Loading...

wtorek, 13 listopada 2012

„Encyklopedia leczniczych aromatów” i „Piwnice naturalne”

„Encyklopedia leczniczych aromatów” Scott Cunningham

Wydanie polskie: 2008
Liczba stron: 304
Format: 165 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788373773424

Ostatnio w moje ręce wpadła książka „Encyklopedia leczniczych aromatów” autorstwa Scotta Cunninghama. Jest to obszerne kompendium zawierające wszystkie praktyczne informacje na temat olejków, kadzideł, naparów, mieszanek ziołowych, mydeł, naturalnych kąpieli. Cała publikacja oddzielona jest na kilka części. Z pierwszej dowiemy się podstawowych wiadomości o proporcjach, składnikach potrzebnych do sporządzania różnych mikstur i magicznych pierwiastkach. Drugi dział to już konkretne przepisy i procedury, dzięki którym sporządzimy nasze olejki, nalewki, itp. Trzeci rozdział to zamienniki, czyli substancje które możemy wykorzystać, gdy brakuje jakiegoś składnika w mieszance. Ogólnie dużo przydatnych informacji, choć zabrakło mi czysto leczniczych właściwości, które nie opierały by się na magicznych powiązaniach.

Warto wspomnieć o ładnym i starannie zaprojektowanym wydaniu w twardej okładce i zwiększonym formacie. Wnętrze prezentuje się równie dobrze, co i zewnętrzna powłoka. Układ tekstu jest przejrzysty, z pogrubioną czcionką, tabelkami i przydatnymi przepisami. Język jakim operuje autor jest przystępny a zawarte dane podane w łatwej, zrozumiałej dla każdego formie. Poza tym, na końcu umieszczono liczne dodatki, tj. indeks botaniczny, dość obszerny słowniczek, bibliografię i kilka innych załączników. Całość prezentuje się bardzo dobrze i dla czytelników szukających receptur na magiczne zioła i mieszanki, na pewno będzie to istotny poradnik.

Moja ocena
>>>> 4 / 6 <<<<
 _________________________________________________


„Piwnice naturalne” Claudia Lorenz-Ladener

Wydanie polskie: 2003
Liczba stron: 168
Format: 165 x 240 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788373770584

Od kilkunastu lat istnieje trend życia w zgodzie z przyrodą. Coraz więcej osób dba o środowisko, segreguje odpady, zakłada kolektory słoneczne na dachach, buduje przydomowe oczyszczalnie ścieków czy kupuje żywność zdrową i wyhodowaną na naturalnych nawozach. I słusznie! Im mądrzej korzystamy z dobrodziejstwa natury i nie jesteśmy producentami ton śmieci, tym lepiej.

Dziś z chęcią przedstawię Wam książkę, która porusza ciekawy temat. „Piwnice naturalne” Claudii Lorenz-Ladener to ciekawa pozycja, która próbuje przekonać nas do zainwestowania w stworzenie piwnicy, w której moglibyśmy przechowywać żywność. Pewnie większość osób, które posiadają domki jednorodzinne bądź mieszkają w małych miejscowościach takowe schowki na zapasy posiada. Jednak również i Ci czytelnicy dowiedzą się z tej publikacji wiele przydatnych i ciekawych informacji.

Przede wszystkim autorka bardzo dokładnie opisuje, jakie cechy powinna mieć piwnica, aby należycie pełniła swoje funkcje. Dowiemy się jak ją zabezpieczyć przed wilgocią, z czego ją zbudować czy też w jaki sposób dostosować pomieszczenie, aby było idealne do przechowywania żywności, jeżeli już jest wybudowana. Prostymi środkami, niewielkim nakładem funduszy możemy mieć pomieszczenie, które pomieści wszystko co może się przydać nam i naszym rodzinom, np. podczas długiej, srogiej zimy. Nie zapomniano tu wspomnieć o komorach ziemnych i wykopach czy też dawnych metodach chłodzenia i przechowywania produktów żywnościowych, kiedy jeszcze nie było prądu. Całą publikacją zdobią liczne, bardzo dokładne, wręcz techniczne schematy,  tabele, rysunki i szkice. Z tą książką budowa piwnicy to nic trudnego! Polecam serdecznie !

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

12 komentarzy:

 1. Słonko,
  daję tylko znać, że jestem, zaglądam, ale tych dwóch recenzji nawet nie czytam... bo zwyczajnie tematyka mnie zupełnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza kompletnie nie w moim guście, tak samo jak druga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie pozycje bardzo chciałabym mieć (choć druga wcale mnie nie dotyczy, ale co tam!)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hihi pozycje w sam raz dla mojej babci :) Mnie nieszczególnie ta tematyka interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta druga książka może być nawet ciekawa i pomocna... gdybym miała możliwość stworzenia takiej piwnicy - spiżarki. A nie zawsze chcieć to móc ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli mam być szczera to nie zainteresowała mnie żadna z powyższych książek. ;(

  OdpowiedzUsuń
 7. Obie książki wydają się być naprawdę ciekawe, szczególnie jednak zainteresowała mnie pierwsza pozycja. Ciekawe są te aromaty roślinne, które w jakiś swój cudowny sposób potrafią zniwelować minimalne bóle albo coś takiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba jednak nie dla mnie. Szczególnie ta druga pozycja odpada.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo, iż obie książki wydają się interesujące tematycznie, to jednak mnie tym razem nie zaciekawiły aż do tego stopnia, bym chciała je bliżej poznać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Króciutka recenzje, jak na taką grubą książkę - mówię tu o pi erwszym, z dwóch prezentowanych tomów, bo tylko z nim miałam do czynienia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tę drugą książkę będę musiał kupić. Nawet nie wiedziałam, że taka pozycja jest w sprzedaży a przyda mi się przy budowanie domu. Od zawsze chciałem zrobić sobie taki schowek/piwnicę na jedzenie.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwsza książka na pewno spodobałaby się mojej babci ;) Także skoro zbliżają się święta, to zapiszę sobie ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń