Loading...

piątek, 25 listopada 2011

„Depresja u dzieci i młodzieży” Wioletta RadziwiłłowiczWydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 434
Format:165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375876208

Depresja… Podstępna, dziwna i bardzo trudna do leczenia choroba, która niezależnie od wieku, zainteresowań, wykształcenia czy całej masy innych czynników, może przytrafić się dosłownie każdemu. W obecnym świecie, coraz częściej choroba ta stwierdzana jest u dzieci i młodzieży, co każe się zastanowić dlaczego właśnie młodzi ludzie są na nią narażeni. Ten złożony problem stara się wyjaśnić Wioletta Radziwiłłowicz w swojej książce „Depresja u dzieci i młodzieży”.

Publikacja składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Z pierwszej z nich dowiemy się czym zajmuje się psychopatologia, kto jest narażony na wystąpienie depresji oraz jakie mechanizmy chronią nas przed wystąpieniem objawów. Będzie też sporo miejsca poświęcone rozpowszechnieniu depresji w Polsce i na świecie, charakterystyce zespołu depresyjnego czy konsekwencjom psychospołecznym wywołanym zachorowaniem na depresję. Główną częścią będzie jednak obraz kliniczny i zróżnicowane objawy, które mogą wskazywać na to schorzenie. Druga część, empiryczna, skupia się głównie na badaniach prowadzonych przez autorkę. Pod lupę wzięto m.in. relacje emocjonalne w rodzinie, jakość związku małżeńskiego rodziców, przeżyte we wczesnym dzieciństwie tragiczne wydarzenia i wiele innych czynników, które mogły pośrednio lub bezpośrednio, wpłynąć na powstanie lub wyzwolenie objawów depresji.

Książka napisana jest fachowo i szczegółowo, bez przesadnego operowania specjalistycznymi terminami. Ilość materiałów źródłowych, z których autorka korzystała jest imponująca i gwarantuje wysoką jakość informacji. Tekst wzbogacają różne tabelki, schematy i wykresy, które pozwalają na szybkie przyswojenie niektórych zagadnień. Poza tym pogrubienia niektórych fragmentów zwracają uwagę na ważne kwestie, warte zapamiętania. Widać, że przedmiot został dogłębnie i wszechstronnie opracowany z dbałością o szczegóły.

„Depresja u dzieci i młodzieży” to książka potrzeba na polskim rynku. Autorka stara się usystematyzować wiedzę na temat stale rosnącego problemu, jakim jest depresja w coraz młodszych grupach rozwojowych. Polecam przede wszystkim pedagogom, psychologom, lekarzom i wszystkim pracującym z dziećmi lub młodzieżą, ponieważ to właśnie oni w pierwszej kolejności mogą zauważyć niepokojące symptomy. Pozdrawiam!!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

8 komentarzy:

 1. Ciekawa publikacja. Sama raczej nie skorzystam, ale wiem komu ją mogę polecić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat niełatwy, ale dla wielu warty poznania

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że nigdy mi się nie przyda, ale jakby co, to będę miała ją na uwadze:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Depresja ta straszna choroba, myślę, że im więcej o niej wiemy tym łatwiej pomóc takiej osobie. Będę miała na uwadze tę pozycję. Miłego wieczorku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O matulu... Nie chcę nawet słyszeć o depresji. Od samego słuchania można jej dostać. Ale będę pamiętać o tej pozycji.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę,że książka może być bardzo wartościowa dla osób,które wymieniłaś,że powinny przeczytać w pierwszej kolejności. Dla mnie jednak zdecydowanie nie,wolę nawet nie myśleć o takich rzeczach;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka ważna i potrzebna. Kiedyś może ją przeczytam. :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka może i przydatna, ale mnie ten temat zupełnie nie interesuje. Bez żalu odpuszczę

  OdpowiedzUsuń