Loading...

czwartek, 24 stycznia 2013

„Wroniec” Jacek Dukaj


Wydawnictwo: Literackie
Wydanie polskie: 01/2013 (wznowienie)
Liczba stron: 248
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788308048382

Jacek Dukaj to polski pisarz tworzący na pograniczu fantasy i science fiction. Do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jego twórczością, aż tu nagle w moje ręce wpadła książka „Wroniec”. Pozytywne recenzje w sieci, intrygujący opis i chęć poznania pisarstwa nowego autora sprawiły, że czym prędzej zabrałam się za jej czytanie...

Kilka słów o treści... Bohaterem jest Adaś, zwyczajny chłopczyk, którego dzieciństwo przypadło na niełatwy okres. To czasy PRL-u, niepewność co przyniesie kolejny dzień, jedzenie na kartki, długaśne kolejki za niczym, ciągły stres i działalność ZOMO czy Solidarności. Chłopczyk ma kochających rodziców, siostrzyczkę, babcię oraz wujka. Ot, zwyczajna rodzinka jakich wiele. Pewnej nocy pojawia się Wroniec, który porywa jego ojca i rani matkę. Chłopiec ukrywa się u sąsiada a potem postanawia odnaleźć swojego tatę. Pomagają mu w tym napotkani ludzie. I właśnie tak rozpoczyna się widziany oczami dziecka Stan Wojenny, wprowadzony w Polsce w grudniu 1981roku...

Było to moje pierwsze spotkanie z Jackiem Dukajem i to od razu w nietypowej formie. Przyznaję, że bardzo spodobał mi się sposób ukazania tego niewielkiego wycinka historii Polski. Pisarz zrobił to w oryginalny, magiczny sposób. Akcja jest surrealistyczna, pełna zagadek, tajemnic i przesiąknięta niezwykłym klimatem. Co więcej, sporo tu symboliki mieszającej się z nieograniczoną wyobraźnią dziecka, który na swój własny sposób próbuje zrozumieć otaczającą go rzeczywistość. Z pewnością nudzić się nie będziecie, ponieważ intrygujące przygody rozgrywać się będą w niebezpiecznym i mrocznym świecie, gdzie nic nie jest takie, na jakie wygląda. Trzeba uważać z kim się rozmawia, gdzie się idzie i komu można zaufać. Świetnym pomysłem było wplecenie w tekst kolorowych, nieco abstrakcyjnych ilustracji, które idealnie oddawały charakter tego, co działo się z bohaterami.

„Wroniec” to niesamowita książka, która spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, zależnie czy będzie czytał ją dosłownie, czy też czytał między wierszami. Świetna, zagadkowa i przede wszystkim oddająca ducha lat 80-tych i panujących wtedy nastojów wśród społeczeństwa. Polecam serdecznie a sama mam w planach kolejne książki Pana Dukaja.

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Aż wstyd... Autor wychował się w bloku w bloku babci, a ja dalej nie przeczytałam żadnej jego książki... Trzeba nadrobić zaległości:)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem jednak nie skuszę się na tę książkę, gdyż nie zaciekawiła mnie aż tak bardzo jej tematyka. Może inna pozycja będzie bardziej w moim guście literackim?

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam już jedno podejście do "Wrońca". Póki co nieudane, ale może po prostu to nie był mój czas na tą książkę...

  OdpowiedzUsuń
 4. jeżeli dzieje się w tamtej rzeczywistości to jest to lektura jak najbardziej dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zapowiada się nietypowo, a jednak zachęcająco. Może kiedyś wpadnie mi w ręce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałem też Wrońca i przyznać muszę, że rzeczywiście sposób ukazania tej opowieści jest magiczny i na pewno oryginalny :)
  Całkiem fajna odskocznia od szablonowych powieści.
  Też miałem zamiar przyswoić jakieś kolejne książki Dukaja, ale się nie udało jak na razie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę się w końcu za Dukaja wziąć, wstyd nie znać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie książki, myślę więc, że i ta by mi przypadła do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Wrońca" czytałam kilka lat temu, ponieważ koleżanka pisała magisterkę z Dukaja i usilnie mnie namawiała na lekturę. Dla zainteresowanych: To nie jest książka typowa dla Dukaja! Jest co prawda świetna, ale zupełnie inna niż wszystkie, które do tej pory napisał

  OdpowiedzUsuń
 11. Biorę się za Dukaja już od dawna, ale jakoś wiecznie znajduje coś innego do czytania i odsuwam go w czasie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dukaj to mistrz pisarstwa! A "Wroniec" jest świetną książką. Podpisuję się pod twoją recenzją. Polecam ci także inne pozycje autora. Naprawdę warto!
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń