Loading...

piątek, 11 maja 2012

„40 batów za spodnie” Lubna Ahmad Al-HusseinWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 04/2012
Liczba stron: 192
Format: 135 x 215 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377996713

Bardzo cenię książki na faktach, opisujące przeszłe bądź aktualne problemy nękające ludzi na całym świecie. Literatura faktu stanowi niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeżeli dotyka ważnych, bolesnych i delikatnych kwestii. Tak też sprawa ma się z islamskim prawem, które bardzo dokładnie i surowo określa zestaw norm dla swoich wyznawców. Większość restrykcji dotyczy kobiet, które muszą ściśle się jemu podporządkować, również w kwestii zakrywania twarzy i ciała lub kontaktów z płcią przeciwną. A to tylko czubek góry lodowej...

Sudan to państwo w Afryce położone nad Morzem Czerwonym. To właśnie z tego kraju pochodzi autorka i jednocześnie bohaterka książki „40 batów za spodnie”, Lubna Ahmad Al-Hussein. Ta dziennikarka i uczestniczka misji ONZ, odważyła się głośno mówić i pisać o poniżaniu kobiet w islamskich państwach. Wszystko zaczęło się od aresztowania jej i kilkunastu innych kobiet w jednej z restauracji w Chartumie. Policja obyczajowa uznała, że obywatelki złamały 152. artykuł kodeksu karnego, czyli naruszyły obowiązujące zasady moralności. Pewnie zastanawiacie się cóż takiego zrobiły owe kobiety? Otóż założyły spodnie, przez co zhańbiły się w oczach prawa islamskiego, ściągnęły na siebie wstyd a ich występek stanowił niemałą plamę na ich honorze. Za swe przewinienia aresztowane osoby otrzymały karę chłosty, ale Lubna nie zamierza się z tym pogodzić i z uniżoną głową przyjąć jakże sprawiedliwą karę. Dzięki temu, że była dziennikarką i pracownikiem ONZ, jej sprawa się przeciągnęła, dzięki czemu kobieta wysyła tysiące kartek do dziennikarzy, pisarzy i działaczy z prośbą o przybycie na wydanie wyroku. Co zarządził sąd? Czy coś wskórała w tej kwestii? Czy jej bunt przyniósł jakikolwiek efekt?

Jestem pod wrażeniem tej książki. Choć jest to lektura niewielka objętościowo, to jednak na małej ilości stron ściśnięto naprawdę wiele tematów, silnych, wręcz skrajnych odczuć, mnóstwo siły i nagromadzonych emocji. To co codziennie muszą przeżywać kobiety w krajach muzułmańskich, w tym publiczne upokarzanie za ukazanie cząstki swojej osobowości, wstyd jaki muszę znosić za to, że chcą być sobą, celowe aresztowania na oczach jak największej liczby publiczności zaciekawionej tym przedstawieniem i inne dramaty kobiet, które w nieludzki, podły sposób są traktowane. Wszystko to opisane przystępnych językiem i okraszone realistycznymi opisami, które pobudzają wyobraźnię, każą dłużej zastanowić się nad losem kobiet w islamskim świecie i nie pozwalają na obojętność. Lektura warta przeczytania. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

16 komentarzy:

 1. bardzo ciekawie się zapowiada
  lubię sięgać po książki traktujące o życiowych problemach
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka idealnie wpasowuje się w moje zainteresowania :) Na pewno przeczytam :) Tylko czasu za mało na te wszystkie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo sobie cenię takie historie; ostatnio zdarzyło mi się czytać o przeciwdziałaniu obrzezaniu kobiet w krajach afrykańskich, więc idąc za ciosem chętnie przeczytam i tę książkę:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Także cenię literaturę faktu :) Nie zawsze są to pozycje łatwe, ale dają najlepszy obraz życia ludzi w innych kulturach. A ja bardzo lubię poznawać! Na pewno przeczytam tę książkę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fascynująca tematyka, chętnie poznałabym się bliżej z tą książką. Może los mi to umożliwi. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. mam zamiar sięgnąć po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię literaturę faktu, ale nie sięgam po nią zbyt często.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy tytuł, ciekawa okładka, no i przede wszystkim bardzo ciekawy opis ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię od czasu do czasu przeczytać jakąś książkę opartą na faktach, dlatego tym razem także chętnie poznam „40 batów za spodnie”. Już sam tytuł niezwykle intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i też jestem pod wrażeniem

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś niespecjalnie mnie ciągnie do takiej tematyki.

  OdpowiedzUsuń
 12. A mi jakoś nigdy nie leżała ta tematyka. Może warto byłoby się przekonać?

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio zainteresowała mnie ta tematyka, więc czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo że recenzja pozytywna, nie czuję, żeby to była odpowiednia dla mnie pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Od czasu do czasu lubię przeczytać takie książki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. To nie dla mnie. Nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń