Loading...

sobota, 12 listopada 2011

„Niebieski ptak” Piotr Wojasz


Wydawnictwo: Videograf II
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 414
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788371839221

Po licznych pozytywnych i pochlebnych opiniach, jakie miałam okazję czytać i słyszeć o książce „Niebieski ptak” autorstwa Piotra Wojasza, postanowiłam że już czas najwyższy, aby przekonać się czy i mi ta powieść się spodoba. Zabrałam się zatem za czytanie i przepadłam na trzy godzinki:).

Autor zabiera nas do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdzie królowała peerelowska rzeczywistość. To swego rodzaju dziennik, dzięki któremu będziemy mieli okazję spojrzeć na ten okres pod nieco innym kątem niż robiliśmy to dotychczas. Lata młodości przypadły mu na czas socjalizmu, jednak nie zmierzał jak klasa robotnicza wieść szarej i nudnej egzystencji. Wybrał życie znacznie barwniejsze, bogatsze w różnorakie doznania i atrakcje, które były zarezerwowane dla osób prowadzących nie zawsze kryształowe interesy. Złodziejaszki, karciarze, cinkciarze… To właśnie oni nazywani byli „niebieskimi ptakami”. Bawili się, sypiali w drogich hotelach, jeździli niezłymi brykami i kombinowali jak tu mieć łatwe, przyjemnie i luksusowe życie. Przy okazji prowadzili lewe interesy, szli na różne układy a przekręty nie były im obce. Ale czy można tak żyć bez konsekwencji? A hamulce moralne? Koniecznie musicie zajrzeć do środka!!

Książka pozytywnie mnie zaskoczyła i muszę przyznać, że przypadła mi do gustu. Przede wszystkim na uwagę zasługuje dość specyficzny humor. Narracja jest pierwszoosobowa. Wszystko poznajemy z perspektywy bohatera, przez co jeszcze silniej się z nim zżyjemy i mocniej będziemy odbierać to czego doświadczył. Osobiście zabrakło mi dialogów, które nieco urozmaiciłyby fabułę. Dużo tu również faktów historycznych czy politycznych, za którymi nie przepadam, ale ciekawie wplecionych w całość. Język jest specyficzny, przepełniony slangiem, ale tylko urzeczywistniło to całą opowieść. Opisy podbojów, zwłaszcza seksualnych są sugestywne, pikantne i dokładnie opisane, przez co książkę poleciłabym raczej dorosłym czytelnikom.

„Niebieski ptak” to oryginalna i niezwykle barwna biografia przedstawiająca okres PRLu z zupełnie innej perspektywy. Warto dać jej szansę i poznać co takiego intrygującego ma nam do przekazania Pan Wojasz. Ja bawiłam się nieźle, choć przyznaję, że książka wywołała we mnie również sporo przemyśleń nad ówczesną rzeczywistością i ludźmi, którzy musieli w niej żyć. Polecam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Jakoś średnio mi się widzi ta książka. Cinkciarze, pikantne opisy, teraz nie mam ochoty na taką literaturę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mało pamiętam z okresu PRLu, więc taka lektura będzie z pewnością przyjemną odskocznią. Chętnie się o tym osobiście przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj obawiam się, że okres ten jest całkiem inną epoką, chociaż muszę przyznać, że bardzo mnie fascynuje i zaciekawia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już czytałam o tej książce. Ciekawa tematyka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesuje mnie jak ludzie radzili sobie w PRL-u dlatego chętnie sięgnę:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. tesknie za tymi klimatami:) przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie zajrzę do niej przyznaję szczerze. Mam tyle innych do czytania,że na samą myśl zaczynam się chichrać jak dziecko.;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i porównywałam to co zapamiętałam z tego okresu ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka zdecydowanie nie dla mnie. Zawsze jak widzę polskiego autora, to od razu rezygnuje. Sama nie wiem czemu,ale jakoś nie lubię czytać ich książek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać tę książkę. Jak na razie próbuje sił w konkursie, gdzie można zdobyć egzemplarz "Niebieskiego ptaka" 8)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajna recenzja :) Ja wiele o tych czasach od rodziców słyszałam chociaż z takich humorem o tym nie opowiadają :P:P

  OdpowiedzUsuń