Loading...

poniedziałek, 5 marca 2012

„Kobiety dyktatorów” Diane Ducret


Wydawnictwo: Znak
Wydanie polskie: 03/2012
Liczba stron: 360
Format: 160 x 225 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788324018840

Dyktatorzy.... Silni, niezłomni, władczy, niedostępni. Jednak swoją prawdziwą naturę skrywają pod maską pozorów. Niby dominują i są postaciami pierwszoplanowymi, ale ich żony, kochanki i kobiety ich życia są równie ważne jak oni. Właśnie o tym jest książka „Kobiety dyktatorów” Diane Ducret, którą miałam okazję niedawno poznać.

Hitler, Lenin, Mussolini, Mao, Salazar… Większość z nas zna ich z powodu tego kim byli, co zrobili i jak się zachowywali. A ich żony i kochanki? Niewiele się słyszy o kobietach stojących u ich boku. Jakie były i co je trzymało przy despotach czy zbrodniarzach? Jak to się dzieje, że na towarzyszy swojego życia wybrały dyktatorów i tyranów? Miłość a może chęć sławy? Rządza władzy czy może jednak chęć poczucia szczypty ekscytacji i dreszczyku emocji? Cóż... Jakikolwiek był to powód, niestety okupiły go niełatwym życiem, trudnymi wyborami a niektóre nawet śmiercią, oskarżeniami i szykanami. Z książki dowiemy się czy popierały swoich partnerów w ich działaniach lub próbowały wpłynąć na nich w jakikolwiek sposób. Czy były ich wiernymi powiernikami i zaufanymi osobami a może wprost przeciwnie? Na te i wiele, wiele innych pytań starała się odpowiedzieć autorka tej publikacji. I zrobiła to świetnie!

Książka porusza szalenie ciekawy temat. Nie sądziłam nawet jak bardzo ciekawy. Kobiety wielkich i znanych osobistości okazały się równie intrygujące jak czarne charaktery, przy boku których stały. Ich biografie kryły zdecydowanie więcej niż mogłam się spodziewać. Sporo tu emocji, ciekawostek, nowinek oraz nieznanych szerszej publiczności informacji. Miłośnicy historii, polityki z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Ale nie tylko oni. Wszystko opisane jest przystępnym, żywym i dynamicznym językiem, dzięki czemu całość czyta się lekko i przyjemnie.

„Kobiety dyktatorów” to idealna pozycja dla czytelników ceniących nieszablonowe książki, nietypowe biografie i emocjonujące opowieści. We Francji  sprzedano już ponad 100 tysięcy egzemplarzy! Myślę, że i w Polsce ta publikacja znajdzie wiele odbiorców. Polecam i pozdrawiam!

Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<

18 komentarzy:

 1. Książka zdaje się być naprawdę fascynująca, dziwi mnie zatem, dlaczego tylko 4.5 :) Osobiście lektura ta zapewne pochłonęłaby mnie bez końca. Właśnie wpisuję ją na listę książek, które koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, coś w sam raz dla mnie!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja, nie przeczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To może być ciekawa książka. Muszę się za nią rozejrzeć.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie, a w zasadzie pomija się w badaniach historycznych właśnie postaci kobiet stojących obok tyranów i dyktatorów. Może się skuszę za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się intrygująco. Jak znajdę czas, to z ciekawości poszukam i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. O, chętnie bym do tej książki zajrzała. Intryguje mnie...

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się i jest to zdecydowanie coś dla mnie, bo biografie bardzo lubię. I jeszcze gdy są w nich ciekawostki... I kolejny raz mnie zainteresowałaś książką. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Oooo. :) Powiem mamie, że już wiem, co chcę na urodziny. ;) Mam wielką chrapkę na tę pozycję. Po pierwsze dlatego, że kocham biografie, a po drugie dlatego, że niesamowicie fascynują mnie kobiety i ich wpływ na mężczyzn... Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Choć rzadko czytam biografie, to tą bym z chęcią przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię takie książki :) Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kas Ty to masz farta do książek :). Zawsze mnie zastanawiało jakie kobiety kochały się z tych niekiedy okrutnych i despotycznych mężczyznach, dzięki wydawnictwu Znak mogę się wreszcie tego dowiedzieć.
  Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
 13. Temat interesujący. Gdy znajdę wolną chwilę z pewnością zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka niedługo zawita moje skromne progi, mam nadzieję że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie zapoznałabym się z tą książką, poszukiam w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 16. mam ją na mojej liście 'pożądania' :) - bardzo chcę ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka idealna dla mnie. Z wielką chęcią i otwartymi ramionami bym ją powitała w swojej biblioteczce :D

  OdpowiedzUsuń