Loading...

piątek, 1 czerwca 2012

„Żółta sukienka” Beata GołembiowskaWydawnictwo: Novae Res
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 164
Format: 120 x 190 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788377221983

Mała, niepozorna objętościowo książeczka o, wydawać by się mogło, zwyczajnym tytule „Żółta sukienka”, to debiut literacki Beaty Gołembiowskiej, który zadziwia, szokuje, porusza i pozostaje w pamięci na dłużej niż można przypuszczać. A wszystko to ukryte pod delikatną, skromną okładką...

Kilka słów o fabule... Bohaterką jest Anna, która w młodości opuściła Polskę i przeniosła się do Kanady. Mimo, że była dziennikarką porzuciła pracę i jako sprzątaczka ledwo wiąże koniec z końcem na emigracji. Sądziła, że ucieczka do innego kraju pomoże jej pogodzić się z przeszłością i zapomnieć gwałt, do którego doszło kiedy miała zaledwie 6 lat. Jednak demony tamtej traumatycznej chwili nadal nie dają jej spokoju. Dręczona wspomnieniami, które co rusz rozdrapują ranę na jej duszy, czuje się nieszczęśliwa i zagubiona. Dopiero spotkanie z niepełnosprawnym Paulem okaże się dla niej szansą na wewnętrzne zmierzenie się z nękającymi ją problemami i koszmarem przeszłości. Trudna, aczkolwiek ciekawa znajomość zmusi ją do powrotu do Polski. Co z tego wyniknie? Jak potoczą się dalsze losy Anny?

Książki pomimo niewielkiej ilości stron posiada bogaty przekaz. Życiowy, przejmujący temat jakim jest gwałt i jego fatalne skutki będą zasadniczym motywem wokół którego zbudowano fabułę. Główną bohaterkę i jej życie poznamy dokładnie, dzięki czemu zrozumiemy jak wielkie piętno odcisnęła tragedia z dzieciństwa na jej dalszych decyzjach, sposobie patrzenia na siebie i świat czy też relacjach damsko-męskich. Emocje będę zdecydowanie grać tu ważną rolę. Nie da się bowiem czytać o tak dramatycznych sprawach beznamiętnie czy chłodno. Język jakim operuje autorka jest przystępny a styl lekki, dlatego mimo niełatwego tematu całość czyta się szybko i gładko.

„Żółta sukienka” to prawdziwa do bólu, wstrząsająca opowieść, która skłania do refleksji, porusza serca i umysły i nie daje o sobie zapomnieć. Polecam wszystkim czytelnikom, którzy cenią życiowe książki. Ciekawy debiut, wart przeczytania. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

18 komentarzy:

 1. Okładka mnie urzekła. :) Taka prosta a piękna. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa - mogłabym przeczytać - pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka na pewno warta przeczytania, ale nie jestem pewna, czy chciałabym się z nią zmierzyć. Chociaż...? A tam, sięgnę po nią - lubię książki, które skłaniają do refleksji :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mną poruszyła ta książka - polecam Wszystkim równie mocno:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dość trudny temat, książka jest na pewno warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie bym ją przeczytała. Lubię taką tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz już wiem, jaką chce następną książkę z wyd. Novae Res. Bardzo mnie zaciekawiłaś swoją recenzją i mam ochotę przeczytać ,,Żółtą sukienkę''.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na niektóre pozycje warto zwrócić uwagę choćby ze względu na okładki :P

  OdpowiedzUsuń
 9. czuję się zachęcona do lektury
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Może być ciekawa. Zapraszam na nowy wpis.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czyli udany debiut autorki. Trzeba się rozglądnąć za książką :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Teoretycznie brzmi ciekawie, ale jakoś mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Podoba mi się, a szczególnie okładka, która jest przepiękna. Po książkę może w przyszłości sięgnę, ale chyba nie przekonała mnie aż tak bardzo. Niemniej, może warto się zapoznać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jakoś nie mam teraz ochoty na taką lekturę. Wolałabym coś lekkiego, nie zmuszającego do rozmyślań i refleksji.
  Pozdrawiam i życzę udanego weekendu!

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaintrygował mnie tytuł tej książki, a i po opinii widzę, że warto sięgnąć po tę lekturę, choć temat ciężki ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Urocza okładka ;) Jednak polskie nazwisko zanadto mnie odstrasza ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. bardzo chętnie przeczytam, bo jestem przekonana, że książka mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń