Loading...

niedziela, 5 sierpnia 2012

„Początki” Annie Murphy PaulWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 05/2012
Liczba stron: 304
Format: 135 x 215 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377993798

Annie Murphy Paul to pisarka i dziennikarka, która swoje teksty publikuje m.in. w „The New York Times Magazine” czy „Discover”. Przeglądając nowości książkowe zaciekawiła mnie jej książka „Początki”. Zaintrygowana poruszaną w niej tematyką wkrótce zabrałam się za jej czytanie. O czym jest powyższa lektura i jakie ciekawostki możemy w niej znaleźć? O tym za chwilkę:).

Cała książka składa się z dziewięciu głównych rozdziałów, które odpowiadają poszczególnym miesiącom ciąży. W każdej części autorka w barwny, dynamiczny sposób łączy fakty naukowe z opowieściami ciężarnych kobiet i młodych rodziców, przeplatając naukę i fikcję. Oba te elementy są jednak przejrzyście od siebie oddzielone i nie ma tu chaosu czy poczucia zagubienie. Dzięki zawartym w tej książce informacjom kobiety (i nie tylko) łatwiej zrozumieją dlaczego i w jaki sposób zmienia się ich ciało i umysł podczas ciąży, co dzieje się z dzieckiem i jak otoczenie, zachowanie rodziców czy inne bodźce wpływają na jego rozwój. Autorka skupia się również nad pochodzeniem takich czy innych cech u potomka. Czy jest to wynik przypadkowego połączenia genów? A może to środowisko, w którym się wychowujemy rzutuje na to, kim jesteśmy, co lubimy, jakie mamy predyspozycje? Okazuje się, że najważniejszy jest czas przed narodzinami. To właśnie on determinuje nasze dalsze życie.

Annie Murphy Paul przywołuje różnorodne doświadczenia i naukowe eksperymenty, odwiedza zaawansowane technologicznie laboratoria i rozmawia z wybitnymi ekspertami z różnych dziedzin medycyny i psychologii, aby nieco naświetlić problematykę złożoności ludzkich zachowań i kształtowania osobniczych cech. W obliczu tego, czego dowiemy się z tej książki, nie będziemy mogli być obojętni. Autorka uświadomi nam bowiem, jak wiele się dzieje w naszym ciele, oraz w ciele i umyśle naszego dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Nie jest to bierny czas, ale dynamiczny rozwój, który może być zakłócony przez wiele czynników. Znając je, łatwiej ich unikać lub radzić sobie z ich działaniem. Całość opisana jest bardzo prostym, lekkim i przystępnym językiem. Nie ma tu specjalistycznej terminologii, skomplikowanych wywodów czy zawiłych tez. Wszystko jest opisane przyjemnie, czasami z humorem, dzięki czemu każda osoba zainteresowana tą tematyką znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowo jakość przekazywanych informacji podkreślają liczne materiały źródłowe, przypisy i bogata bibliografia, co dla mnie jest szalenie istotne w tego typu publikacjach.

„Początki” to interesująca pozycja na polskim rynku wydawniczym. Nie wiem jednak do jakiej kategorii zakwalifikować tę książkę. Po części jest to poradnik, ale zupełnie nietypowy. Z drugiej strony sporo tu psychologii oraz naukowych doświadczeń i eksperymentów nad płodem oraz wpływem różnych bodźców na rozwój dziecka. Z pewnością jednak jest to ciekawa i oryginalna lektura, która będzie odskocznią od literatury pięknej. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5- / 6 <<<<

18 komentarzy:

 1. Książka warta zaopatrzenia i sięgnięcia w wielkich chwilach życia.

  OdpowiedzUsuń
 2. w tej chwili raczej bym po nią nie sięgnęła
  ale kto wie, może kiedyś ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. O, a w sumie to ja bym chętnie tę książkę przeczytała :) Nie to, że planuję mieć dzieci - raczej dlatego, że warto wiedzieć coś więcej o ciąży. Myślę, że to niesamowite zjawisko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No proszę, prosta i minimalistyczna okładka kryje pod sobą zaskakującą treść. Bardzo chętnie bym przeczytała tą książkę.;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja. Może kiedyś do niej zajrzę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesująca książka, ale na obecnym etapie życia jest mi zbędna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka nie w moim guście. Raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się minimalizm okładki :) Ale tak poza tym książka raczej mnie nie zainteresowała. Może polecę ją ciężarnej kuzynce...?
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie na pewno nie dla mnie. Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś może mi się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przejrzałam już w swoim życiu nie jedną książkę traktującą o ciąży, opiece nad noworodkiem czy porodzie i z receznji "Początków" wnioskuję, że jest to naprawdę dobra i oryginalna pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 12. Może kiedyś, kiedy zapragnę zostać mamą... ;) Ciekawe. :D Pozdrawiam i zapraszam do siebie. magiczne-polki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Na razie nie planuje dzieci... ale kiedyś na pewno po nią sięgnę, bo wydaje mi się, że będzie to bardzo ciekawa i pomocna pozycja ;]

  OdpowiedzUsuń
 14. ooo zdecydowanie ine dla mnie :D nie planuje ciąży przez najbliższe 50 lat xD

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawa książeczka. Autorka już ma u mnie plus za pomysłowość pod względem konstrukcji i mieszania fikcji z faktami naukowymi. :) Jeśli będzie okazja chętnie przeczytam albo przynajmniej przejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Okładka zwraca uwagę, a reszta również

  OdpowiedzUsuń
 17. Moja przyjaciółka właśnie oczekuje dzidziusia, chyba jej podsunę. Będzie miała co czytać, czekając w domu na męża no i na rozwiązanie :D
  Dla mnie to jeszcze nie czas na tę książkę, ale widać ze warto ja sobie przyswoić :) Chociażby dla ciekawostki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń