Loading...

czwartek, 5 kwietnia 2012

Wychowawcze zagwozdki oraz trudy macierzyństwa...

„Mam czas dla dziecka” Barbara Kowalewska

Wydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 368
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375875942

Współczesne macierzyństwo przezywa obecnie kryzys. Kobiety są zapracowane, mają tysiące spraw na głowie i nieco inaczej postrzegają swoją role w wychowaniu dziecka. Jak w tej sytuacji nie skrzywdzić swojej pociechy a jednocześnie nie rezygnować z pracy i własnych marzeń? Czy w ogóle jest to możliwe? Z pomocą przychodzi książka Barbary Kowalewskiej „Mam czas dla dziecka”.

Cała publikacja opiera się na pedagogice waldorfskiej, będącej ciekawą alternatywną do wychowania tradycyjnego. Mówi ona, że dziecko trzeba kształcić wszechstronnie i wielokierunkowo. Każdy z nas wie, że pierwsze lata życia i sposób podejścia do dziecka ma zasadnicze znaczenie dla jego późniejszego rozwoju. Dlatego tak ważne jest, aby w tym strategicznym momencie wspierać maluchy, uczyć je, bawić się z nimi. Książka podsuwa niezliczoną ilość pomysłów na kreatywne i wartościowe metody urozmaicenia czasu spędzanego z dzieckiem. Całość podzielona jest na 3 zasadnicze części. Z pierwszej dowiemy się czym dokładnie jest waldorfska sztuka wychowanie. Druga część podzielona jest na poszczególne pory roku i uwzględnia wszystkie święta i uroczystości, jakie w danym okresie się obchodzi oraz sposób na ich ciekawe spędzenie razem z dzieckiem. Wykonanie lalek szmacianek, robienie ozdób choinkowych, figurki z ciasta chlebowego, kiełkujące nasiona, wycinanki, mnóstwo przepisów kulinarnych na oryginalne potrawy, zabawki z kwiatów lub kartonów, teatrzyki, kolaże... Ufff. A to nawet nie początek! Ostatnia trzecia część natomiast zawiera zbiór zabaw słowno-muzycznych, z nutami i tekstami piosenek.

Powyższa książka zaskoczyła mnie całkowicie. Żeby nie było wątpliwości dodam, że było to bardzo przyjemne zaskoczenie:). Ilość i jakość zgromadzonych informacji o wychowaniu dzieci oraz sposobach na niebanalne z nimi zabawy robi naprawdę duże wrażenie. Język jest przystępny, lekki, daleki od specjalistycznej czy zawiłej terminologii.  Na uwagę zasługują tez liczne ilustracje, zdjęcia, schematy, tabelki czy pogrubiony tekst, dzięki czemu cały układ książki jest przejrzysty i łatwy w odbiorze. Polecam serdecznie każdemu rodzicowi. Jestem przekonana, że ta publikacja będzie nieocenionym źródłem pomysłów dla Was. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<

„Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka” L. Bzowska, R. Kownacka, M. Lorek, A. Sowińska

Wydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 240
Format: B5
Oprawa: miękka + płyta CD
ISBN: 9788375873894

Jak bawić się z dzieckiem, aby się nie nudziło? W jaki sposób poprzez zabawę stymulować rozwój pociechy? Na te i znacznie więcej pytań udziela konkretnych odpowiedzi i praktycznych wskazówek książka „Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka”. Publikacja ta powstała z myślą o rodzicach i pedagogach, którzy mają niebagatelny wpływ na kształtowanie młodego umysłu. Autorkami są L. Bzowska i R. Kownacka animatorki pedagogiki oraz przedstawicielki stowarzyszenia KLANZA oraz M. Lorek i A. Sowińska należące do organizacji SNEP.

Książka pokazuje bogactwo gier, bajek, zabaw i pomysłów na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Autorki skupiają się na wykorzystaniu podczas nauki i zabawy wszystkich zmysłów a nie tylko na słuchu i wzroku. Będą więc zajęcia dotykowe, ruchowe, jak i te aranżujące zapach czy smak. Dzięki temu każdy ze zmysłów będzie równomiernie rozwijany i pobudzany. Z wielką chęcią opisałabym choć część z zaprezentowanych tu propozycji, ale jest ich grubo ponad sto. Wśród nich będą bajki, legendy, wycinanki, labirynty, piosenki, zadania matematyczne, scenariusze i dużo, dużo więcej.

Cóż mogę jeszcze napisać? Jest to świetna książka z dużą dawką wiedzy i kreatywnymi metodami wychowawczymi. Tytuł może być nieco mylący, ponieważ lektura nie ogranicza się do dzieci tylko w wieku 6 lat. Jest ona przeznaczona zarówno dla młodszych, jak i starszych szkrabów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i zaczerpnie z setek interesujących pomysłów. Co więcej, liczne schematy, rysunki, teksty piosenek czy wierszyków urozmaicą odbiór lektury i ułatwią korzystanie z niej. Dzięki zamieszczonym w tej pozycji przykładom, dzieci zwiększą swoją wyobraźnię, popracują nad koordynacja psychoruchową, lepiej zrozumieją swoje emocje czy też szybciej opanują potrzebne im w przyszłości umiejętności. Dodatkowym atutem jest dołączona płyta CD z muzyką i dźwiękami.

„Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka” to książka łącząca walory rozrywkowe i edukacyjne oraz rzucająca światło na nowe sposoby zachęcania dziecka do rozwijanie się i pokazanie, że wychowanie wcale nie musi być trudne czy nużące. Publikacja z pewnością zainteresuje zarówno rodziców, jak i pedagogów. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<

7 komentarzy:

 1. Hmmm, hmmm Kasandro ;p Taka tematyka zajmująca u Ciebie ostatnio. Edukacyjnie, macierzyństwo i jego meandry. Czyżby coś było na rzeczy? ;p
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Heheh, pewnie, że jest na rzeczy:). Moja młodsza siostra jest właśnie w drugiej ciąży, więc muszę się dokształcać:D. Poza tym Patryczek lubi jak jego ciocia wymyśla fajne zabawy, więc takie książki sprawdzają się idealnie. Pozdrawiam!!

   Usuń
 2. Ja mam właśnie odwrotny problem - poświęciłam się wychowaniu córki, a teraz mam problem ze znalezieniem pracy.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz... W takim razie trzymam kciuki za znalezienie pracy:)

   Usuń
 3. Żałuję, że w mojej rodzinie małych dzieci raczej brak. A sama swoich nie posiadam :) Na pewno jednak za parę lat takie ksiązki się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie w rodzinie też za dużo małych dzieci nie ma, więc to niestety nie dla mnie - a szkoda, bo książeczki fajne ;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka tematyka przynajmniej na razie mi się nie przyda ;)

  OdpowiedzUsuń