Loading...

sobota, 2 czerwca 2012

„Sukienka z mgieł” Joanna M. ChmielewskaWydawnictwo: MG
Wydanie polskie: 03/2012
Liczba stron: 240
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377790762

Niedawno w moje ręce wpadła książka „Sukienka z mgieł” Joanny M. Chmielewskiej. Piękna, delikatna okładka, ciekawy opis i liczne zachęcające recenzje kusiły i nawoływały, aby po nią sięgnąć. W końcu uległam i zabrałam się za tę lekturę. Zaczęłam czytać i ... przepadłam na kilka godzin;). 

Kilka słów o treści... Kawiarnia o wdzięcznej nazwie „Piwnica pod Liliowym Kapeluszem” to tajemnicze i niezwykłe miejsce. Wszystko za sprawą właścicielki Weroniki, która swoje zajęcie wykonuje z pasją i miłością. Jest taką dobrą duszyczką potrafiącą oczarować klientów i niczym balsam ukoić ich problemy. Wracają tu więc wielokrotnie, tworząc stałe grono bywalców. Poznamy m.in. Małomównego, przyrośniętego do laptopa, małego Andrzejka, matkę z autystyczną córką Korą, Krystynę zasłaniająca siniaki czy kilku innych ciekawych osób. Wszyscy mają jakieś własne kłopoty, z czymś się zmagają, kochają i nienawidzą, boją się lub nie czują się na siłach, aby coś zmienić. Jednak czasami niepozorny gest, zwyczajna rozmowa lub nieoczekiwana sytuacja, może wszystko odmienić...

Jestem przyjemnie zaskoczona. Od pierwszych stron wciągnęłam się w tę nastrojową opowieść, która  z każdą stroną coraz bardziej mnie zaskakiwała. Spokojna, ciepła atmosfera tylko uwypukla całą plejadę bohaterów, tak realnych, autentycznych, jakby naprawdę byli prawdziwi. Właśnie dlatego nie sposób czytać o ich życiu i kłopotach chłodno bądź beznamiętnie. Emocje od początku będą stanowiły ważny element książki. Weronika, główna postać, również odkryje przed nami swoje życie. Poznamy jej dzieciństwo i przeszłość, dowiemy się jak stała się osobą, którą teraz jest, czyli wspaniałą kobietą, z niemałym darem empatii i życzliwości dla każdego, z ogromną potrzebą pomagania zagubionym, niedostosowanym osobom. Co więcej, wszystko będzie opisane barwnym, plastycznym językiem a lekkie pióro tylko pomoże w łatwiejszym chłonięciu lektury i lepszym wczuciu się w jej przesłanie.

„Sukienka z mgieł” to książka traktująca o ważnych sprawach, choć przedstawionych w lżejszej formie. Refleksyjna, skłaniająca do głębszych przemyśleń książka, która chwyta za serce i pozostaje na dłużej w pamięci. O miłości, marzeniach, pokonywaniu swoich ograniczeń, niespodziankach od losu, życiowych zakrętach. Idealna dla wrażliwców, miłośników eterycznych, uroczych i przepełnionych dobrocią powieści. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

17 komentarzy:

 1. Biorę w ciemno - kupuje i czytam - Chmielewskiej nie trzeba reklamować

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna okładka, rzeczowa recenzja i ciekawa tematyka. Tym razem jestem skuszona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytając sobie Twoją recenzję przypominał mi się klimat i nastrojowość tej książki. Miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za Chmielewską, więc tym razem spasuję:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. I znowu 'sukienka' u Ciebie :)
  Ja lubię powieści Chmielewskiej, więc jak przeczytam "Poduszkę w różowe słonie" to zacznę rozglądać się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam wczoraj w Empiku i teraz poluję na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kot na okładce - przeczytam na pewno! :)
  Ale nie tylko dlatego, Twoja ocena zachęca i jak tylko znajdę to przeczytam.
  Lubię takie delikatne książki, a z literaturą Chmielewskiej zamierzam zapoznać się już od jakiegoś czasu.
  Pozdrawiam i dalszej miłej lektury :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna książka, naprawdę miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. przypomina mi nieco książkę "Cappuccino", tam też w kawiarence spotykała się grupka stałych bywalczyń... jednak tamta książka totalnie nie przypadła mi do gustu
  nad tą się zastanowię

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznam szczerze, że Chmielewskiej jeszcze nie czytałam. Twoja zachęcająca opinia mobilizuje mnie do sięgnięcia po książki tej autorki. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszyscy tak dobrze oceniają tę książkę, a ja jakoś nie mogę się zupełnie przekonać do niej. Spasuję na razie. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Melancholia aż bije z okładki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w planach, już zamówiłam ją sobie do recenzji :).

  OdpowiedzUsuń
 15. chyba się skuszę :) ale to dopiero jak uporam się z zalegającym stosem lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać "Poduszkę w różowe słonie" tejże autorki i powieść ta bardzo przypadła mi do gustu. Tym chętniej sięgnęłam po "Sukienkę z mgieł" i tu także się nie zawiodłam. Jedyna rzecz, która nie do końca mi się podoba -to okładka... Ja bym raczej poszła w stronę klimatycznego wnętrza kawiarni.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pozycja wydaje się ciekawa. Lubię czasem takie niespieszne książki. W miarę możliwości postaram się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń