Loading...

czwartek, 3 maja 2012

„Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” Lisa SeeWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 09/05/2012
Liczba stron: 352
Format: 135 x 215 mm
Oprawa: miękka
ISBN:  9788327300195

Lubię książki z egzotyką w tle, dzięki którym mogę poczuć choćby odrobinę zupełnie innej kultury, poznać tradycję odległych krajów i zrozumieć panujące tam zwyczaje. „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” Lisy See, chodziło za mną od dawna, ale do tej pory  jakoś się nie było okazji, aby ją przeczytać. Wszystko się zmieniło kiedy dowidziałam się o wznowieniu tej książki. Tym razem wzięłam to za znak i sposobność, aby w końcu poznać historię kryjącą się w jej wnętrzu...

Przenosimy się do XIX-wiecznych Chin. W tym świecie rządzonym przez mężczyzn, gdzie kobiety są tylko niepotrzebnymi i bezwartościowymi osobami, poznajemy dwie dziewczynki.  Kwiat Śniegu, to bohaterka urodzona w bogatej rodzinie, mająca malutkie stópki, które w tamtych czasach były wyznacznikiem jej wartości i piękna. Wkrótce zostaje ona połączona laotong, szczególnym rodzajem przyjacielskiego związku, splatającego jej losy z dziewczynką z ubogiego domu, Lilią. To właśnie ona jest narratorką całej opowieści. Na naszych oczach te dwie osóbki stają się sobie bardzo bliskie, prawie jak siostry. Zwierzają się z najskrytszych marzeń, pragnień i targających nimi emocji. Wszystko to stało się możliwe m.in. dzięki nu shu, tajemniczemu, starodawnemu piśmie znanemu tylko płci żeńskiej. Dzięki znakom zostawianym na wachlarzu, obie kobiety dzieliły troski i radości, ból krępowanych stóp i trudy zamążpójścia. Jednak los szykuje im jeszcze wiele niespodzianki. Czy ich wyjątkowa relacja przetrwa? Jak potoczy się ich życie? Koniecznie musicie poznać tę książkę!

Jestem wstrząśnięta i poruszoną tą historią. Świat Chin, prowincjonalnych miasteczek z własną tradycją i nieustępliwymi zasadami, okazuje się diametralnie różnić od naszej europejskiej rzeczywistości. I te kontrasty najbardziej szokują, zwłaszcza gdy są w tak przejmujący sposób ukazane. Autorka umiejętnie zapoznaje czytelnika z kobietami, które nie miały tam łatwego życia. Ich los wiązał się prawie zawsze z bólem, licznym wyrzeczeniami, cierpieniem fizycznym i psychicznym, posłuszeństwem mężczyznom i upokorzeniu. Wszystko opisane jest niezwykle barwnie, żywym, soczystym językiem. Niektóre wydarzenia przedstawiono bardzo realistycznie, niektóre drastycznie, inne z tak wielką wrażliwością, że nie sposób nie uronić łzy. Emocje, emocje, emocje... Na każdym kroku bombardują one odbiorcę i nie pozwalają przejść obojętnie.

„Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” to niezwykła, magiczna i prawdziwa do bólu opowieść o trudach przyjaźni i jej uzdrawiającej mocy, poświęceniu, które nadaje życiu sens czy też o skomplikowanym życiu w ówczesnych Chinach. Ta książka zapada głęboko w pamięci i porusza każdą cząstkę serca. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<

16 komentarzy:

 1. Takie orientalne klimaty są niezwykle nęcące. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i mam w domu. Bardzo poruszające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tylko wpadnie mi w ręce to napewno przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również nie czytałam tej książki, a powinnam to zrobić już dawno, bo zapowiada się naprawdę niezwykle. Fajnie, że Świat Książki wznowił wydanie tej powieści, może uda mi się ją znaleźć za niedługo w Empiku ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i mam podobne zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam tę książkę i tę autorkę :) Jest niesamowicie klimatyczna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. mam ją od jakiegoś czasu stać na półce
  po recenzji chyba przyspieszę jej lekturę!
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mi się ta książka podobała. Polecam Ci tej autorki "Dziewczyny z Sznaghaju" też rewelacyjna powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja uwielbiam tą ksiązke. Czytałam ją już 2 razy i mam zamiar przeczytać 3 raz :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś zaniedbałam w ostatnim czasie literaturę z azjatyckich kręgów... Po Twojej recenzji dochodzę do wniosku, że pora to nadrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. No to jak na nią trafię no to wtedy ją wezmę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam jeszcze w starym wydaniu i miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O, dawno nie czytałam nic z takich klimatów. Około dwóch lat temu czytałam dużo z literatury Japonii i Chin.

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi bardzo zachęcająco :) Chyba musi to być świetna książka :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Od dawna chcę przeczytać tę książkę! Kultura Wschodu fascynuje mnie odkąd pamiętam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ach "Kwiat śniegu"! Bardzo mi się ta książka podobała. Nie wiEdziałam, że wznowili wydanie z nową szatę graficzną. Okładka wiosenna, bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń