Loading...

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Mistyczki, wizjonerki, święte i charyzmatyczki, czyli niezwykłe sylwetki niezwykłych kobiet...

:)
Lubię literaturę "uduchowioną" i oscylującą wokół tematyki religijnej. Od czasu do czasu warto oderwać się od kryminałów, horrorów czy romansów i nakarmić naszą duszę takimi pozycjami. Osobiście najbardziej cenię biografie świętych i osób, które z powodu tego kim były, czego doświadczyły, jakich objawień doznały stały się znane a ich życie wpłynęło na innych oraz na zawsze odmieniło sposób patrzenia na świat, ludzi i Boga. Właśnie dlatego postanowiłam w jednym miejscu zebrać książki, które udało mi się przeczytać w ostatnich tygodniach. Dotyczą one wyjątkowych kobiet, ich życia, poświęceń, wyrzeczeń i niełatwej droga ku świętości. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie lub na prezent dla swoich bliskich. Pozdrawiam!!

„Faustyna znaczy szczęśliwa” ks. Mieczysław Maliński

WAM, 05/2010, 432str., 135 x 210 mm, oprawa miękka, 9788375055207, OCENA: 5-/6

Święta Faustyna znana jest chyba nam wszystkim. Ta niesamowita kobieta, odznaczająca się wielką skromnością, pokorą i bogatym życiem duchowym otrzymała piękny dar. Oczywiście chodzi o objawienia Jezusa, dzięki którym jej życie zmieniło się diametralnie. To dzięki nim ludzie mogli dowiedzieć się o niezgłębionym Bożym Miłosierdziu .

Książka „Faustyna znaczy szczęśliwa” ks. Mieczysława Malińskiego to biografia świętej, ale uchwycona z zupełnie innej strony. Otóż nie ma tu suchych faktów, nudnych opisów i przywoływania różnych opowieści z jej życia. Autor postarał się odtworzyć dzieciństwo i młodość świętej oraz w bardzo przystępny, jasny sposób ukazać drogę jaką przemierzyła od zwyczajnej, niczym się nie wyróżniającej kobiety do wielkiej orędowniczki miłosierdzia. Jak się okazuje świętość i wielkie dzieła nie są zarezerwowane tylko dla wybitnych jednostek, ale także dla tych zwyczajnych, szarych ludzi, którzy mają w sobie więcej siły niż mogą przypuszczać, aby podołać najcięższym zadaniom. Całość czyta się zupełnie jak powieść, ponieważ wszystkie wydarzenia poznajemy od strony samej bohaterki a nie za pośrednictwem narratora. Co więcej, od początku do końca towarzyszyć będą nam silne emocje i liczne przemyślenia, dlatego nie sposób przejść obok tej lektury obojętnie.

„Faustyna znaczy szczęśliwa” to ciekawie napisana książka, która opisuje niełatwe życie kobiety, która musiała zmagać się z licznymi przeciwnościami, oskarżeniami i skomplikowanymi wyborami. Wszystko to jednak nauczyło ją pokory, miłości do bliźniego i większego zaufania woli Bożej. Polecam serdecznie!!

 „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” Ewa K. Czaczkowska

Znak, 05/04/2012, 360str., 165 x 235 mm, oprawa miękka, 9788324018949, OCENA 5/6

O siostrze Faustynie czytałam już kilka książek oraz jej osobisty „Dzienniczek”. Każda z tych pozycji przypadła mi do gustu i stanowiła inne spojrzenie na tą Świętą. Ostatnio wpadła mi w ręce lektura „Siostra Faustyna. Biografia Świętej” Ewy K. Czaczkowskiej. Zastanawiałam czy wniesie ona coś nowego do dotychczas przeczytanych przeze mnie pozycji, ale okazało się, że była to naprawdę interesująca książka, przy której przyjemnie spędziłam czas i dowiedziałam się nieznanych mi dotąd informacji o tej niesamowitej osobie.

Autorka w konkretny i ciekawy sposób ukazuje sylwetkę świętej i przedstawia  jej losy od momentu, w którym zaczęły się jej wizje. Początkowo nikt jej nie wierzył i nie przypuszczano, że ta młoda, prosta dziewczyna może by narzędziem w rękach Boga. Oskarżano ją o fantazjowanie, zmyślanie czy też histeryczne zachowanie, ale ona z cierpliwością i pokorą przyjmowała wszelkie zarzuty. Mistyczne wizje dotyczyły nie tylko rozpowszechnienia kultu Miłosierdzia, ale także obejmowały przygotowanie ludzi na ostateczne przyjście Boga. W swych widzeniach pokazano jej piekło oraz dalsze losy ludzkości. A to nawet nie fragment tego, czego doświadczyła ta nietuzinkowa kobieta.

Książka bardzo mi się spodobała. Jest napisana lekko i z dużą swobodą a język jest barwny i plastyczny, dzięki czemu czytanie jest przyjemnością. Poza tym sporo tu nowych faktów, nieznanych mi dotychczas tajemnic i sekrecików oraz interesujących sytuacji z życia Faustyny. Do lektury dołączono kilka map, m.in. miejsc, gdzie przebywała ta święta, jak również ośrodki i sanktuaria Miłosierdzia Bożego w Polsce i na świecie. Ciekawym dodatkiem jest również kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami z życia Faustyny. Polecam serdecznie!!

„Uwierzyłam Miłości. Dziennik duchowy i wybór listów” s. Leonia Nastał

WAM, 07/2010, 592str., 145 x 205 mm, oprawa miękka, 9788375055573, OCENA 5/6

O siostrze Leonii Marii Nastał słyszałam niewiele. Dopiero kiedy w moje ręce wpadła książka „Uwierzyłam Miłości. Dziennik duchowy i wybór listów” dowiedziałam się o tej mistyczce i jej objawieniach. Na polecenie Jezusa spisywała ona przemyślenia i zapiski z rozmów w swoim dzienniku, listach i notatkach duchowych. Do tej pory zachowały się 352 pisma, z których wiele wykorzystano w tej książce. Dzięki temu będziemy mogli bliżej poznać to, co Bóg chciał przez te objawienia przekazać nam, zwykłym ludziom.

Książka ma na celu przybliżenie większemu gronu odbiorców życia i drogi do świętości s. Leonii. Duża część jej objawień opiera się na kulcie Dzieciątka Jezus oraz miłości Boga poprzez zrozumienie uczuć jakie dążył On swojego syna, Jezusa. Każdy z nas może i powinien w jakiś sposób zrozumieć czym jest ojcowska miłość. Siostra Leonia wybrałam kontemplowanie Jezusa jako malutkiego dzieciątka i zachęca nas do tego samego. Doznała mistycznych objawień, zrozumiała czym jest cierpliwość, pokora, zawierzenie i oddanie się woli Bożej. Ponadto książka zawiera zapiski z rozmów z Bogiem, oświeceń czy innych przeżyć i pragnień powstałych podczas gorącej modlitwy. Mimo swego krótkiego życia (zmarła w wieku 37lat na gruźlicę) cały czas odznaczała się niezwykle rozwiniętym życiem wewnętrznym a jednocześnie była utożsamieniem łagodności i ciepła, jakim darzyłam wszystkich wokół.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona książką i ogólnie życiem tej mistyczki. Podczas lektury nie sposób być obojętnym na to, co przeżywała ta kobieta. Niesamowite jak z dnia na dzień jej życie wewnętrzne się zmieniało, dojrzewało zachowując przy tym niewinność i spojrzenie na świat dziecięcymi oczami. Na końcu znajduje się krótka modlitwa o beatyfikację służebnicy Bożej s.Leonii Nastał. W publikacji umieszczono także fotografie, wykaz rzeczowy, osób i miejscowości a także kalendarium z życia tej służebnicy. Polecam serdecznie!!  

„Rozalia Celakówna. Wyznania z przeżyć wewnętrznych” Małgorzata Czepiel

WAM, 08/2007, 436str., 145 x 205 mm, oprawa miękka, 9788373189935, OCENA 5/6

Rozalia Celakówna to polska mistyczka żyjąca w latach 1901-1944. Początkowo moja wiedza na temat tej osoby była niewielka, ale w zgłębieniu jej życia i drogi do świętości pomogła mi książka „Rozalia Celakówna. Wyznania z przeżyć wewnętrznych” Małgorzaty Czepiel.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję przeczytać o tej heroicznej kobiecie, która całe swoje życie poświęciła pomocy innym. Już jako sześcioletnie dziecko doświadczyła spotkania z Panem Jezusem. Był to dopiero początek jej drogi ku wewnętrznemu doskonaleniu. Później nastąpiły wizje piekła i nieba, objawienia Matki Bożej i liczne nadprzyrodzone wydarzenia. Jako pielęgniarka i salowa pracowała w szpitalu św. Łazarza a następnie wstąpiła do klasztoru Sióstr Klarysek. Niestety po kilku miesiącach ze względu na słaby stan zdrowia oraz głos samego Jezusa musiała ona opuścić mury klasztorne. Nadal jednak pracowała z chorymi, ciężko rannymi ludźmi, w tym z prostytutkami czy pacjentami zarażonymi chorobami wenerycznymi. Cicha, uczynna, pokorna, odznaczająca się miłością względem bliźnich i ciepłem służebnica, w niektórych osobach wywoływała niestety przeciwstawne odczucia. Zarówno przez siostry zakonne, jak i świeckie osoby była szykanowana, wyśmiewana, upokarzana a nawet publicznie pobita. Nie przeszkodziło to jednak w jej wewnętrznym rozwoju. Nadal słyszała głos Boży oraz miała wizje, w tym dotyczące II Wojny Światowej czy życia pozagrobowego.

„Rozalia Celakówna. Wyznania z przeżyć wewnętrznych” to niesamowita lektura. Jest to przykład ascetycznego trybu życia, wielkich poświęceń i trudów wizjonerskich objawień. Książka zawiera notę biograficzną i obszerny tekst z przeżyć wewnętrznych, które zostały spisane na prośbę kierownika duchowego i samego Jezusa. Polecam serdecznie tę publikację. Jestem pewna, że i Wam przypadnie do gustu.

„Wezwanie do miłości. Zapiski objawień Pana Jezusa siostrze Józefie Menéndez, zakonnicy Najświętszego Serca Jezusa”

WAM, 06/2007, 672str., 145 x 205 mm, oprawa: miękka, 9788373188686, OCENA 5/6

Józefa Menéndez to hiszpańska zakonnica żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, która znana jest głównie ze swoich mistycznych objawień i stygmatów. Książka „Wezwanie do miłości. Zapiski objawień Pana Jezusa siostrze Józefie Menéndez, zakonnicy Najświętszego Serca Jezusa” pomogła mi zrozumieć na czym polegała jej misja i niezwykłość tej kobiety. Ale wszystko po kolei...

Józefa urodziła się w rodzinie chrześcijańskiej. Podczas I Komunii Świętej po raz pierwszy usłyszała głos Jezusa, który nawoływał ją, aby mu służyła. Kilka lat po tym wydarzeniu sytuacja materialna państwa Menéndez mocno się pogarsza. Dołącza się choroba rodziców a w końcu śmierć ojca, co doprowadza ich na skraj bankructwa. Jednak Józefa radzi siebie jak potrafi a wszelkie udręki powierza Bogu. W tym czasie wstępuje też do zgromadzenia zakonnego, rozwija również swoje życie duchowe, doświadcza rozmów z Jezusem a także spotkań z Matką Bożą. Zgodnie z prośbą Syna Bożego, siostra Józefa otrzymuje Orędzie Miłości i Miłosierdzia, które ma rozpowszechnić na całym świecie. Osoby czytające tę książkę mają uzyskać liczne łaski.

Jestem pod dużym wrażeniem tej publikacji. Jest rzeczowa, konkretna, a na dodatek tak dużo w niej emocji i ciepła. Co więcej nie sposób się nudzić podczas jej czytania, zwłaszcza że opisuje niezwykłe wydarzenia o dużej wartości duchowej. Poza tym dzięki tym zapiskom dowiemy się jak wielka jest miłość Boga do człowieka, jak bardzo pragnie On kontaktu z nami i tego, abyśmy zechcieli wysłuchać tego, co ma nam do powiedzenia. Książka  dotyka życia i śmierci, cierpienia i radości, grzechu i odkupienia. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecam serdecznie!!

10 komentarzy:

 1. Pierwsze dwie książki na pewno przeczytam. Św. Faustyna to jedna z moich ulubionych świętych i ogromnie mnie ona fascynuje pod wieloma względami. :) Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O św. Faustynie czytałam sporo, gdyż mam ,,Dzienniczki świętej siostry Faustyny'', ale widzę, że powyższe pozycje także są bardzo ciekawe i godne uwagi. Rozejrzę się za nimi również.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście, warto się czasem oderwać od literatury fantasy, kryminałów czy romansów na rzecz religijnych książek. Choć sama ich często nie czytam, to teraz zainteresowałam się zwłaszcza historiami o siostrze Faustynie i Rozalii Celakównie. Spróbuję znaleźć je w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Również lubię tematykę religijną i około religijną. Święci i błogosławieni wydają mi się ciekawymi postaciami. Zawsze zastanawiałam się co skłoniło ich do takiego a nie innego postępowania w życiu. Dość niedawno oglądałam chyba na TVP HD film o życiu Św. Faustyny. W ostatnich dniach trafiłam na ekranizację życia św. Antoniego. Bardzo chętnie skorzystam z Twoich opinii i sięgnę po książki zaproponowane przez Ciebie w ramach możliwości. Póki co na półce stoi mi "Dzieje życia. Św. Teresa z Liseux". Przymierzam się do tej książki już od pewnego czasu i zawsze tego czasu brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem chyba spasuję. Jakoś mnie nie ciągnie do takiej tematyki, chociaż biografie bardzo sobie cenię. Ale teraz wszędzie się słyszy i stawia za wzór te święte, więc ja na zasadzie przekory (i przesytu) póki co odpuszczam:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Za tą tematyką nie przepadam, ale może kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też lubię takie książki bo są bardzo ciekawe i można się dużo dowiedzieć. Ostatnio jednak czytam ksiązki fantasy ale zapewne kiedyś wpadnie mi w reke i taka ksiązka

  OdpowiedzUsuń
 8. Objawienia, wizje, stygmaty? Też mnie to kręci, więc chętnie przeczytam którąś z powyższych książek. Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno warto i trzeba czasami sięgnąć po takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś najbardziej przypadła mi do gustu pierwsza powieść ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń