Loading...

sobota, 19 maja 2012

„Zaskoczony radością” C.S.LewisWydawnictwo: Esprit
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 352
Format: 130 x 200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788361989363

Bardzo cenię twórczość C.S.Lewisa, dlatego nie mogłam oprzeć się jego kolejnej książce. Tym razem zabrałam się za „Zaskoczony radością”, o której słyszałam wiele dobrego. Do tej pory ten słynny pisarz mnie nie zawiódł, więc i tym razem nie mogło być inaczej:).

Książka stanowi opowieść autobiograficzną o życiu Lewisa, zwłaszcza o jego dzieciństwie, latach młodości i wchodzenia w dorosłość. Jednak jeżeli oczekujecie nudnych opisów, mdłych postaci i suchego przywoływania przeszłości, to jesteście w wielkim błędzie. Nic takiego tu nie będzie miało miejsca, ponieważ całość czyta się jak świetną powieść obyczajowo-psychologiczną z niemałą komponentą filozoficzną. Pisarz z dużą swobodą i wrażliwością wraca do wczesnych lat dziecięcych, beztroskich i pięknych, kiedy wspólnie z bratem odkrywali świat. Do świata wyobraźni, który ożywał jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdzie wszystko było możliwe. Jednak potem nadszedł niełatwy okres. Chłopak stracił matkę, problemy w szkole stały się bardziej dotkliwsze, coraz trudniejszy kontakt z ojcem i rosnące wątpliwości co do wiary oraz wojna jeszcze bardziej potęgowały zagubienie. Jednak w końcu odnalazł on upragniony spokój i radość. Jak do tego doszło? O tym już musicie się przekonać czytając powyższą książkę:).

Podobnie jak poprzednie lektury Lewisa, ta również zrobiła na mnie świetne wrażenie. Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się szczerość z jaką autor opisuje swoją historię, pokaźny ładunek emocjonalny oraz liczne refleksje. A to dopiero początek! Nie ma tu moralizatorskiego tonu, więc nikt nie będzie się czuł pouczany. Co więcej, język i styl nie jest zawiły, więc całość czyta się lekko i z dużą szybkością. Plusik także za piękne opisy natury oraz liczne odnośniki do literatury i czytelnictwa, które bardzo lubię w książkach. Nie jest prostym zadaniem opisać czyjeś życie, streścić je do wielkości książki i przy tym nie zanudzić odbiorcy. Lewisowi się to udało. Obserwowanie przemiany zachodzącej w bohaterze, jego wewnętrznych przemyśleń, dokonywanych wyborów, postrzeganie siebie i świata będzie naprawdę ciekawym doświadczeniem. Znacznie ciekawszym niż przypuszczałam.

„Zaskoczony radością” to niezwykła, wielopłaszczyznowa opowieść, którą czyta się z niemałym zainteresowaniem, i która pozostaje w pamięci na długo. To historia o trudnych doświadczeniach, które wpływają na nasze życie, sile przyjaźni, mocy literatury oraz upadku na duchu i powrotu do wiary. Polecam serdecznie!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

16 komentarzy:

 1. Tak ciekawie piszesz o książkach Lewisa, że w końcu muszę się zabrać za jego twórczość.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 2. No, do Lewisa specjalnie zachęcać mnie nie trzeba, pewnie, że przeczytam!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może od tej książki zacznę przygodę z Lewisem?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię tego autora, więc ksiązkę z pewnością przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Lewis też jeszcze mnie nie zawiódł :)

  OdpowiedzUsuń
 6. rzadko sięgam po książki autobiograficzne, więc to raczej nie dla mnie
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak tylko skończy mi się mój młyn, moje zabieganie, moje niebycie w świecie blogowym - jednym z moich marzeń jest to, żeby przeczytać wszystkie książki Lewisa.

  Pozdrawiam Cię serdecznie ;*

  OdpowiedzUsuń
 8. Też uwielbiam Lewisa, a autobiografie i biografie to jeden z moich ulubionych gatunków literackich. Będę chciała się z nią zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zwrócę na nią uwagę, chociaż takie książki są nie w moim typie, ale ta wydaje się być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Marcel Pagnol książką "Czas tajemnic" otworzył mi oczy na autobiografię. Bardzo chętnie przeczytałabym i tą, skoro piszesz, że nie znajdę tam nudnego opisywania przeszłości. Jestem bardzo ciekawa.;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przecież Lewis jeszcze nigdy mnie nie zawiódł :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z chęcią przeczytałabym autobiografię tego autora. Bardzo go cenię za "Opowieści z Narnii".

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak jak Ty - uwielbiam książki Lewisa więc na pewno tę przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 14. eh i kolejna książka w kolejce, ale kusisz tymi recenzjami :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja już mam za sobą lekturę i zamierzam zapoznać się z Lewisem od nowa :) Ale "Zaskoczony" na tym tle jest wyjątkowy, powala na kolana (i to dosłownie) odwaga i szczerość Lewisa :) Nie każdy pisarz mógłby coś takiego uczynić.

  Pozdrawiam
  Darek

  OdpowiedzUsuń