Loading...

sobota, 13 października 2012

„Obce dziecko” Alan HollinghurstWydawnictwo: MUZA
Wydanie polskie: 09/2012
Liczba stron: 616
Format: 155 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788377581940

Alan Hollinghurst to angielski pisarz, poeta, recenzent i nauczyciel akademicki, laureat licznych nagród literackich. Do tej pory nie miałam sposobności poznania twórczości tego pisarza, ale wszystko zmieniło się za sprawą niedawno wydanej powieści „Obce dziecko”. Cóż... Długo nie musiała czekać na półeczce:).

1913 rok. Przenosimy się do angielskiej posiadłości Dwa Akry. To właśnie tu przybywa młody poeta z arystokratycznej rodziny – Cecil Valance. Został zaproszony przez swojego bliskiego przyjaciela z Cambridge George’a Sawle’a. W ciągu zaledwie kilku dni pobytu wydarzy się sporo ciekawych sytuacji a czytelnik pozna skrzętnie skrywany przez dwóch młodzieńców sekret. Otóż tych dwoje młodzieńców łączy męska, zakazana miłość. Tymczasem nowym przybyszem zaczyna interesować się Daphne, 16-letnia siostra George’a. To właśnie dla niej (a może dla kogoś innego?) Cecil napisze wiersz, który odegra kluczową rolę a obie rodziny już na zawsze połączą silne więzy. Wybucha wojna, wszystko się zmienia a wydarzenia jakie miały miejsce w Dwóch Akrach, przez stulecie będą przeplatać się przez opowieść. Niewinny wiersz stanie się dla kolejnych pokoleń obu rodzin niemałą zagadką, owianą legendą i tajemniczością...

Byłam bardzo ciekawa tej książki i cieszę się, że miałam okazję ją poznać. Muszę jednak zaznaczyć, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie czuję się jednak zawiedziona, zawłaszcza że czytanie tej lektury było dla mnie ciekawym doświadczeniem. Autor potrafił bowiem oddać ducha epoki, zobrazować świat wyższych sfer i poszczególnych klas społecznych oraz świetnie naszkicować zmieniającą się rzeczywistość i obyczaje na przestrzeni prawie stu lat. Akcja rozpoczyna się jeszcze przed I wojną światową i ciągnie się aż po czasy współczesne. Przez ten okres poznamy ciekawe sylwetki bohaterów, w tym silne kobiece jednostki oraz sporo męskich postaci, skrywających swoje homoseksualne skłonności. Będzie zakazana miłość, gra pozorów, sporo aluzji, symbolów, wstydliwych tajemnic czy niejasnych wydarzeń sprzed lat. Mnogość bohaterów i dość złożone relacje między nimi nieco utrudniają odbiór lektury i mocno spowalniają tempo czytelnika, co początkowo mnie drażniło. Plusem natomiast jest barwny, plastyczny język, bogate opisy oraz nutka komediowych wstawek.

„Obce dziecko” to napisana z rozmachem saga z historią Anglii w tle. Polecam ją zwłaszcza tym czytelnikom, którzy pragną oryginalnej, nietuzinkowej lektury. Myślę, że i Wam przypadnie do gustu. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 5- / 6 <<<<

25 komentarzy:

 1. Kolejna książka, którą zapisuję na listę powieści do przeczytania...przydałoby się czas rozciągnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś już tę okładkę widziałam i zwróciłam na nią uwagę... książkę mam na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki o wojnie, więc mogłabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno się skuszę. Bardzo podoba mi się okładka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem spasuje, gdyż ostatnio wolę czytać o czasach bardziej współczesnych.

  OdpowiedzUsuń
 6. muszę się za nią rozejrzeć;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też skusiłam się o tę książkę. Czeka na swoją kolei, widzę, że długo się nie naczeka:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kolejna powieść , która wędruje na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzadko, bo rzadko, ale jednak czasem nachodzi mnie chęć na sagi, więc może kiedyś...?:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super, jest wszystko to, co uwielbiam. Na dodatek napisane przez mężczyznę, a to zawsze ciekawe doświadczenie poznać uczucia widziane oczyma przedstawiciela innej planety :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z wielką chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj lubię takie historie, dlatego książkę zaklepuję :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękna, zachęcająca okładka. Z początku myślałam, że to zwykła obyczajówka, ale z każdym kolejnym zdaniem Twojej recenzji odchodziłam od tego założenia. Uwielbiam tajemnice, szczególnie, kiedy poznaję także historię Anglii. Wyjątkowe czasy, będące inspiracją dla wielu pisarzy.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Najbardziej przekonuje mnie ta Anglia :) No i okładka jest świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie lubię jak jest tyle bohaterów i nie idzie się w tym połapać. Ale mimo wszystko czuję się zaintrygowana :)

  OdpowiedzUsuń
 16. na mnie już sama okładka zrobiła wrażenie, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zainteresowałaś mnie i to porządnie. Zakazana męska miłość na tle burzliwej historii Anglii? Takiego połączenia jeszcze nie znam, więc czas najwyższy nadrobić zaległości.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 18. jestem w trakcie czytania i to właśnie autor "obcego dziecka " jest winny tego, że zaczynam jutro pisać od nowa książkę. czytam "Obce dziecko" i chcę też tak pisać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dużo się nasłuchałam o tej książce, a po twojej recenzji mam na nią jeszcze większą ochotę !
  Pozdrawiam =3

  OdpowiedzUsuń
 20. Brzmi bardzo ciekawie. Chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Muszę dopisać tę książkę do listy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zapowiada się ciekawa książka, więc dopisuję na listę. Lubię historie, które rozgrywają się na przestrzeni wielu lat, podobnie jak wszelkie opowieści o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Czekam na tę ksiązkę z wydawncitwa i doczekac się nie mogę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Lubię historię Anglii i Francji. Ta pozycja jest owiana tajemnicą, aż mam ochotę dowiedzieć się czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń