa aż po wiek dorosły i przyjrzymy się jej niełatwym wyborom, które na zawsze zmieniły dotychczasowe jej życie. Wraz z Różą będziemy także podróżować po różnych zakątkach świata,  poznawać nowych ludzi i szukać swojego miejsca na Ziemi…

Książka mimo, że niełatwa, bardzo mi się spodobała. Autorka potrafi świetnie opisywać odległe miejsca, które odwiedziła, co zdecydowanie było widać w lekturze. Z pasją, nieukrywana przyjemnością zaraża czytelnika podróżowaniem. Poza tym wiele tu ludzkich doświadczeń, często bolesnych rozczarowań, ale też marzeń i chęci przeżycia czegoś więcej. Książka ma ciepły, nieco nostalgiczny klimat, ale zdecydowanie pasujący do fabuły i tworzący z nią jednorodną całość. Bohaterowie, zwłaszcza główna postać, są bardzo szczegółowo nakreśleni i w ciekawy sposób ukazani. Do tego warto wspomnieć o interesującym języku, pełen trafnych spostrzeżeń.

„Byłam białą różą” to wzruszająca opowieść o przyjaźni i miłości, trudnych wyborach, poświęceniu, ciężkiej pracy i szukaniu szczęścia. Z pewnością wywoła w Was liczne refleksje i przemyślenia a tajemniczy nastrój i Wam się udzieli. Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

16 komentarzy:

 1. Ogromnie podoba mi się okładka, opis również niczego sobie... Coś czuję, że sięgnę po nią w najbliższym czasie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sammie - polecam. Naprawdę interesująca książka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, tym razem coś dla mnie! Fabuła zapowiada się bardzo ciekawie, toteż kiedy nadarzy się okazja, z przyjemnością przeczytam:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że jest to przepiękna historia o miłości, przyjaźni i życiu. Lubię czytać takie ,,głębokie'' książki, więc chętnie i tą także poznam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa okładka. Być może za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę na liście, ale nie jestem do końca przekonana czy mam chęć ją czytać. Jeśli wpadnie mi w ręce to się przełamię, ale szukać jej nie będę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż za klimatyczna oprawa graficzna...:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka raczej nie dla mnie, więc nie będę jej czytała. ;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej na razie odpuszczę sobie tę książkę, nie mam za bardzo ochoty na takie klimaty... ♠

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka zaczarowała mnie swoją okładką i tytułem, jeszcze się z nią nie spotkałam... cóż, pora rozpocząć poszukiwania ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje się być ciekawa. Okładka jest melancholijna, a ja takowe lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z dumą przyznaję, że książkę posiadam i zamierzam przeczytać. Tylko czasu brakuje, jak zawsze... Cieszę się z Twojej pozytywnej recenzji, bo jest kolejną, jaką miałam okazję o niej przeczytać. Apetyt rośnie... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się bardzo interesująco. Ciekawe że podjęli temat który ostatnio pojawia się w edukacji: uczniowie lepsi tworzą osobne klasy tzw Vipowskie które szkoli się pod konkursy, aby robiły swojej placówce renomę....

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie jestem przekonana co do tej książki i raczej ją sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka zapowiada się ciekawie. Jeżeli wpadnie mi w ręce chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń