Loading...

niedziela, 3 marca 2013

„Sztuka uprawiania róż z kolcami” Margaret Dilloway


Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Wydanie polskie: 2013
Liczba stron: 440
Format: 140 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375955323


Ostatnio w moje ręce wpadła książka „Sztuka uprawiania róż z kolcami” Margaret Dilloway. Zainteresowała  mnie prosta, ale ciekawa okładka z płatkami róży, zagadkowy tytuł oraz ciekawy opis. Nie bez znaczenia były również pozytywne recenzje wśród czytelników, więc gdy tylko lektura trafiła w moje ręce, od razu zabrałam się za jej czytanie...

Bohaterką jest Gal, nauczycielka biologii po trzydziestce, która od wielu lat choruje na nerki. Z tego też powodu jest stałą bywalczynią szpitala, gdzie poddawana jest dializoterapii. Ma już serdecznie dość męczących zabiegów, jest zniechęcona i ... nieco zgorzkniała. Wszędzie widzi niemiłych i wrogo nastawionych do niej ludzi. Przeszczep nerki mógłby uratować jej życie i sprawić, że co kilka dni nie musiałaby być poddawana ciągłym dializom, ale niestety na dawcę czeka się bardzo długo.  Kiedy już pojawia się narząd, okazuje się, że trafia on do alkoholika a nie do Gal. Czyżby los celowo rzucał jej kłody pod nogi? I jeszcze ta wredna lekarka! Całe szczęście kobieta poza pracą i skupianiu się na swoim zdrowiu ma piękną pasję. Krzyżuje rzadkie odmiany róż i wychodzi jej to znakomicie. Na dodatek niedługo mają być zawody hodowców tych kwiatów i Gal zamierza wziąć w nich udział. Tymczasem dość niespodziewanie do Gal przeprowadza się siostrzenica Riley. Spokojne, ustatkowane, aby nie napisać nudne, życie bohaterki zmieni się do góry nogami. W tym wszystkim jednak Gal będzie mogła spojrzeć na wiele kwestii z zupełnie innej perspektywy a spotkanie z nastolatką okaże się bardzo wartościowe dla nich obu...  

Cóż mogę napisać o tej książce? Przede wszystkim jest to lektura z przesłaniem. Z pewnością po jej przeczytaniu pojawią się różnorodne refleksje i przemyślenia, co uważam za niemały plus. Poza tym sam pomysł na opowieść jest interesujący, podobnie jak jego przedstawienie czytelnikom. Wciągnęłam się w historię od pierwszych stron i z niemałą przyjemnością śledziłam poczynania Gal oraz jej spojrzenie na wiele spraw i ludzi wokół. Jak się okazuje, wiele zależy od nas i naszego podejścia. Wraz z bohaterką, która nakreślona jest barwnie i szczegółowo, przechodzimy kolejne stadia od wrogości, zaprzeczania, złośliwości i podejrzliwości aż po zrozumienie i pogodzenie ze sobą i osobami, z którymi się styka. Ta wewnętrzna przemiana jest potrzebna, aby finalnie odkryć prawdę o sobie i wyzbyć się egoistycznych zachowań. Jednak choroba i jej wpływ na bohaterkę to tylko część książki. Sporo tu będzie także o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, rodzinie, przyjaźni i realizowaniu swoich pasji czy marzeń. W tekst wpleciono zgrabnie ciekawostki na temat hodowli róż, które bardzo mi się podobały i urozmaiciły nieco całą fabułę. Polecam serdecznie tę powieść, zwłaszcza jeżeli lubicie ciepłe, mądre i życiowe lektury. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5- / 6 <<<<


18 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo ciekawie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moja bajka niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja już z niej zrezygnowałam. Pomyliłam się. Muszą się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie myślałam, ze będzie to taka życiowa powieść. Fajnie, że wtrącone są również ciekawostki na temat hodowli róż. Będę więc miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też ostatnio miałam styczność z tą książką i już widzę, że się skuszę. :)
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki i sięgnęłabym po nią tylko właśnie nie jestem pewna czy by mnie nie znudziła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie. Z chęcią po nią sięgnę, gdy nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka czeka grzecznie na półce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie skończyłam ją czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. To coś dla mnie, muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę mam na półce i pewnie niedługo się za nią zabiorę, bardzo jestem jej ciekawa i pewnie spodoba mi się tak, jak Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja właśnie pracuję nad jej recenzją. Zachwyciła mnie ta bohaterka. W jej postawie dostrzegłam niesamowitą mądrość i siłę. Jakoś nie bardzo zgadzam się z opisem z okładki. Mocna piątka będzie u mnie na pewno :) Świetna powieść obyczajowa.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Cieszy mnie pozytywna opinia i taka dobra ocena, bo książka już czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo że nie często czytam takie książki tym razem jestem zaciekawiona :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejna pozytywna opinia tej książki, więc tym bardziej zachęca- a książka czeka u mnie na swoją kolej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 16. jakoś tandetą mi jedzie... przykro mi, ale nie tym razem :/

  OdpowiedzUsuń