Loading...

sobota, 10 marca 2012

„Niepokorne święte” Joanna Petry Mroczkowska

„Niepokorne święte”  Joanna Petry Mroczkowska

Wydawnictwo: WAM
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 406
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788375058635

Joanna Petry Mroczkowska to doktor filologii romańskiej, krytyk literacki, eseistka, tłumaczka oraz autorka kilku książek, których tematyka oscyluje wokół wątków duchowych. Kiedy w moje ręce wpadła nietypowa publikacja „Niepokorne święte” z niemałym entuzjazmem zabrałam się za czytanie. Czy przypadła mi ona do gustu, zaskoczyła, zmusiła do refleksji? O tym za chwilę...

Na wstępie warto wspomnieć, że kobiety w historii Kościoła odgrywały niemałą rolę. Mimo, że znacznie częściej słyszymy o męskich postaciach, wielkich świętych i prorokach, to autorka potrafiła skutecznie przekonać, że i kobiety odgrywały równie ważną rolę. Książka podzielona jest według epok. I tak w średniowieczu poznamy Klarę z Asyżu, owianą nutką mistycyzmu Brygidę Szwedzką czy pełną humoru Katarzynę ze Sieny. Następnie przyjrzymy się sylwetce Joanny D’Arc, jej hartowi ducha, determinacji i odwadze. A to dopiero początek fascynujących postaci kobiecych. Napomknę tylko, że dzięki Teresie od Jezusa zrozumiałam na czym polega pokora i cierpliwość, Teresa z Lisieux nauczyła mnie czym jest miłość doskonała, za to Edyta Stein i Matka Teresa z Kalkuty jeszcze mocniej pomogły mi zrozumieć czasami niełatwe koleje życie. To tylko niektóre święte, patronki, kobiety wielkich czynów przedstawione w tej książce.

Muszę przyznać, że początkowo obawiałam się tej pozycji. Sądziłam, że będzie to kolejne nudne zestawienie różnych biografii, ale szybko przekonałam się, że bardzo się myliłam. Całość czyta się jak powieść, a to za sprawą żywego, barwnego języka oraz umiejętnego połączenia faktów z życia bohaterek, informacji historycznych i religijnych. Co więcej książka aż tętni od emocji i nieznanych szczegółów. Nie ma tu mdłych opisów czy rozwlekania akcji a za to będzie sporo zaskakujących wydarzeń. Postacie są przedstawione dynamicznie, charakteryzują się odwagą, siłą, wewnętrzną motywacją, ogromną wolą walki i zmiany siebie i otaczającego świata.  Nie spędzały całych dni na modlitwie, ale miały również bujne życie, o którym warto poczytać. Od strony technicznej bibliografia robi wrażenie i widać, że autorka korzystała z wielu materiałów źródłowych. Duży plus za to!

„Niepokorne święte”  to pełna refleksji i przemyśleń książka o kobiecej naturze, sile, zmaganiach z samym sobą czy niesprzyjającymi okolicznościami. Lektura łączy w sobie nutkę świętości, feminizmu, wątku religijnego czy też kwestii naukowej, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecam!!
Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<< 

 
„Modlitewnik do Miłosierdzia Bożego” ks. Tadeusz Ryłko
Wydawnictwo: WAM
Wydanie polskie:2006
Liczba stron: 210
Format: 110 x 170 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788370976727

Miłosierdzie... Czym jest i w jakich okolicznościach możemy na nie liczyć? Czy sami jesteśmy miłosierni względem innych? Dziś króciutko pragnę Wam przedstawić niewielkich wymiarów książeczkę „Modlitewnik do Miłosierdzia Bożego” pod redakcją ks. Tadeusza Ryłko. Twarda oprawa, mały format idealny do torebki oraz bogata treść zdecydowanie zainteresują niejednego czytelnika.

Książka zawiera wiele modlitw do Matki Bożej, Jezusa i Boga Miłosiernego. Krótsze i dłuższe, lepiej lub mniej znane z pewnością przyczynią się do pogłębienia wiary i wzmocnienia duchowej natury człowieka. Lektura zawiera oprócz różnych wezwań i modlitw także drogę krzyżową i różaniec, wszystkie jednak pośrednio lub bezpośrednio nawiązują do niezgłębionej miłości jaką Bóg i Święci darzą ludzi. Z każdego utworu bije dobroć, ciepło i pokora. Od strony techniczne czcionka jest duża i dwukolorowa, co pozwala na łatwy i prosty odbiór tekstu.  Dodatkowo każdą z modlitwa oddzielają kolorowe ilustracje, które cieszą oczy.

„Modlitewnik do Miłosierdzia Bożego” to świetna książka, która pozwoli na bliższy kontakt człowieka z całą Trójcą Święta oraz Matką Bożą. Warto od czasu do czasu znaleźć chwilkę czasu, wewnętrznie się wyciszyć i skierować słowa i myśli ku Niebu. Polecam serdecznie!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Oj, wszystkie wspomniane przez Ciebie wątki mnie ciekawią. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Niepokorne święte" z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę. U Ciebie prawie zawsze znajdę coś ciekawego. :) Obie pozycje uważam za bardzo interesujące, ale tę pierwszą to bym Ci chętnie podkradła, gdybym miała możliwość. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Niepokorne święte" to coś w sam raz dla mnie! Dopisuję do listy, koniecznie muszę przeczytać!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta pierwszą pozycję chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również bym z wielką ochotą sięgnęła po "Niepokorne święte" :) Wydaje się to być bardzo intrygująca pozycja dzięki Twojej recenzji!

  OdpowiedzUsuń
 7. Modlitewnik mam choć trochę inny. Za to ta pierwsza książka mnie mocno zaciekawiła. Może być interesująca. Pozdrawiam:P

  OdpowiedzUsuń
 8. "Niepokorne Święte" ciekawią mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytałabym pierwszą propozycję, chcę pozbyć się stereotypów, że to mężczyzna jest najważniejszy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki raczej dla mojej babci, ja taka pobożna nie jestem :P

  OdpowiedzUsuń