Loading...

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

„Egzorcyści. Historia, teologia, prawo, duszpasterstwo” Jadwiga ZiębaWydawnictwo: WAM
Wydanie polskie: 04/2012
Liczba stron: 516
Format: 160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377670668

Egzorcyzmy od zawsze wywoływały liczne, często przeciwstawne, emocje wśród ludzi. Jedni uważali je za wymysł i zabobon, inni widzieli w nich szansę na uwolnienie się spod jarzma Szatana. Czym tak naprawdę są egzorcyzmy? Kto przeprowadza ten skomplikowany proces i na czym polega wypędzenie złego ducha? Na te i inne pytania starała się odpowiedzieć Jadwiga Zięba w swojej książce „Egzorcyści. Historia, teologia, prawo, duszpasterstwo”.

Cała publikacja podzielona jest na kilka głównych rozdziałów. Z pierwszego dowiemy się historycznych aspektów egzorcyzmowania w różnych religiach świata oraz zmianę znaczenia tego rytuału na przestrzeni lat. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć różnicę w postrzeganiu opętania czy wypędzania demona w Starym Testamencie, średniowieczu czy czasach współczesnych. Drugi rozdział przybliży nam nieco postać Szatana, diabelski wpływ na człowieka czy też możliwości uwolnienia się od Złego różnymi sposobami. Część trzecia zawiera za to sporo praktycznych wiadomości dotyczących egzorcyzmów w prawie kościelnym. Będzie np. mowa o miejscach w jakich można przeprowadzać wypędzanie demonów, teksty i modlitwy używane w czasie tego procesu czy też rolę poszczególnych osób w tym obrzędzie. Dwa ostatnie rozdziały dotyczą społecznej roli egzorcyzmów, ich znaczeniu dla całej wspólnoty Kościoła oraz współpracy z lekarzami, psychologami i innymi świeckimi, co pozwala wykluczyć zarówno choroby o podłożu organicznych czy psychicznym, a także działalność szarlatanów i pseudoegzorcystów.

 


Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Generalnie tematyka egzorcyzmów jest szalenie ciekawa i ważna a dodatkowo autorka potrafiła w ciekawy, barwny i daleki od schematyczności sposób wzbudzić moje zainteresowanie. Język jest przystępny, pozbawiony specjalistycznej, zawiłej terminologii, więc każdy bez względu na wiek i posiadaną wiedzę na temat egzorcyzmów szybko wdroży się w treść. Podobało mi się, że autorka oddała głos licznym przedstawicielom różnorakich profesji, którzy na łamach książki rozmawiali o zagrożeniach duchowych, działalności diabła i sposobach ochrony człowieka przed jego zgubnym wpływem. Swoje zdanie na ten temat wyrażą m.in. teolodzy, filozofowie, demonolodzy, psychiatrzy, psychologowie oraz oczywiście egzorcyści. Autorka wyczerpująco i wszechstronnie podeszła do podejmowanego zagadnienia, starając się przy tym zachować obiektywizm i bezstronność. Uważam, że udało się to znakomicie.

„Egzorcyści. Historia, teologia, prawo, duszpasterstwo” to świetna książka nie tylko dla Chrześcijan, ale również dla każdej osoby zainteresowanej powyższym tematem. Miłośnicy historycznych odnośników, psychologicznych motywów, walki dobra ze złem i egzorcyzmów z pewnością będą zachwyceni. Polecam serdecznie!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

20 komentarzy:

 1. Kiedyś się szalenie tematyką egzorcyzmów interesowałam. Może jeszcze kiedyś do tego wrócę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna pozycja! Troszeczkę interesuję się taka tematyką. Obok książki na pewno nie przejdę obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takiej książce nie odpuszczę. O egzorcyzmach mogę czytać dniami i nocami, więc obowiązkowo muszę ją kupić.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  P.S. Gdzieś ty się podziewała? Już myślałem, że dałaś sobie spokój z blogiem. Ładnie to tak ludzi straszyć?

  OdpowiedzUsuń
 5. Kusząca recenzją :) Chętnie przeczytam, jeśli się na nią gdzieś natknę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kassandro, imponuje mi rozległośc Twoich zainteresowań:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odkąd przeczytałam "Egzorcyzmy Anelliese Michel" i obejrzałam film na podstawie książki (Egzorcyzmy Emily Rose) unikam tego tematu jak ognia. Po prostu się BOJĘ :) więc po ksiażkę raczej nie sięgnę ;p chyba, że ciekawość wygra ze strachem!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda trochę strasznie i jednocześnie bardzo interesująco, a Twoja recenzja tylko zachęca do przeczytania :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja osobiście jeszcze nie czytałam książki o tego typu tematyce, choć bardzo mnie interesuje. Uwielbiam horrory o demonach i szatanie. Ta pozycja to coś dla mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka egzorcyzmów swego czasu bardzo mnie interesowała, dlatego chętnie znów do niej powrócę czytając powyższą publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z pewnością interesująca tematyka, ale ja na razie jakoś nie mam na nią nastroju. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. temat mnie zawsze ciekawił, więc akurat po tę książkę bym chętnie sama chwyciła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. w 100% książka dla mnie:) muszę poszukać dla niej trochę czasu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś bardzo interesowałam się tym tematem, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedyś bardzo interesowałam się tym tematem, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dziwny, ale i ciekawy temat. Kiedyś przy okazji przyjrzę się książce.

  OdpowiedzUsuń
 17. nie lubie takich ksiązek, przerazaja mnie. POtem bede miała koszmary. tak o dziś taka stara dziewczyna jak ja też moze miec koszmary po takiej ksiazce,

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny temat! Jest to z pewnością coś dla mnie. Już od dawna mam ochotę na taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Egzorcyzmy są bardzo wciągającą tematyką i z chęcią poszerzę swoją wiedzę w tym zakresie.

  OdpowiedzUsuń