Loading...

środa, 14 listopada 2012

„Medycyna tradycyjna w Polsce” Barbara OgrodowskaWydawnictwo: Muza
Wydanie polskie: 10/2012
Liczba stron: 350
Format: 200 x 200 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788377582602

Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę zostać lekarzem. Było to moje wielkie marzenie, które się spełniło! Na studiach dowiedziałam się jak wykrywać i leczyć choroby przy użyciu najnowszych technologii. Zawsze jednak intrygowało mnie jak dawniej radzili sobie medycy bez USG, tomografii komputerowej, rezonansu, zaawansowanych leków czy dostępu choćby do badań laboratoryjnych. Właśnie dlatego moją uwagę przykuła książka „Medycyna tradycyjna w Polsce” Barbary Ogrodowskiej.

Publikacja stanowi obszerne kompendium medycyny tradycyjnej. Autorka zamieściła tu wiele interesujących informacji i ciekawostek. Wśród nich będzie podział lekarzy ze względu na wykonywane zajęcie, typy aptek oraz osoby z kręgu paramedycznego, czyli czarownice, znachorzy czy owczarze. Potem zaznajomimy się z epidemiami i zarazami dziesiątkującymi ówczesne społeczeństwa, przyczynami fizycznymi i psychicznymi chorób oraz czarami i urokami. Dodatkowo autorka skupiła się na walce z cierpieniem w dawnych czasach, roślinach i innych sposobach na ulżenie w bólu, wliczając w to również przedmioty i zabiegi, które uważano za magiczne i lecznicze. Oprócz tego będzie tu sporo danych na temat warunków życia, dbania o higienę osobistą wśród elit, jak i mieszkańców wsi. Na końcu zamieszczono przepisy na domowe leki i nalewki lecznicze.

„Medycyna tradycyjna w Polsce” to świetny przewodnik, który zadowoli historyka, medyka, jak i miłośnika ziołolecznictwa i naturalnych metod leczenia. Książka stanowi przekrojową pracę, która spodoba się głównie teoretykom. Co do praktycznych informacji, które mogły by się przydać również i nam w obecnych czasach, to jednak jest ich tu mniej niż sądziłam. Oczywiści receptury zamieszczone na samym końcu są jak najbardziej przydatne, ale podczas opisywania poszczególnych chorób, autorka skupiła się raczej na metodach praktykowanych przez tamtejszą ludność, bez wyjaśnienia czy była ona słuszna czy nie w świetle aktualnej wiedzy. Mimo to, lektura tej publikacji była ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Ogromnym plusem są kolorowe ryciny, fotografie, liczne schematy i rysunki, które urozmaicają i wzbogacają tekst. Plus przyznaję również za twardą okładkę i ciekawy format książki. Jeżeli szukacie czegoś na prezent, myślę że warto wziąć tę pozycję pod uwagę. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 5- / 6 <<<<  

9 komentarzy:

 1. też marzę o tym, żeby zostać lekarzem (dlatego teraz rok w domu i w maju poprawiam maturę), więc ta pozycja może być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna propozycja! Chętnie zajrzałabym do tej książki, na pewno znajdę w niej wiele ciekawych wiadomości!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. cóż ja marzyłam o służbie w wojsku, ale cóż nie wyszło :( książka raczej nie dla mnie :P.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooo ciekawe rzeczy. :) Nie mam nic wspólnego z medycyną, ale niektóre tematy z nią związane mnie interesują. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem jednak spasuje. Nie czuje zainteresowania temamtyką powyższego poradnika.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z mojego puntu widzenia książka wydaję się być ciekawa. Z chęcią bym po nią sięgnęła, ale wątpię czy znajdę ją w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 8. O, medycyna - to coś dla mnie. Po Twoim tekście widzę, że warto się zainteresować tą pozycją - dzięki za zwrócenie na nią mej uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zupełnie nie dla mnie. Jakoś nie jest to krąg moich zainteresowań, więc najpewniej nie sięgnę.

  PS; Nadal nie moge przywyknąć do śniegowej otoczki, przywykłam do czerni u Ciebie :P

  OdpowiedzUsuń