Loading...

sobota, 2 marca 2013

„Rozpoznawanie roślin i zwierząt” W.Eisenreich,A. Handel, U.E.ZimmerWydawnictwo: Elipsa
Wydanie polskie: 05/2008
Liczba stron: 560
Format: 125x 210 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788324595372

Uwielbiam piesze wędrówki daleko za miastem, spacery po lesie czy wspinaczkę po górzystym terenie. Przyroda od zawsze była i jest szalenie ważna w moim życiu. Aby lepiej ją poznać i zrozumieć warto wiedzieć o niej jak najwięcej. W zgłębianiu cudownych niespodzianek fauny i flora pomoże nam książka „Rozpoznawanie roślin i zwierząt” W.Eisenreicha, A. Handela i U.E.Zimmera.

 

Publikacja ta zawiera ogrom informacji botanicznych i zoolgicznych. Przyjrzymy się grzybom,porostom, mchom, paprotnikom, drzewom i krzewom. Następnie autorzy skupili się na roślinach kwiatowych, podzielonych zależnie od koloru kwiatostanu oraz opisali ciekawe gatunki traw i użytkowych roślin. Poznamy również świat jamochłonów, małż, ślimaków, skorupiaków i pajęczaków. Kolejne działy to owady, które zostały tu dokładnie opisane, ryby, płazy, gady, całe bogactwo ptactwa i ssaków. Nie ma tu jednak suchych, nudnych informacji, które pamiętamy z lekcji biologii. Dzięki tej książce każda wyprawa do parku, nad jezioro czy w góry będzie niezwykłą przygodą i niesamowitym spotkaniem z rożnymi gatunkami roślin i zwierząt. Lektura ta pozwala cieszyć się z odróżniania poszczególnych stworzeń od siebie i dostarcza nam wiedzy o ich budowie, występowaniu, charakterystycznych cechach i innych ciekawostkach. Dzięki znajomości roślin natomiast będziemy wiedzieli, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia, które możemy skosztować oraz jak rozpoznać i zróżnicować podobne do siebie okazy. 

 

Lubię przebywać na łonie natury, ale dopiero kiedy zapoznałam się z powyższą książką zrozumiałam, jak niewiele o niej wiedziałam i jak bardzo jest ona rozbudowana. Każdy kto ceni magię i niezwykły klimat lasu czy gór powinien poznać elementy tego ekosystemu. Autorzy starali się w krótki i zwięzły sposób przekazać ogromną ilość informacji i zarazić nas miłością do przyrody. Wybierając się ze znajomymi lub dziećmi na wyprawę, warto wiedzieć co to za jaszczurka właśnie przed nami czmychnęła, cóż to za pajączek na drzewie obok plecie swoją misterną sieć czy choćby co to za roślina kusi nas pięknymi, czerwonymi kwiatami. Natura przygotowała mnóstwo zagadek i intrygujących atrakcji a ta książka pokazuje, gdzie warto ich szukać. Ogromnym plusem tej publikacji są kolorowe zdjęcia, których jest tu grubo ponad tysiąc! A może i więcej:). Do tego twarda oprawa, śliski, wysokiej jakości papier oraz uporządkowany i przejrzysty układ. Książka naprawdę robi wrażenie i stanowi praktyczny poradnik dla każdego miłośnika świata przyrody. Polecam serdecznie dla siebie lub jako prezent dla bliskiej osoby!!

 

Moja ocena

>>>> 5,5 / 6 <<<<


9 komentarzy:

 1. Mam podobną w domu, ale jeszcze do niej nie zaglądałam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia to zwykle największy plus tego typu atlasów, ale ja osobiście - jako 'przyrodnik' - odradzam kupowanie atlasów zagranicznych autorów. Jest zwykle tak wiele błędów w tłumaczeniu, że głowa mała. Kiedyś na zajęciach doktor przyniósł sporo różnych atlasów, kompendiów i innych zestawień, a my mieliśmy za zadanie wyłapać błędy. Było ich od groma! Najzabawniejsze było zdjęcie sosny, podpisane... świerk. Niby nawet zupełny amator odróżni te dwa drzewa, ale jednak tłumacz się nie postarał. Więc - choć ładne - zbyt wiarygodne nie są. Ale dla laika, miłośnika pieszych wędrówek czy do postawienia na półce i nostalgicznego przeglądania - jak najbardziej spełniają swoje zadanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że książka jest rzetelnie wykonana i dopracowana. Choć moja wiedza o botanice nie jest jakoś szczególnie rozległa, to jednak podstawy znam i nie znalazłam póki co błędów. Dlatego polecam:)

   Usuń
  2. No, to "ufff"! :) Może się poprawiło. Bo szkoda by było, by tak ładna i imponująca książka była obarczona błędami.

   Usuń
 3. Chętnie zaopatrzę się w taki przewodnik, ponieważ podobnie jak Ty lubię aktywny wypoczynek na łonie natury:) Z wykształcenia jestem biologiem, ale nie można przecież znać wszystkich gatunków:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią się z nią zapoznam i przejdę się z nią po naszej puszczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. coś dla mojego znajomego :) poszedł swego czasu na leśnictwo, więc pewnie taka książka by mu się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie się nie nada, ale jako prezent na pewno. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Taką książką bym nie pogardził. Mam kilka podobnych, ale od przybytku głowa nie boli.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń