Loading...

poniedziałek, 21 listopada 2011

„Wśród ukrytych. Wśród oszustów” Margaret PetersonWydawnictwo: Jaguar
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron:392
Format:145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788376860824

Przyszłość… Czy zastanawiacie się czasami jak będzie wyglądał nasz świat za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat? Czy będą drzewa i zwierzęta a może tyko jałowa ziemia, na której nie będzie życia? A co z ludźmi? Czy pojawią się tajemnicze, nieznane choroby czy może coś innego zdziesiątkuje naszą populację? Swoją wizję losów ludzkości podjęła się opisać Margaret Peterson w książce „Wśród ukrytych. Wśród oszustów”. Muszę przyznać, że zrobiła to w ciekawy i intrygujący sposób…

Nieco o fabule… Przenosimy się w niedaleką przyszłość, do czasów kiedy na świecie urodziło się więcej ludzi, niż można było wykarmić. Rząd po zamieszkach i śmierci wielu osób, w obawie przed głodem wprowadza Prawo Populacyjne, czyli nakaz posiadania maksymalnie dwójki dzieci. Zwierzęta są zakazane, część zbiorów trzeba oddawać państwu a na każdym kroku czają się szpiedzy gotowi donieść władzy. W tym właśnie świecie poznajemy głównego bohatera Luke’a. Jest on nielegalnym, trzecim a więc zakazanym dzieckiem, którego rodzice, skromni i ubodzy farmerzy, w obawie przed surowymi karami i śmiercią, postanowili ukryć go przed światem. Niewielki dom otoczony dotąd gęstym lasem zapewniał jednak na tyle prywatności, że Luke mógł od czasu do czasu, wychodzić na zewnątrz, aby pobawić się ze starszymi braćmi. Wszystko się zmienia kiedy rząd przejmuje i wycina ich las, szykując miejsce na budowę osiedla dla bogatych urzędników. Chłopiec zmuszony jest całkowicie zrezygnować z namiastki normalnego dzieciństwa. Zamknięty w pokoiku na strychu, z dala od innych ludzi, coraz bardziej pogrąża się w samotności. Do czasu aż...

Książka całkowicie mnie pochłonęła. Autorka stworzyła bardzo prawdziwą wizję tego, co może wydarzyć się za kilka czy kilkanaście lat. Dużym plusem oprócz pomysłowej fabuły są postacie. Pisarka potrafiła świetnie nakreślić sylwetki bohaterów, którzy są pełnokrwiści i szybko można się wczuć w ich sytuację.  Muszą radzić sobie w niesprzyjających warunkach, więc strach, zmęczenie, niepewność, żal, samotność, tęsknota to tylko część targających nimi emocji. Całość napisana jest prostym, żywym i lekkim językiem, przez co czytanie to sama przyjemność.

Komu poleciłabym tę powieść? Z pewnością zaciekawi ona młodych czytelników, choć muszę przyznać, że mi osobiście również bardzo się spodobała. Autorka porusza bowiem tematykę, która staje się coraz bardziej aktualna. Już teraz przecież świat jest przeludniony a niektórzy głodują. Przerażające, ale prawdziwe. Choć całość przedstawiona jest z perspektywy chłopca, to jednak w tle przewijają się problemy dorosłych, którzy muszą sobie radzić w niełatwej rzeczywistości. Dzięki temu każdy, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie.

„Wśród ukrytych. Wśród oszustów” to antyutopijna powieść, którą warto poznać. Tajemniczy klimat, wartka akcja, świetna kreacja bohaterów i umiejętne przedstawienie świata przyszłości to tylko niektóre atuty książki. Przyjrzymy się także działaniu bezwzględnego systemu totalitarnego, który ogranicza podstawowe prawa człowieka oraz prześledzimy życie jednostek, które za wszelką cenę będą walczyć o wolność i prawo do życia. Polecam serdecznie!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

14 komentarzy:

 1. Raczej nie będę usilnie polować na tę ksiązkę. Dam jej szanse jak trafie na nią przypadkiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi całkiem interesująco!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie intryguje ta książka i chciałabym ja koniecznie przeczytać. Zapisuje więc szybciutko do mojej listy życzeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam. Na razie nie powaliła mnie na kolana, ale dam szansę kolejnym częściom, bo w sumie sporo się jeszcze może wydarzyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wybitnie mi się podobała, dostała ode mnie najwyższą ocenę, jest bardzo prawdziwa i ma niesamowity klimat, a jako że jestem piątym dzieckiem to historia miała dla mnie podwójne znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i mnie niestety tak książka nie urzekła tak bardzo, ale zgodzę się z Tobą, że młodsi czytelnicy będą usatysfakcjonowani. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująco się zapowiada, jestem jej bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię nowatorskie wizje przyszłości :) Ten tytuł już chyba nawet obił mi się o uszy. Jak będzie okazja, to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa recenzja, ja już wcześniej upatrzyłam sobie tę książkę ;);)

  OdpowiedzUsuń
 10. I kolejna pozytywna recenzja. Muszę się szybko za nią zabrać;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Och, mam ją na półce. Niedługo ją z pewnością przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. mam nadzieję, że będę miała okazję złapać za tą książkę, wydaje się być naprawdę super!
  P.S. Zapraszam http://sewiasterecenzje.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Mimo mojego niemłodego wieku poczuwam się do przeczytania tej książki. Tematyka przyszłości, ukrywania się i pochlebne opinie są zdecydowanie przekonywujące. Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 14. Początkowo byłam negatywnie nastawiona, ale teraz jestem jej nawet bardzo ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń