Loading...

niedziela, 13 stycznia 2013

„Babilon” Camilla Ceder


Wydawnictwo: Czarna Owca
Wydanie polskie: 11/2012
Liczba stron: 420
Format: 135 x 210 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375543926

Lubię skandynawską literaturę i sięgam po nią dość często. Całkiem niedawno miałam przyjemność zasmakować w twórczości dotąd mi nieznanej szwedzkiej pisarki Camilli Ceder. Jej książka „Śmiertelny chłód” zrobiła na mnie dobre wrażenie, więc z przyjemnością sięgnęłam po kontynuacją, czyli „Babilon”.

Kilka słów o fabule... Przyglądamy się osobliwemu duetowi, poznanemu w pierwszym tomie.  Policjant Christian Tell i dziennikarka Seja Lundberg znowu będą mieć ręce pełne roboty. A to za sprawą brutalnego, podwójnego morderstwa w Goteborg. Ofiarami jest para kochanków a dokładniej profesor uniwersytecki z dziedziny archeologii Ann-Marie Karpov oraz jej student Henrik Samuelsson. Początkowe dochodzenie sprowadza się do motywu zazdrości ze strony Rebeccy, dziewczyny Henrika. Jednak sprawa zaczyna się niebezpiecznie komplikować, gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, m.in. kwestia handlu drogocennymi, tysiącletnimi antykami z Babilonu. Jaki był prawdziwy powód zbrodni i kto za nią stoi? Zapraszam gorąco do książki!

Drugi tom sagi kryminalnej wypadł równie dobrze, jak pierwszy. Przede wszystkim na głównych bohaterów czeka kolejne, nie lada wyzwanie. Kryminalna zagadka będzie intrygująca i powiązana ściśle z psychologicznymi elementami, które dodają smaczku całej opowieści. Miłość, nienawiść, żądza bogactwa i sławy, zazdrość, strach... Autorka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i ułomności, co doskonale widać w książce. Akcja jest dość płynna, choć raz przyspiesza, raz zwalnia. Plusem są retrospekcje minionych wydarzeń a intryga zarysowana jest dość wyraźnie. Rozwiązanie okazało się dla mnie zaskoczeniem, co oczywiście jest sporym atutem. Co więcej, język jest dość plastyczny, choć prosty a całość pochłania się z niemałą szybkością. Podczas lektury przygotujcie się na emocje, dobrze stopniowane napięcie, sporo tajemnic i oczywiście na kolejne burzliwe i jakże ciekawe animozje między Christianem a Seją;).

„Babilon” to powieść psychologiczna i kryminał w jednym. Z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom skandynawskich motywów, jak i czytelnikom spragnionych nietypowych rozwiązań. Polecam i czekam z niecierpliwością na trzecią część. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<

9 komentarzy:

 1. Raczej nie moje klimaty, ale polecę ją mojej mamie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie miałam okazji czytać pierwszego tomu a ty już masz za sobą drugi. Ech trzeba szybko nadrobić te braki, tylko nie wiem kiedy, bo czasu coraz mniej, a książek coraz więcej:-))))

  OdpowiedzUsuń
 3. najpierw powinnam chyba przeczytać część pierwszą, ale będę miała na uwadze ten tytuł pozdrawiam i udanej niedzielki

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie wyższa ocena, pewnie czegoś brakowało w tym 2 tomie. Koniecznie muszę sięgnąć po pierwszy, wtedy zdecyduję, czy po drugi też warto :) Ale pewnie tak!

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam skandynawską literaturę!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją w domu, więc za jakiś czas pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń