Loading...

sobota, 26 stycznia 2013

„Rok, który wszystko zmienił” Georgia Bockoven


Wydawnictwo:  Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 01/2013
Liczba stron: 504
Format: 130 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788378394150

Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiło się sporo interesujących nowości książkowych. Moją uwagę przyciągnęła powieść „Rok, który wszystko zmienił” Georgii Bockoven. Spodobała mi się okładka oraz intrygujący opis. A jak finalnie wypadła ta lektura? Czy warto po nią sięgnąć? O tym więcej za chwilę:).

A teraz kilka słów o treści... Jessie Reed to bogaty biznesmen, który w obliczu choroby a dokładnie trawiącego go raka postanawia uporządkować przeszłość. Zleca on prawniczce Lucy odnalezienie swoich czterech córek, które zostawił przed laty. Kobieta składa im dość intratną propozycję. W zamian za comiesięczne spotkania i wysłuchanie taśm sporządzonych przez Jessiego, otrzymają po 10 milionów dolarów. Każda z córek jest inna i boryka się z różnymi problemami. Elizabeth, zmaga się z traumą odrzucenia przez ojca i dla niej to spotkanie przywołuje bolesne wspomnienia. Ginger za to, kocha żonatego mężczyznę i pod wpływem zaistniałej sytuacji musi przewartościować swoje poglądy na relacje damsko-męskie.  Na dodatek nie wiedziała, że jest adoptowana. Jest jeszcze Rachel, trzydziestoparolatka, która jednocześnie dowiaduje się prawdy o ojcu i tego, że mąż ją zdradza a także Christina, która sądziła, że jej ociec nie żyje. Cztery nieznane sobie kobiety splecie nie tylko magia krwi, ale również wyjątkowa więź, jaka się między nimi zawiąże...

Książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Spodobał mi się motyw przewodni, czyli próba naprawienia dawnych krzywd i pomoc w zrozumieniu prawdy z przeszłości. Autorka nakreśliła ciekawe sylwetki poszczególnych bohaterów. Poznamy zarówno Jessiego i Lucy, jak i przyjrzymy się dokładnie każdej z jego córek. Z początku są nastawione do siebie nieufnie a nawet wrogo, ale z czasem ich relacje staną się czymś więcej. Jak się okazuje, czasami życie rzuca nam kłody pod nogi, aby potem obdarować nas miłą niespodzianką. Plusem tej opowieści jest jej autentyczność i realistyczne przedstawienie sylwetek poszczególnych kobiet. Są z krwi i kości, mają wady i zalety, zmagają się z codziennymi problemami, jak i wewnętrznymi dramatami. Zupełnie nie czułam tu sztuczności czy na siłę tworzonych wątków. Język jest plastyczny i barwny a akcja płynie swoim własnym tempem, raz przyspieszając, raz zwalniając. Co więcej, podczas lektury nie sposób uniknąć silnych emocji, wzruszeń, jak i refleksji, które zostają z nami na dłużej.

„Rok, który wszystko zmienił” to poruszająca, ciepła i przepełniona mądrością książka o przyjaźni, miłości, trudnych decyzjach i konsekwencjach swoich czynów oraz próbie naprawienia zadanych innym krzywd. Polecam serdecznie!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

21 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie i może się skuszę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie dwa dni temu dostałam tę książkę do recenzji i już nie mogę się doczekać, kiedy zacznę ją czytać. Z Twojej recenzji wynika, że na pewno mi się spodoba :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko czytam książki obyczajowe, ale ciekawi mnie motyw naprawiania krzywd z przeszłości. Chętnie przeczytałabym tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. te książki już przeczytałam. teraz muszę zrobić recenzję

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna okładka. :) I zawartość też obiecująca. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I kolejna bardzo zachęcająca recenzja bym w końcu zbankrutowała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. 10 milionów dolców za parę godzin słuchania? Każdy by się skusił... Podejrzewam, że ojciec ma naprawdę coś ważnego do powiedzenia. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mądre książki są po to, aby po nie sięgać. A wzruszenia to druga, ta lepsza forma powieści.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka juz rzuciła mi się w oczy. Przypuszczam, że mi też by przypadła do gustu. Może ją przeczytam kiedyś, ale jeszcze nie teraz. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wydaje się ciekawa. :)
  Zapraszam. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się ciekawie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka bardzo klimatyczna, a i treść interesująca, chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba już słyszałam o tej książce, ale jeszcze jej nie czytałam, chętnie to nadrobię.
  Lubię książki, które mnie wzruszają i wywołują inne silne emocje, a do tego są napisane ładnym językiem, dlatego myślę, że tę powieść z pewnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. wydaję się bardzo ciekawa. Ciekawi mnie która z córek zgodziła się na propozycję i co było na taśmach. Chyba ją wsadze do swojej półki na Lubimy czytac by o niej nie zapomnieć. Autorki nie znam, książki też nie ale mam nadzieje że też mi się spodoba tak jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Intrygująca fabuła... Robię właśnie listę książek do przeczytania podczas ferii - ta się na niej pewnie znajdzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Interesująca książka. Zaciekawiła mnie, więc będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie mój gatunek, ale mimo wszystko wydaje się być warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przeczytałabym w wolnej chwili:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wydaje się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie w tej książce zauroczyła najpierw okładka (dopiero teraz uświadomiłam sobie, że są na niej cztery parasole, jak cztery córki Jessiego), potem treść. Mądra rzecz :)

  OdpowiedzUsuń