Loading...

piątek, 11 listopada 2011

„Zabójcy i mordercy” Małgorzata H. Kowalczyk


Wydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie:2010
Liczba stron: 704
Format: 175 x 250 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375873948

Mordercy. Wyrachowani psychopaci bez krzty litości czy może jednak zwyczajne osoby, które znalazły się na skaju  wytrzymałości? Co popycha ludzi do odebrania drugiemu człowiekowi życia? Czy są jakieś predyspozycje, które zwiększają prawdopodobieństwo stania się mordercą? A może w każdym z nas drzemie ukryte zło, które tylko czeka na sposobność wydostania się? Na te i znacznie więcej pytań możemy znaleźć odpowiedzi w książce „Zabójcy i mordercy” Małgorzaty Kowalczyk.

Książka składa się z siedmiu głównych rozdziałów. Dowiemy się jakie są współczesne i dawniejsze teorie na temat przestępczości a także poznamy zabójstwo i jego rys historyczny. Autorka skupiła się głównie na czynnikach kryminogennych, które zwiększają prawdopodobieństwo stania się zabójcą. Przyjrzymy się czy typ rodziny, jej dzietność, warunki socjalno-bytowe, system karania i nagradzania dziecka i więzi emocjonalne mają wpływ na rozwój przestępczości. A to tylko początek, ponieważ dodatkowo wzięto pod uwagę zaburzenia zachowania, przynależność do grup młodzieżowych, nadużywanie alkoholu i środków psychoaktywnych. Poznamy też motywacje sprawców, wśród których warto wspomnieć o motywie erotycznym, seksualnym, ekonomicznym, urojeniowym czy w obronie własnej. Sprawa jest jednak bardziej złożona niż można przypuszczać. Zagłębimy się także w charakterystykę poszczególnych morderców, w tym seryjnych i podążymy wgłąb ich umysłów. Co tam znajdziemy? Nic nie zdradzę...


Od strony technicznej książka robi naprawdę świetne wrażenie. Nie jest to oczywiście lektura, którą można przeczytać za jednym razem. Ogrom informacji i ich szczegółowość, już nie wspominając o ciężkości poruszanej tematyki, wymusza na czytelniku robienie przerw i dawkowanie sobie lektury. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to przecież literatura naukowa, choć przedstawiona w bardzo ciekawy, nienużący sposób. Na końcu książki znajduje się obszerna bibliografia, która poraża ilością pozycji. Od razu widać, że autorka korzystała z wielu nowszych publikacji, co gwarantuje najświeższe doniesienia i wiedzę na wysokim poziomie. Książka porusza nie tylko problem morderstw w realnym świecie, ale też przygląda się najbardziej znanym postaciom wykreowanym w filmach i literaturze. Sporo teorii, dużo praktyki, więc każdy powinien być zadowolony:).

Jeżeli lubicie zagłębiać się w mroczne odmęty najbardziej skomplikowanych i przerażających umysłów, uwielbiacie kryminalne zagadki i chcielibyście się przyjrzeć charakterystyce psychologicznej różnych zabójców, to ta książka jest dla Was stworzona. Z pewnością będzie ona nieocenionym źródłem informacji dla osób zajmujących się pedagogiką resocjalizacyjną, więziennictwem, psychologią czy też socjologią. Polecam serdecznie!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

19 komentarzy:

 1. Super ! Musze ją mieć ;] Gdzie Ty takie książki wynajdujesz ? ;] Miłego weekendu !

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem i to wielkim. Muszę koniecznie zagłębić się w tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiesz, jak lubię takie mocne klimaty. Już zacząłem się za nią rozglądać.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej do niej nie zajrzę. Na pewno jest ciekawa, ale już same zdjęcia mnie zniechęcają. Wolę jednak fikcję literacką.
  Dobrego weekendu i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze się czuję w takich mrocznych klimatach, z chęcią sięgnę:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. ja bardzo chętnie przeczytam :>

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi zachęcająco. Chętnie dowiem się jakie czynniki sprzyjają przeobrażeniu się w mordercę. Lektura z dreszczykiem!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze możesz pisać częsciej listy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tą książką trafiłaś u mnie w dziesiątkę. Dopisuję do listy i mam nadzieję, że dostanę ją na gwiazdkę, bo teraz u mnie krucho... Studia zbyt pochłaniają moje oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 10. Będzie się trzeba za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mocną tematykę dziś wybrałaś. :) Ale to dobrze, sama taką uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tytuł i okładka mnie bardzo zaciekawiły. Opis też bardzo zachęcający.. Odpycha mnie tylko to,że to polski autor,a ja sama nie wiem czemu- nie przepadam za polskimi autorami.. Ale myślę,że mogłabym dla tej książki w sumie zrobić wyjątek;)

  OdpowiedzUsuń
 13. To mi się podoba i z ciekawością się jej bliżej przyjże :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta pozycja wydaje się być fantastyczna! Będę się za nią rozglądać :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś z kręgu moich zainteresowań :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja bardzo lubię kryminały i na pewno przeczytam tę książkę w przyszłości, ale ilość stron jest spora:)

  OdpowiedzUsuń
 17. JA ukończyłem pedagogikę resocjalizacyjną. Mimo że nigdy nie pracowałem w zawodzie, chętnie sięgnę po tę pozycję książkową

  OdpowiedzUsuń
 18. Ale fajne! Choć niestety powieści naukowe mnie troszkę nużą...

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale mocna pozycja. Moja musowa lektura! Dziękuję za recenzję, będę wypatrywać tej ksiażki

  OdpowiedzUsuń