Loading...

wtorek, 10 września 2013

Prószyński razy dwa:)

„To, co zostało” Jodi Picoult

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 09/2013
Liczba stron: 560

Jodi Picoult to pisarka, która nie boi się poruszać kontrowersyjnych, nietypowych tematów a jej książki przesiąknięte są silnymi, często skrajnymi emocjami. Tak też było i w przypadku „To, co zostało”. Josef Weber to lubiany przez mieszkańców emerytowany nauczyciel. Jednak tak naprawdę skrywa przerażającą tajemnicę. W przeszłości bowiem był nazistowskim strażnikiem. Do tej pory nikomu się nie przyznał do tego, aż pewnego dnia prosi Sage Singer, która zmaga się ze śmiercią matki o nietypową przysługę. Mężczyzna wyznaje jej prawdę i chce, aby dziewczyna pomogła mu umrzeć. Czy bohaterka podejmie się tego nietypowego zadania? Czy na jej odpowiedź wpływ będzie miał fakt, że jej babcia przeżyła Holocaust? Czy pozbawienie życie osobę, która kiedyś dokonała strasznych czynów będzie aktem zemsty czy może po prostu przejawem sprawiedliwości? Jak się okaże, nie ma tu łatwych odpowiedzi.  Jestem pod wrażeniem opisanej tu historii. Jest to przesycona realizmem, głębokimi refleksjami, jak i wojennymi wspomnieniami opowieść, która zmusza czytelników do zastanowienia się nas złożonością ludzkiej natury, wywołuje lawinę pytań i wewnętrznych dylematów, szokuje i zastanawia. Autorka swoją lekturą zadaje pytania o fundamentalnym znaczeniu. Czym jest przebaczenie i czy każdy na nie zasługuje? Czy przeszłość może zostać zapomniana? Jak bardzo człowiek potrafi się zmienić, zarówno w obliczu skrajnych sytuacji, jak również pod wpływem traumatycznych przeżyć? Niesamowite sylwetki bohaterów, świetny język oraz genialna tematyka. Polecam serdecznie!! 
Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<


„Skazana” Hannah Kent

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 09/2013
Liczba stron: 392 

„Skazana” autorstwa Hannah Kent to książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. Akcja rozgrywa się w 1829 roku, w północnej części Islandii. Bohaterką jest Agnes Magnúsdóttir, która zostaje oskarżona o współudział w zamordowaniu dwóch mężczyzn. Do czasu egzekucji kobieta musi zostać w gospodarstwie urzędnika Jóna Jónssona. Jak możecie się domyślać, rodzina mężczyzny nie jest tym faktem ucieszona. Wszyscy odsuwają się od kobiety, unikają jej i się jej boją. Jedynie jej spowiednik, młody Tóti próbuje dotrzeć do Agnes i ocalić jej duszę przed zatraceniem. Kiedy nadchodzą mrozy, praca w gospodarstwie daje się wszystkim we znaki. Jednak więźniarka nie unika ciężkiej pracy i wraz z całą rodziną znosi trudy wiejskiego życia. Mieszkańcy domu stopniowo przyzwyczajają się do obecności bohaterki i zaczynają zastanawiać się czy rzeczywiście dokonała zarzucanych jej czynów. Czy jest morderczynią? Nic nie zdradzę! Muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie większe wrażenie, niż się spodziewałam. Opisana chłodno a jednak z odpowiednią dozą wrażliwości. Przesiąknięta życiowymi dylematami, dręczącymi pytaniami, tajemnicami i rolą kobiety w ówczesnym świecie. Akcja toczy się niespiesznie, ale znudzenie nikomu nie będzie grozić. Na czytelników czekają bowiem nieoczekiwane zwroty w fabule oraz zaskakujący finał. Plusem są także złożone sylwetki bohaterów, niezwykłe opisy islandzkiej, surowej przyrody oraz wiele emocji i refleksji, które na długo w nas pozostaną. Polecam serdecznie! 
Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

28 komentarzy:

 1. Hmm... Chyba muszę poszukać w księgarniach obydwóch :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na „Skazaną” też miałam chęć i widzę, że słusznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie chętnie przeczytam, Picoult koniecznie ze względu na realistyczny styl pisania, a "Skazaną" ze względu na prawdziwą historię :) Pozdrawiam ):

  OdpowiedzUsuń
 4. Jodi Picoult czytałam tylko jedną powieść i to przy współpracy z jej córką, ale myślę, że dobrze byłoby zobaczyć jak ta pisarka wypada w typowych dla siebie powieściach.
  "Skazana" mnie interesowała, ale ... może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na Jodi mam ogromną ochotę! A co do "Skazanej" to chętnie bym ją przeczytała :) Wydaje się ciekawa i warta poświęcenia czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa najnowszej powieści Picoult, a ten Holocaust, gdzieś tam wciśnięty między strony dodatkowo mnie do lektury zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Obie pozycje bardzo ciekawe, lecz na razie mam co czytać, więc spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że "To co zostało" przypadła Ci do gustu, bo ja również chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Druga pozycja zainteresowała mnie dużo bardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jodi Picoult jak zwykle potrafi sprawić ,że czytanie samego opisu i twojej recenzji sprawia ,że mam ciarki na całym ciele.

  OdpowiedzUsuń
 11. Obie książki mam na liście już od jakiegoś czasu i coś czuję, że się nie zawiodę :D
  Zwłaszcza po Twojej recenzji! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę w końcu zapoznać się z Picoult.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie zapoznałabym się z książką "Skazana", lubię tego typu historie. W dodatku akcja dzieje się w innej epoce :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Obie książki muszę przeczytać, szczególnie ciekawie brzmi "Skazana".

  OdpowiedzUsuń
 15. To muszą być świetne powieści... Zazdroszczę zwłaszcza książki Jodi Picoult - uwielbiam wszystko, co wyszło spod jej pióra.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na skazaną już sobie pazurki ostrze :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Treściwe, na temat- i biorę :) Szczególnie wielka chęć na najnowszą Picoult.

  OdpowiedzUsuń
 18. Na "To, co zostało" mam chrapkę od jakiegoś czasu, a "Skazana" jest raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Picoult - kooooniecznie muszę przeczytać, uwielbiam ją:D

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo chcę to przeczytać. Uwielbiam Jodi i jej styl pisania!

  OdpowiedzUsuń
 21. Cieszę się z wysokiej oceny Picolut, bo na dniach będę ją czytała:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Kurczę, obie fajne. Sama nie wiem, którą bym wybrała do przeczytania w pierwszej kolejności... :) :)

  Pozdrawiam,
  Sol

  Btw. jak zrobić pokaz slajdów w nagłówku? Cudne to wygląda! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Jodi Picoult jest ostatnio bardzo popularna, ale jeszcze nie miałam okazji czytać jej książek :/

  OdpowiedzUsuń
 24. Kocham powieści Jodi Picoult, więc i po tę sięgnę. Lubię też historie, które wydarzyły się naprawdę. Obie książki bardzo przypadły mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 25. "To co zostało" to mój numer jeden na liście do przeczytania, jako że jestem wielką fanką autorki ;)

  OdpowiedzUsuń