Loading...

wtorek, 10 kwietnia 2012

"Dom przy ulicy..." M. Sienkiewicz oraz "Trenuj umysł" Sabela i Cuper


„Dom przy ulicy Zwyczajnej” Marta Sienkiewicz

Wydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie: 2006
Liczba stron: 220
Format: 160 x 245 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788373087453

Jak rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach? O śmierci i odejściu z tego świata, bólu, rozstaniu, chorobie? Dziś będzie o nietypowej książce, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat. „Dom przy ulicy Zwyczajnej” Marty Sienkiewicz, bo o niej tu mowa, to historyjka o dwójce małych bohaterów, Kubusiu i jego młodszej siostrze Małgosi, którzy po śmierci ich ojca muszą na jakiś czas zamieszkać u dziwnego dziadka i cioci Matyldy. Jednak nic tu nie jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka. Dom kryje w sobie wiele tajemnic a wyobraźnia stanowi jedyną broń przeciw niesprawiedliwości, jaka spotyka nas w życiu. I tak właśnie za pozorami normalności i szarości, kryje się baśniowy świat, pełen magii i fantazji. I właśnie tą urokliwą rzeczywistość odkryją nasi mali bohaterowie. Dzięki niej dowiedzieli się, że najprostsze rzeczy kryją w sobie cząstkę niezwykłości.

Muszę przyznać, że jest to bajka napisana prostym językiem a przy tym nie brakuje tu humoru i ciepła. Co więcej, między wersami poruszono tu również kwestię nieco trudniejszych tematów jak śmierć czy choroba, która dotyka naszych bliskich. Lektura wzbogacona jest kolorowymi ilustracjami a czcionka jest duża, wyraźna i idealnie nadaje się do czytania przez starsze dzieci. Cała opowieść pobudza wyobraźnię, skłania do przemyśleń i wywołuje w młodych czytelnikach emocje. A przecież o to chodzi. Polecam serdecznie!!

Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<

„Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci” Katarzyna Sabela i Mirosława Cuper

Wydawnictwo:  Impuls
Wydanie polskie: 2012
Liczba stron: 252
Format: A4
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375875669

Nasz umysł to nadal zagadka. Mamy skomplikowane maszyny i supernowoczesne komputery,  poznaliśmy głębiny oceanu i dotarliśmy nawet na Księżyc, lecz wciąż nie potrafimy do końca rozwiązać tajemnicy naszego umysłu i faktu jak funkcjonuje. Co prawda na przestrzeni lat wiele się dowiedzieliśmy o anatomii i fizjologii mózgu czy mechanizmach leżących u podstawy różnych procesów, ale znacznie więcej kwestii pozostało ukrytych i nierozstrzygniętych. Wiemy natomiast, że choroby takie jak otępienie czy też normalny proces starzenia się zaburza funkcje poznawcze, w tym rejestrowanie i odtwarzanie różnych zdarzeń i wspomnień. Właśnie dlatego powinniśmy ćwiczyć pamięć niezależnie od wieku. Nie tylko gdy dojdzie już do choroby, ale też znacznie wcześniej.

Książka „Trenuj umysł. Zeszyt ćwiczeń do pracy z osobami z zaburzeniami pamięci” Katarzyny Sabeli i Mirosławy Cuper to publikacja, która z pewnością będzie świetnie służyć psychologom, psychiatrom czy pedagogom w ich pracy z pacjentami cierpiącymi na zaniki pamięci, ale może być również ciekawą i przydatną lekturą dla osób zdrowych, które chcą sprawdzić swoje zdolności zapamiętania. Znajdujące się tu zadania dotyczą różnych dziedzin życia i umiejętności poznawczych. Poprzez wykreślanki, krzyżówki, skojarzenia, zadania matematyczne, ćwiczenia z rysunkiem, kalendarzem, anagramy czy też trening językowy będziemy mogli ocenić naszą pamięć i ją nieco rozwinąć.

Książka „Trenuj umysł..” to narzędzie, które we właściwych rękach pomoże w rozwijaniu pamięci, dlatego jak najbardziej polecam ją każdemu. Duży format, przestronny układ, liczne schematy, mnóstwo praktycznych zadań pomogą w zgłębianiu tajników zapamiętania. Brakowało mi i to bardzo natomiast części czysto teoretycznej, z której dowiedziałabym się więcej o procesie zapamiętywania i przechowywania wspomnień, naukowych odnośników i badań na ten temat. Tak czy inaczej uważam, że jest to interesujący zestaw ćwiczeń. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

10 komentarzy:

 1. Pierwsza książeczka, choć jest tematycznie nieco trudna jak dla dziecka, to niemniej jednak warto ją mieć w swojej biblioteczce, zaś co do drugiej pozycji, to jednak nie spasuje. Jakoś nie przekonują mnie książkowe poradniki o trenowaniu pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 2. na szczęście do czynienia z osobami z zaburzeniami pamięci nie mam, ale w przyszłości będzie jak znalazł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z bają z wielką chęcią bym się zapoznała. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta druga książka zapowiada się ciekawie.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 5. Bajka wydaje się być ciekawa. Ale jeszcze kilka lat zanim będę mogła zaproponować ją mojej córce:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza książeczka, mimo tego, że jest dla dzieci - wydaje się interesująca. Jeżeli chodzi o drugą to raczej nie zaciekawiłaby mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przypadła mi do gustu druga książka! Coś w sam raz dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się pozycja "Trenuj umysł" - wydaje się ciekawa

  Pozdrawiam!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Obie książeczki chętnie miałabym w swojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Akurat te książki mnie nie interesują :P

  OdpowiedzUsuń