Loading...

czwartek, 24 maja 2012

„Płatki z nieba” Mingmei YipWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 448
Format: 125 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377990971

Jak już kilkukrotnie wspominałam, bardzo lubię książki z nutką egzotyki, dlatego też bez wahania sięgnęłam po „Płatki z nieba” Mingmei Yip. Dodatkowym plusem był fakt, że zaciekawił mnie opis na okładce oraz pozytywne opinie, jakie słyszałam wśród znajomych. Rozsiadłam się więc wygodnie na kanapie i zabrałam za czytanie...

Nieco o treści... Meng Ning to młoda Chinka, która pod wpływem pewnej buddyjskiej mniszki postanawia wstąpić do klasztoru. Nie podoba się to jej matce, która za wszelką cenę próbuje odwieść dziewczynę od tego pomysłu i namawia ją, aby posmakowała życia zanim na dobre zamknie się w buddyjskiej świątyni. Meng wyjeżdża w końcu do Francji, aby na spokojnie sobie wszystko przemyśleć. Z jednej strony studiuje, z drugiej czyni duchowe przygotowania do życia w zamknięciu i odosobnieniu. Kiedy podczas jednej z medytacji w klasztorze wybucha pożar, ratuje ją amerykański lekarz Michael Fuller. Między tą dwójką pozornie różnych osób rodzi się piękne uczucie, dzięki któremu Meng decyduje się na wyjazd do Nowego Jorku z ukochanym. Jednak świat wielkich elit, bogatych kaprysów, zupełnie innych obyczajów będzie dla niej szokiem. Już wkrótce będzie musiała dokonać trudnego wyboru, który na zawsze wpłynie na jej życie. Czy wybierze miłość czy może duchową wędrówkę? Nic tu nie jest proste, łatwe i oczywiste...

Książka zrobiła na mnie świetne wrażenie. Od pierwszych stron wciągnęłam się w fabułę i do końca w skupieniu śledziłam poszczególne wątki. Główna bohaterka została szczegółowo i bardzo realistycznie opisana, dzięki czemu bez trudu możemy wczuć się w jej sytuację, a przede wszystkim zagubienie, obawy,  wewnętrzne dylematy, pragnienia i marzenia. Emocji i skomplikowanych wyborów tu nie brakuje i jest to duży atut powieści. Spodobało mi się, że mogłam poznać z bliska daleki zakątek jakim są Chiny, życie klasztorne i buddyjskie świątynie, o których miałam niewielką wiedzę. Całość czyta się z wielkim zaangażowaniem i sporą lekkością, ponieważ język jest barwny i plastyczny.

„Płatki z nieba” to oryginalna powieść o miłości, trudnych decyzjach, poszukiwaniu siebie i swojego sposobu na szczęście. Jeżeli lubicie życiowe, nieco egzotyczne oraz okraszone romantyzmem książki, to zdecydowanie warto sięgnąć po tę lekturę. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

23 komentarze:

 1. Brzmi bardzo ciekawie i chętnie poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O! To chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny tytuł na czas panowania melancholii w duszy. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że mogłaby spodobać mi się. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam inną książkę tej autorki i nie zrobiła na mnie większego wrażenia, ale może się skuszę na tę i porównam, bo lubię książki o kulturze Wschodu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę, czeka spokojnie na swoją kolejkę :) Czytałam "Pawilon Kwiatu Brzoskwini" tej autorki i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. O, tak, lubię egzotykę, więc myślę, że i ta pozycja jest dla mnie idealna :) Jak zwykle kusisz :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Życia mi nie starczy by przeczytać wszystkie książki na które mam ochotę po Twych recenzjach ;) Dawno nie czytałam powieści osadzonej w azjatyckim kraju. Sprawdziłam już ale niestety „Płatki z nieba” są niedostępne w mej bibliotece, chyba szepnę właściwe słówko Pani bibliotekarce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa tematyka. Jestem wielką miłośniczką Azji w tym między innymi Chin. Z wielką chęcią, po przeczytaniu Twojej recenzji, sięgnę po tę książkę. ;)
  Serdecznie zapraszam do mnie:
  http://zirtael-bibliomaniak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Może kiedyś się na nią namyślę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rozciągnę dobę i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś bardzo lubiłam książki o takiej tematyce, ale teraz, gdy jest ich tak dużo, moje zainteresowanie prawie całkowicie wygasło.

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę mieć tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Od razu wpisuję na swoją listę :) Poza tym lubię okładki z tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Też lubię książki z nutą egzotyki, więc ta pozycja trafia na moją listę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. O ja też lubię takie egzotyczne klimaty, musze przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 17. Zazwyczaj nie sięgam po takie lektury... ale dla tej jednej zrobię chyba wyjątek... opisałaś ją... jakoś tak wyjątkowo, że poczułam dziwne ukłucie w sercu, a bohaterka stałą mi się bliska choć jeszcze jej nie znam... :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń