Loading...

sobota, 10 grudnia 2011

„Jedwab” Penny Jordan


Wydawnictwo: G+J
Wydanie polskie: 11/2011
Liczba stron: 568
Format: 130 x 190 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377780527

Penny Jordan to angielska pisarka powieści obyczajowych i romansów. Mimo ponad 170 wydanych pozycji, do tej pory nie miałam okazji poznać osobiście twórczości tej autorki. Za sprawą niedawno wydanej książki o intrygującej okładce i pięknym tytule „Jedwab”, postanowiłam to zmienić. Czy pisarka przypadła mi do gustu?  Zaraz uchylę rąbka tajemnicy:).

Anglia, lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Główną bohaterką jest Amber Vrontsky, która pochodzi z dynastii Pickfordów. Jest ona następczynią całego majątku, na czele którego stoi obecnie jej babcia Blanche. Kobieta chce dla wnuczki wysokiej pozycji społecznej, którą może zapewnić jedynie odpowiednio wysoko postawiony mąż z kręgów arystokratycznych. Jednak nasza bohaterka nie zamierza poddawać się potulnie woli i naciskom rodziny. Pragnie realizować się w swojej pasji jaką jest sztuka tworzenia pięknych dzieł z jedwabiu. Niestety sprzeciwienie się Blanche nie wchodzi w grę i kobieta wbrew swoim marzeniom zostaje wprowadzona w świat wyższych sfer. Arystokratyczne środowisko okaże się jednak zupełnie inny niż przypuszczała. Czy ulegnie woli babci czy może jednak zawalczy o to, co kocha? Zachęcam do lektury!!

Książka stanowi pierwszą część trylogii. Na początku oraz w połowie przyszłego roku pojawią się dwie kolejne części i już nie mogę się doczekać. Dlaczego? Ponieważ książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie mając doświadczenia z twórczością tej pisarki początkowo obawiałam się, że powieść mnie nie wciągnie, nie zaciekawi lub znuży. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Poza tym pisarce udało się stworzyć ciekawą fabułą, z interesującymi i barwnymi bohaterami. Język jest przystępny a całość czyta się lekko. Poza tym świetnie został tu ukazany świat moralnej zgnilizny i wewnętrznego zepsucia, fikcyjnych małżeństw tylko na papierze, jak i czasy wielkiego przepychu i splendoru. Akcja rozgrywa się w Londynie, Paryżu, Berlinie a nawet Dalekim Wschodzie, więc ukazana jest szeroka panorama ludzi i zachowań. Narkotyki, hazard, skandale, upadek moralności, burzliwe życie arystokratycznych elit a w środku tego wszystkiego główna bohaterka, która będzie musiała odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości i zrozumieć samą siebie i własne pragnienia.

„Jedwab” to ciekawa i wciągająca książka, która przybliży nam burzliwe dzieje Europy i świata na początku XX wieku. Jest to historia o pasji, dwoistości ludzkiej natury, przewrotności losu, marzeniach czy potrzebie znalezienia szczęścia. Polecam serdecznie miłośnikom Penny Jordan, jak i wszystkim pragnącym przeżyć niezapomnianą przygodę z książką. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

14 komentarzy:

 1. Tym razem mimo najszczerszych chęci spasuje, gdyż moja lista książkowych życzeń bardzo się wydłużyła i chwilowo muszę przystopować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tytuł tej książki i jej czas akcji, przeczytam bardzo chętnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa tematyka, ale nie wiem czy się skuszę. Czas pokaże. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż trzy tomy? W takim razie wstrzymam się, bo nie lubię czekania na wydanie kolejnego tomu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na mój gust - może okazać się naprawdę ciekawa. Ja też wcześniej nie miałam okazji przeczytać nic spod pióra tej pani. Może wstyd się przyznać, ale do czasu Twojej recenzji nie wiedziałam nawet, że ktoś taki istnieje.

  OdpowiedzUsuń
 6. To troszkę tak jak w Targowisku Próżności. Wyzsze sfery, zakłamanie, wieczna walka o pozycje i wpływy. A w cieniu tego złamane serca, zranione dumy, rozwiane marzenia. Dawno nie czytałam romansu... skoro polecasz... nie śmiem odmówić :) Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię ten okres i z chęcią przeczytam książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją :) Zacznę poszukiwania tej książki, bo wydaje się być dobra dla mnie na obecną chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam żadnej książki Penny Jordan i muszę przyznać,że do tej pory nawet o niej nie słyszałam. Ale jak widzę to był błąd i muszę to koniecznie nadrobić;) A zacznę właśnie od tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja czytałam tej autorki "ukryte lata", które bardzo bardzo mi się podobały ! Jak będzie okazja to i po ta sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam kiedyś jej książkę:) Ale to było dawno, dawno temu:)
  Cieszę się, że tak jak i mi spodobała ci się pisanina pani Jordan:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawie się zapowiada. Przeczytam w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z Twojego opisu wynika, że książka może mi się spodobać. Lubię książki pokazujące życie w innych czasach. Z chęcią po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka jest cudowna! A recenzja bardzo kusi, więc chyba się poddam :)

  OdpowiedzUsuń