Loading...

środa, 21 grudnia 2011

„Jeździec miedziany” i Tatiana i Aleksander” Paullina Simons


Wydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 2CD + 2CD
Format: audio (mp3)
Oprawa: twarda (135 x 150 mm)
ISBN: 9788324720811 + 9788324721832

Od dawna pragnęłam poznać jedną z bardziej znanych trylogii o miłości, jaką jest „Jeździec miedziany” Pauliny Simons. Kiedy tydzień temu do mojej biblioteczki zawitały dwie pierwsze części w postaci audio, cieszyłam się jak małe dziecko, że w końcu będzie mi dane poznać tę historię. Starałam się szybko stłamsić obawy przed inna formą niż czytanie papierowej wersji i od razu wzięłam się za słuchanie płyt. Nie było to moje pierwsze spotkanie z audiobookami, jednak jedyne, które udało mi się do kończyć. Wcześniejsze bowiem próby z książką mówioną kończyły się fiaskiem. Tym razem było jednak inaczej...

Przenosimy się do 1941 roku, do chwili kiedy Niemcy atakują Związek Radziecki. W całej tej zawierusze poznajemy siedemnastoletnią Tatianę Mietanową, która musi szybko stać się dorosłą osobą. Młoda, niepozorna, ma w sobie siłę, której nawet nie jest świadoma, a która pozwoli jej przetrwać niejedno. To właśnie w tym dramatycznym dla całego kraju momencie spotyka Aleksandra, oficera Armii Czerwonej, w którym zakochuje się z wzajemnością. Jednak mężczyzna skrywa tajemnicę, która na zawsze odmieni ich losy i życie. Na dodatek wojna potrafi wszystko skomplikować, zmącić spokój i odebrać to, co piękne. Oboje muszą więc walczyć, muszą z całych sił walczyć o siebie nawzajem i o to, co ich łączy. Czy się im uda? Czy los, brutalny świat, im na to pozwoli? Koniecznie musicie się o tym przekonać!!

Obie książki wysłuchałam w wielkim skupieniu. Nie sposób nie wciągnąć się w tak ciekawą i prawdziwą do bólu fabułę. Mimo, że korzystałam z audiobooków, bez trudu zwróciłam uwagę na język powieści, który jest niezwykle plastyczny i żywy. Z każdego słowa biją emocje. Silne i skrajne, mocne i gorące jak żar. Samotność, strach, ból, cierpienie, tęsknota, ale jest także miłość, niewinność, radość i oczywiście nadzieja. Cała gama bohaterów została tu genialnie przedstawiona, na czele oczywiście z Tatianą i Aleksandrem. Ich potrzeby, marzenia, myśli i wybory będziemy śledzić z zapartym tchem i kibicować im na każdym kroku. Autorka porusza cały szereg zagadnień i ważnych tematów, dzięki czemu powieść jest wielopłaszczyznowa. Będzie wielka, romantyczna, ale jednocześnie trudna miłość, a także świetnie i wstrząsająco ukazany obraz stalinowskiej Rosji, zimnej i bezwzględnej. A to nawet nie początek...

„Jeździec miedziany” i  druga część „Tatiana i Aleksander” to dwa pierwsze tomy trylogii, które chwyciły mnie za serce i sprawiły, że przez kilka dni moje myśli były daleko, bardzo daleko. To powieść, które na długo pozostanie w mojej pamięci i sercu, dlatego z niecierpliwością muszę sięgnąć po ostatnią część, czyli „Ogród letni”. Jest to ponadczasowa, wzruszająca, niezwykle poetycka książka o miłości, wojnie, wyborach i uczuciach i naturze człowieka. Polecam serdecznie wszystkim, bez wyjątku!!

Moja ocena
>>>> 6- / 6 <<<<

19 komentarzy:

 1. Czuję się maksymalnie zachęcona. Koniecznie muszę przeczytać/wysłuchać:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też dałam maksymalne oceny. Książki należą do moich ulubionych. A "Ogród letni" czytałam całkiem niedawno. Komentarz, o tutaj: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2011/11/ogrod-letni-paullina-simons.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Isadora - naprawdę warto. Ja kilka dni chodziłam zamyślona. Naprawdę piękna opowieść. Polecam:)

  sardegna - zgadzam się całkowicie. To bezwarunkowo jedna z moich ulubionych książek, jakie udało mi się przeczytać. Koniecznie muszę dorwać trzeci tom:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również te książki zachwyciły :) Podziwiam, że zdołałaś ich wysłuchać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dosiak - witaj w klubie:)). A co do audiobooków, to również jestem zdziwiona, że mi się udało, ale ta historia jest tak piękna, że wersja mp3 zupełnie mi nie przeszkadzała. Choć przyznaję się bez bicie, że kilka razy zaglądam do wersji papierowej (miałam pierwszy tom). Stare przyzwyczajenia:D. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca, koniecznie muszę przeczytać. Szczególnie kusi mnie "Tatiana i Aleksander” ponieważ mam na imię tak jak bohaterka:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kasandro jak ja Ci zazdroszczę, że dopiero poznajesz losy Tatiany i Aleksandra. Ja jestem urzeczona tą trylogią, pomimo, iż czytałam ją już jakiś czas temu. Zgadzam się z Twoją recenzją w 100%, książka jest piękna i na długo zapada w pamięć, a to naprawdę rzadkość. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak to się stało, że ja o tych książkach nie słyszałam?? Sama nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jej, wchodzę co drugi dzień, a tu tyle nowych wpisów :o Czytasz tak szybko czy część przeczytałaś już kiedyś a teraz piszesz? Bo mi się w głowie nie mieści taka prędkość!

  OdpowiedzUsuń
 10. Tym razem się wstrzymam,gdyż nie są to moje klimaty, choć recenzja bardzo zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne książki, wzruszające !!! Trzecia część już mi się tak bardzo nie podobała niestety

  OdpowiedzUsuń
 12. Też się czaję na tę trylogię... ;).

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio tylko dopisuję i dopisuję kolejne pozycje do swojej listy książek do przeczytania. Mam nadzieję, że uda mi się je wszystkie przeczytać. Wpisuję też i tą trylogię.:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię audiobooki, bo w międzyczasie mogę robić, wiele innych rzeczy. Za pewne pokuszę się na te książki, w końcu taka ocena to nie byle co :))

  OdpowiedzUsuń
 15. Skoro polecasz... To nie śmiem odmówić :) W zime, miłość do ogrzania będzie jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo wysoka ocena, ale książki wydają mi się zwykłymi romansami... A może to tylko takie wrażenie?

  OdpowiedzUsuń
 17. Dusia - zdecydowanie ta trylogia to nie "zwykły romans", tylko wielopłaszczyznowa, głęboka historia, która chwyta ze serce i wywołuje moc refleksji. Żeby się przekonać, musisz przeczytać. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja uwielbiam, najbardziej pierwszą cześć, którą czytałam juz chyba 3 razy

  OdpowiedzUsuń
 19. To również moje ukochane książki:) Takie, których po przeczytaniu nie zapomina się nigdy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń